پرش لینک ها

هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان :

هوشمند سازی منازل با توانایی کنترل از راه دور (خارج از منزل) به کمک گوشی تلفن هوشمند و یا اتصال به اینترنت می باشد. هوشمند سازی به منظور افزایش رفاه و آسایش و آرامش افراد در منزل می باشد. همچنین کمک به صرفه جویی در زمان و انرژی به وجود آمده و امروزه به عنوان یک عامل مهم در صنعت ساختمان مطرح شده است.

سیستم هوشمند سازی ساختمان نقش مهمی را در منزل ایفا می کند. خانه هوشمند منتظر فرمان از سوی شما می باشد. در هوشمند سازی ساختمان تمامی وسایل برقی در یک کالبد قرار گرفته و تحت فرمان شما از خارج از خانه عمل می کند.

هدف اصلی از ایجاد هوشمند سازی،  فراهم کردن آسایش و امنیت برای ساکنین ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری است. سیستم های هوشمند سازی بسیار گسترده بوده و نحوه پیاده سازی و ارتباط هریک از آن ها پیچیده می باشد. هر کدام از تجهیزات هوشمند سازی در واقع زیر مجموعه ی این زیر سیستم ها طراحی می شوند.

هوشمند سازی

مزایای هوشمند سازی ساختمان :

۱-ایجاد آسایش و رفاه برای ساکنین

۲- انتخابی مناسب به منظور کاربری آسان جهت ایجاد راحتی بیشتر و سرعت بخشیدن به کار های روزانه

۳-کنترل از راه دور به وسایل الکترونیکی و مانیتورینگ خانه

۴- افزایش ارزش ملک

۵-ایجاد امنیت و حفاظت برای ساختمان و اقدامات لازم را در هنگام وقوع حوادث غیر مترقبه ( حریق ) انجام می دهد.

۶-افزایش طول عمر مفید تجهیزات

۷-کاهش خطای انسانی

۸-افزایش اطمینان از عملکرد تجهیزات هوشمند

مولفه ها تشکیل دهنده هوشمند سازی ساختمان :

۱-سخت افزار :

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) تجهیزاتی مانند حسگر و تشخیص دهنده ها، کنترلرها، عملگرها و … می باشند. سرور مرکزی به عنوان قلب این مجموعه عمل می کند. مسئولیت ثبت و ذخیره سازی اطلاعات و اعمال دستورات کنترلی را در هر زمان بر عهده خواهد داشت.

۲-نرم افزار :

برای هر ساختمان توسط نرم افزاری جداگانه در سیستم تعریف و ذخیره سازی می شود. کاربران این سیستم ها توسط یک واسط گرافیکی کاربرپسند و ساده می تواند کلیه کارکردهای نظارتی، کنترلی و پشتیبانی را حتی از راه دور و توسط یک کامپیوتر شخصی، تبلت و یا موبایل اعمال نماید.

امکانات هوشمند سازی عبارتند از :

۱-کنترل هوشمند روشنایی منزل:

سیستم روشنایی، بخش عمده ای از مصرف انرژی در ساختمان را تشکیل میدهد. سیستم هوشمند ساختمان با بهره گیری از سنسور حسگر و سنسورهای قابل تشخیص نور محیط و نصب کلیدهای هوشمند علاوه بر امکان تنظیم میزان نوردهی محیط، مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش می یابد. در تمام بخش های منزل میتوان طریق موبایل هوشمند یا تبلت شدت روشنایی مورد نظر را تنظیم کرد.

در یک فضای هوشمند این شرایط وجود دارد که بر اساس تفاوت نور محیط را در حالت دلخواه خود در آورد. علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا به محیط تاثیر به سزایی بر روحیه ساکنین ساختمان دارد.

۲- کنترل پرده ها ، سایبان و درب های اتومات  :

در این شیوه قابلیت کنترل انواع پرده ها، پرده کرکره و سایبان وجود دارد. با استفاده از این سیستم می توانید با بهره گیری از کلیدهای هوشمند و  تاچ پنل در قالبهای دستوری مختلف همچون دستور مستقیم یا حتی با ارسال پیام کوتاه از راه دور نیز آنها را کنترل کرد.

در این روش از هوشمند سازی می توانید در صورت تمایل مشتری امکان اتوماتیک سازی در زمان های مختلف و یا تحت عواملی همچون تمایز شدت نور داخل و خارج ساختمان و یا شدت گرمای محیط  باز وبسته شوند.

۳- هوشمند سازی سیستم سرمایش و گرمایش :

برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع انجام می شود. دمای پیش فرض توسط کاربرتنظیم گردیدهو شروع به فعالیت می نماید. فرمان توقف فعالیت سیستم سرمایش و گرمایش توسط برنامه از پیش تعیین شده صادر می گرددکه منجر به کاهش مصرف انرژی می انجامد.

قابلیت کنترل و فرمان به سیستم سرمایش و گرمایش از طریق ریموت کنترلر

تنظیم سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از طریق موبایل هوشمند

قابلیت کنترل سیستم سرمایش و گرمایش تمامی نقاط منزل از اتاق اصلی

۴-سیستم کنترل موارد امنیتی و حفاظتی :

درصورت ورود شخص غیر مجاز به داخل آلارم های لازم به صدا در می آیند. در صورت عدم حضور ساکنین در منزل سیستم هوشمند به صاحب خانه پیامک ارسال می کند. امکان شبیه سازی حضور افراد در منزل  قابل کنترل می باشد. در صورت وقوع آتش سوزی و آگاهی از باز و بسته بودن در و پنجره سیستم هشدارهای لازم را به اطلاع صاحب خانه می رساند.

میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

قابلیت فعال کردن سیستم امنیتی براساس مدهای امنیتی  متفاوت نظیر خروج از منزل، مسافرت، شب و…

۵- سیستم کنترل تجهیزات صوتی وتصویری :

در سیستم هوشمند  قابلیت درسیستم  وجود دارد که می توان کدهای ریموت های کنترلی مختلف را  به کلیدهای هوشمند انتقال داد و تغییرات هریک از دستگاهها را از هرکلید در هر فضا اعمال نمود ویا در سطح بالاتر،  شما می توانید با استفاده از تاچ پنلهای پرتابل و تبلت ها کلیه ریموت های وسایل الکترونیکی مورد استفاده خود را بصورت یکجا در اختیار داشته و تنها با یک کلیک به مدیریت هریک از آن وسایل بپردازید.

کاربرد هوشمند سازی :

1.مراکز درمانی و بیمارستانی

2. مراکز تفریحی-ورزشی

3. مراکز اداری-تجاری

4. هتل ها و مراکز اقامتی

5. منازل مسکونی