چهارچوب درب و انواع آن

چهارچوب درب
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۲ بروزرسانی شده است.

چهارچوب یا فریم درب در صنعت ساختمان در بخش های مختلف کاربرد های فراوانی دارد از جمله استفاده در تمامی درب های ساختمانی. فریم فلزی برای پنجره ها در شکل ها و اندازه های مختلف بنا به درخواست مشتری تولید می شود.
چهارچوب درب میتواند چوبی یا فلزی باشد که نوع چوبی آن در طرح های جدید از قطعات MDF بر روی محل کار نصب می شود که از زیبایی و ظرافت خاصی برخوردار می باشد. ولی نوع فلزی آن در اندازه های استاندارد با توجه به نوع درب (داخلی یا ورودی) در کارگاه تولید شده و  ارسال می گردد.

انواع چهارچوب درب

چهارچوب ها به دو نوع چهارچوب فلزی و چهارچوب چوبی تقسیم می شوند. چهارچوب های مورد استفاده برای هر نوع درب متفاوت می باشد. معمولا برای درب ضد سرقت و درب داخلی ساختمان از فریم های فلزی با ضخامت های مختلف استفاده می شود. همچنین عرض فریم درب با توجه به ضخامت دیوار ساختمان کاملا متفاوت می باشد. برای درب های داخلی علاوه بر چهارچوب فلزی از فریم های چوبی برای زیبایی نیز استفاده می شود. معمولا برای درب های ورودی از چهارچوب فلزی استفاده می شود که مقاوم در برابر ضربه می باشد .

چهارچوب فلزی مورد استفاده برای انواع درب ضد سرقت از نوع فلزی به قطر ۲ میلی متر با رنگ الکترواستاتیک و کاملا مقاوم در سه طرح ساده و فرانسوی و تخت با روکش MDF طراحی و تولید می گردد. این چهارچوب ها در دو قطر متفاوت ۱۴ سانتی متر برای چهارچوب درب های داخلی و ۱۸ سانتی متر برای درب های ضد سرقت تولید می گردد.

فریم چوبی

بسیاری از مصرف کنندگان و طراحان دکوراسیون داخلی، دربی که از چوب ساخته شده باشد را برای درب های داخلی انتخاب می کنند. در گذشته روی پروفیل چوب یک شیار جهت چفت شدن لنگه درب ایجاد می شد و از این پروفیل چهارچوب چوبی برای درب های اتاق استفاده می کردند. ولی امروزه با توجه تنوع سلیقه مشتریان و استفاده از ابزار های جدید در ساخت انواع مدل های پروفیل چوبی، امکان طراحی و ساخت انواع فریم چوبی برای درب های داخلی فراهم شده است.

چهارچوب درب

فریم فلزی

اساس و پایه نصب درب در خانه و ساختمان چهارچوب است که امروزه استفاده از چهارچوب فلزی در خانه ها متداول تر شده است. علت آن تداوم و ماندگاری بیشتری است که دارا می باشد.
چهارچوب فلزی سهم بسیار گسترده ای از بازار را از آن خود کرده است علت آن نیز دوام و ماندگاری است که نوع فلزی دارا می باشد. همچینن خاصیت طرح و رنگ پذیری چهارچوب فلزی یکی دیگر از دلایل موفقیت این نوع به شمار می رود.

چهارچوب درب

انواع جنس فریم

فریم درب می تواند از چوب ساخته شود، چرا که آسان ترین و ارزان ترین ماده برای چهارچوب درب به شمار می رود. اما چوب می تواند به مرور زمان و تحت فشار، در معرض خطر پوسیدگی و ترک خوردگی و سست شدن قرار گیرد. برخی از چهارچوب ها با روکشی از فولاد تقویت شده پوشانده می شوند تا باعث استحکام چهارچوب شوند.

در بعضی موارد از سایر مواد مانند UPVC، فایبر گلاس، پشم شیشه و آلومینیوم و یا حتی ترکیبی از چوب و رزین استفاده می شود. این ترکیب برای استحکام چهارچوب درب خوب عمل می کند و چهارچوب درب را قابل اطمینان تر می کند. بعضی از درب ها به منظور نصب آسان با لولا به فروش می رسند. این درب های آماده نصب، کاملا در چهارچوب جا افتاده و مشکلات جانبی را ایجاد نخواهد کرد.

تفاوت شکل ها و جنس های مختلف

اشکال و مواد مختلف می تواند قدرت چهارچوب درب را بهتر یا بدتر کند. انتخاب جنسی که هم از ظاهری خوب برخوردار است و هم در طول زمان و تحت فشار مداوم از دوام و زیبایی آن کاسته نمی شود، ارزش صرف وقت و هزینه را دارد. چهارچوب مستطیل شکل، چهارچوبی استاندارد و دارای ساختاری محکم است. تغییر و یا اضافه کردن زاویه های اضافی به یک فریم باعث تضعیف آن می شود.

یکی از تفاوت های مهمی که جنس های مختلف فریم با هم دارند قابلیت آن ها در انتقال حرارت به داخل و خارج از خانه است. بعنوان مثال، فلز رسانای حرارتی خوبی است و به راحتی می تواند به عنوان یک پل حرارتی بسیار موثر عمل کند. نقطه ضعف این جنس این است که هم گرما را به خود جذب می کند و هم باعث از دست دادن حرارت می شود. یکی از راه های ممانعت از هدر رفت گرما استفاده از عایق های حرارتی بر روی فریم ها می باشد.

چوب یکی از موادی است که در مقایسه با فلز رسانای ضعیفی است ولی به خوبی می تواند حرارت را در داخل و خارج خانه نگه دارد. همانطور که UPVC، پشم شیشه و جنس های مشابه عمل می کنند.

درب ضد سرقت

درب های ضد سرقت خصوصیات مشخصی دارند که نسبت به درب های داخلی و چوبی از امنیت و مقاومت بیشتری برخوردار هستند. در این درب ها معمولا داخل لنگه درب از ورق فلزی مقاوم استفاده می شود تا عملا نفوذ به داخل ساختمان را غیر ممکن و یا به تاخیر بیندازد.

قفل و یراق آلات مورد استفاده در درب ضدسرقت نیز با درب های معمولی متفاوت است بطوریکه معمولا زبانه قفل برای درب ضد سرقت از نوع گاو صندوقی بوده و معمولا دو یا سه قفل لنگه درب را به چهارچوب چفت می نماید. لنگه درب ضد سرقت علاوه بر داشتن یک ورقه فلزی در صورت درخواست امکان نصب سنگ پشم نسوز و عایق صوتی در هر دو طرف لنگه را نیز دارا می باشد که علاوه بر عایق حرارتی عایق صوتی نیز می گردد.

رویه ی لنگه ی درب معمولا از ورق MDF طرح دار ساده و یا برجسته به ضخامت ۸ تا ۱۴ میلیمتر استفاده می شود. رویه ی درب بصورت ام دی اف بوده و رنگ و یا روکش PVC اجرا می شود. برای درب های ورودی ساختمان که در مجاورت نور خورشید و یا هوای آزاد قرار دارند MDF رنگ شده توصیه می گردد.

پست قبلی

آکواریوم در طراحی و دکوراسیون داخلی

پست بعدی

سنگ مالون

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک