متوسط قیمت مسکن باید کشوری اعلام شود

صفحه اصلیخبرمتوسط قیمت مسکن باید کشوری اعلام شود
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
متوسط قیمت مسکن

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر ضرورت اعلام متوسط قیمت مسکن در کل کشور، گفت: اعلام متوسط قیمت مسکن تهران تبعات سنگینی را برای کشور به دنبال دارد، متوسط قیمت مسکن باید کشوری اعلام شود.

به گزارش اخبار ساختمان، فرشید ایلاتی گفت: در بازار مسکن با داشتن آمار دسترسی در حوزه خرید و فروش، مالکیت ها و نحوه توزیع آن به سیاستگذار کمک می کند تا سیاست های درستی را در این بخش اجرا کند.

وی در ادامه گفت: سیاستگذار بر این اساس می تواند متناسب با نیازهای بازار، اهداف و برنامه ها را تنظیم کند. اما اگر آمار به درستی و به صورت جامع و با دقت کافی تهیه نشود باعث ایجاد انحراف در برنامه ها خواهد شد. به عنوان مثال گفته می شود بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای محاسبه سبد تورمی خانوار باید آمارگیری ماهانه انجام دهند.

ایلاتی با تاکید براینکه این حرف درستی است، افزود: برای رصد کردن فرآیند و انعکاس اقتصاد لازم است سبد هزینه های خانوار کنترل و احصا و در این سبد هزینه خانوار در بخش مسکن به صورت میانگین کشوری حساب شود.

متوسط قیمت مسکن

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هزینه خوراک تا حد زیادی برای کل کشور یکسان است، گفت: قیمت ها در بخش مسکن متفاوت است، به عنوان مثال در شهر تهران قیمت مسکن (هر مترمربع) از ۳۰ میلیون تا ۲۵۰ و ۳۰۰ میلیون تومان می باشد.

ایلاتی در ادامه این گفتگو اظهار کرد: بنابراین در بحث مسکن باید متوسط قیمت مسکن را به صورت کشوری اطلاع رسانی کنیم و در بحث محاسبه هزینه خانوار متوسط کشوری قیمت مسکن را ملاک محاسبات در نظر بگیریم. این کار کمک زیادی به سیاستگذاران برای برنامه ریزی می کند.

وی یادآور شد: اگر بگوییم به آمار معاملات دسترسی نداریم و فقط برای تهران اعلام قیمت کنیم برای کشور تبعات سنگینی به دنبال دارد. قیمت مسکن تهران با تاخیر زمانی به کلانشهرها، شهرهای کوچک و حتی روستاها سرایت پیدا می کند.

ایلاتی با اشاره به این موضوع که اعلام می شود کشور منابع ارزی در دسترس مناسبی دارد بیان کرد: این در حالی است که به دلیل جوسازی فضای مجازی و دامن زدن به تورم انتظاری،‌ شاهد نوسانات نرخ ارز در بازار هستیم. به طوری که با افزایش قیمت دلار در دو ماه اخیر قیمت مسکن در هر متر تا ۲۰ میلیون تومان هم افزایش پیدا کرده است.

کارشناس اقتصاد مسکن گفت: دیگر نباید در دستگاه های رسمی کشور این اتفاق بیفتد که به فضای نااطمینانی دامن بزنیم و فضایی را ایجاد کنیم تا سرمایه ها به سمت تهران بیاید.

ایلاتی با اشاره به لزوم تجدید نظر در انتشار گزارش ماهانه متوسط قیمت مسکن در تهران، گفت:‌ باید متوسط قیمت کل کشور اعلام شود تا با محاسبه هزینه مسکن تمام شهروندان در تورم عمومی به درستی درباره آن برنامه ریزی کنیم.

برای اطلاع از قیمت انواع پنجره کلیک کنید.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک