سنگ مالون

سنگ مالون

سنگ مالون :

سنگ مالون یا سنگ لاشه  نمونه ای از انواع متریال با قابلیت چکش خواری بوده و می توان آن را به اشکال مختلف تراش داد. این متریال انواع مختلفی دارد و بر اساس معادن استخراج و طریقه آماده سازی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. مالون در انواع رنگ های مختلف از جمله مشکی، قهوه ای، زرد، قرمز جگری، طوسی، شیری و غیره وجود داشته و می توان در مصارف مختلف از آن ها استفاده کرد.

برای مثال از جمله انواع این مصالح ساختمانی می توان به سنگ سبز مالون اشاره کرد.این سنگ نمونه ای از سنگ های مالون با کیفیت می باشد که جذب آب پایین و مقاومت بالایی دارد. طیف رنگی این متریال از سبز روشن تا تیزه می باشد.از دیگر انواع این متریال می توان به سنگ مالون جوشقان رگ لیمویی، جوشقان رگ قرمزی، مالون سفید مشکی، سفید لیمویی، رنگی، گردویی، درختی، قرمز و زرد، چند رنگ، کوهی، کرم، جوشقان ممتاز، مالون کریستال ۳ سانتی متر، کریستال ۱.۵ سانتی متر، مالون زرد، مالون ۲ رنگ و مشکی نجف آباد نام برد.

ویژگی سنگ مالون :

سنگ مالون که در اصطلاح با نام سنگ لاشه نیز شناخته می شود، قابلیت چکش خواری داشته و می توان آن را به اشکال منظم تراش داد. عموما این سنگ ها در اشکالی شبیه به مربع و مستطیل تراش داده می شوند. این سنگ در حالت استاندارد دارای ارتفاعی حدود ۲۸ و طول ۲۰ تا ۴۰ و عرض ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می باشد. عرض مالون به اصطلاح با نام گوشت مالون نیز شناخته می شود.

این متریال بر اساس اندازه نام گذاری های متفاوتی دارد. اگر طول این سنگ از ارتفاع آن کم تر باشد در اصطلاح به آن مالون کله می گویند. در صورتی که طول آن از ارتفاع بیش تر باشد، مالون راسته و هم چنین نمونه ای از این سنگ که در کنج و نبش دیوارها استفاده می شوند، با نام مالون نبشی شناخته می شود.

به طور کلی می توان گفت هر ۱۲ تا ۱۴ عدد سنگ مالون استاندارد، می تواند دیواری به ابعاد یک متر مربع را پوشش دهد. به منظور نصب ایمن این متریال، پشت آن به شکل مخروط تراش داده می شود تا ملات کاملا به آن چسبیده و استحکام دیوار افزایش یابد.

انواع سنگ لاشه :

این متریال بر اساس طریقه آماده سازی به سه دسته تقسیم می شود :

۱. مالون تمام تراش :

سنگ تمام تراش به سنگی گفته می شود که قسمت های ملات خور و پشت آن تراش داده می شود.

۲.سنگ سر تراش یا نیم تراش :

این مدل به نمونه هایی گفته می شود که هر چهار طرف نمای آن تراشیده شود ولی پشت آن بدون تراش باقی بماند.اشکال و مواد مختلف می تواند قدرت چهارچوب درب را بهتر یا بدتر کند. انتخاب جنسی که نه تنها از ظاهری خوب برخوردار است بلکه در طول زمان و تحت فشار مداوم از دوام و زیبایی آن کاسته نخواهد شد ارزش صرف وقت و هزینه کردن را دارد.چهارچوب مستطیل شکل، چهارچوبی استاندارد و دارای ساختاری محکم است، تغییر و یا اضافه کردن زاویه های اضافی به یک فریم باعث تضعیف آن می شود.

یکی از تفاوت های مهمی که جنس های مختلف با هم دارند قابلیت آن ها درانتقال حرارت به داخل و خارج از خانه است. بعنوان مثال، فلز رسانای حرارتی خوبی است و به راحتی می تواند به عنوان یک پل حرارتی بسیار موثر عمل کند.( نقطه ضعف این جنس این است که  هم گرما را به خود جذب می کند و هم باعث از دست دادن حرارت می شود. یکی از راه های ممانعت از هدر رفت گرما استفاده از عایق های حرارتی بر روی فریم ها می شود. )

چوب یکی دیگر از موادی است که در مقایسه با فلز رسانای ضعیفی است ولی به خوبی می تواند حرارت را در داخل و  خارج خانه نگه دارد همانطور که UPVC، پشم شیشه و جنس های مشابه عمل می کنند .

تفاوت سنگ لاشه و مالون :

لاشه همان سنگ مالون می باشد با این تفاوت که سنگ لاشه، سنگی نتراشیده و مالون نمونه ای از سنگ های تراشیده و دارای قابلیت چکش خواری می باشد. سنگ لاشه و مالون با نام سنگ های ابعادی در کارهای عمرانی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی می توان گفت هرچه مقاومت فشاری و میزان استحکام و مقاومت این سنگ ها در برابر عوامل محیطی و فرسایش بیش تر باشد، کاربرد آن ها در فعالیت های مختلف ساختمانی و عمرانی نیز بیش تر خواهد بود.

مشخصات لازم برای سنگ لاشه :

این متریال باید از سختی قابل قبولی برخوردار باشد.

شرایط استخراج آن باید به شکل روباز و آسان بوده و کم ترین میزان هدررفت را داشته باشد.

سنگ لاشه باید فاقد لایه بندی ظریف باشد.

کاربرد این نوع متریال :

سنگ لاشه که از آن ها در ساخت پایه پل و فونداسیون ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند، در دسته سنگ های لاشه یا همان سنگ های نتراشیده قرار می گیرند. از دیگر موارد کاربرد این متریال می توان به استفاده از آن ها در تهیه ماسه سبک برای آسفالت و بتن اشاره کرد. تهیه پوکه معدنی و استفاده در ساخت دیواره آب بندها از دیگر موارد استفاده از این متریال می باشد.

از جمله کاربردهای این سنگ مالون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱.نماسازی

۲.سنگ فرش و راه پله

۳.استفاده در ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر

۴.جدول سازی

۵.ساخت نمای پل

۶.ساخت دیوار در پارک ها

۷.ساخت دیوار حایل

پست قبلی

چهارچوب درب و انواع آن

پست بعدی

چمن مصنوعی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30