نابسامانی بازار مسکن

صفحه اصلیخبرنابسامانی بازار مسکن
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
نابسامانی بازار مسکن

در سال های اخیر تمام ابعاد اقتصاد ایران را تورم و گرانی تحت تاثیر قرار داده است. امروز با نابسامانی بازار مسکن روبرو هستیم. بازاری که در جایگاه بخشی مولد و مهم از اقتصاد قرار دارد، اکنون وضعیت نامناسبی دارد. اما دلایل این شرایط چیست؟

به گزارش اخبار ساختمان، بازار مسکن مانند دیگر بخش های اقتصاد ایران، چند سال گذشته را در وضعیت مناسبی به سر نبرده است و بر اساس آمارها حداقل طی پنج سال گذشته در شیب افزایش قیمت قرار داشته است.

خیلی از خانوارهای ایرانی بخاطر این شرایط و کاهش قدرت خرید به طور کلی از خرید خانه ناامید شده اند، در صورتی که قیمت اجاره هم تا حد زیادی بالا رفته است و افراد مجبورند پس از هر بار اتمام قرارداد خانه یا به مناطق پایین تری کوچ کنند و یا در خانه ای با کیفیت پایین تر ساکن شوند این موضوع نشان دهنده ی نابسامانی بازار مسکن می باشد.

بازار مسکن این روزها با چه معضلاتی روبه‌روست؟

رکود در ساخت و ساز نشانه ی نابسامانی بازار مسکن

یکی از دلایل رکود در بخش ساخت وساز را می توان بی علاقگی انبوه سازان برای ورود به این حوزه دانست. سود انبوه سازان تا ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است؛ همین امر باعث شده این فعالان حوزه مسکن در چند سال اخیر به اشتغال در حوزه دیگری روی بیاورند.

یکی دیگر از عوامل رکود در ساخت و ساز کاهش تقاضا برای خانه های نوساز به دلیل گرانی در بازار مسکن است، بر اساس آمارهای بانک مرکزی حالا مردم تمایل بیشتری برای خرید خانه هایی با سن بالاتر نشان می دهند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی

ایران در سال های اخیر تورم بالای زیادی را تجربه کرده و مشکلات زیادی را برای اقتصاد از جمله نابسامانی بازار مسکن با خود به همراه داشته است. یکی از این مشکلات را می توان افزایش قیمت مصالح ساختمانی دانست. افزایش قیمت هم نرخ نهایی آپارتمان ها را افزایش می دهد و هم خرید آن برای سازندگان هر روز مشکل تر می کند.

آمارهای مرکز آمار ایران نشان می دهد قیمت نهاده های ساختمانی از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال افزایشی حدود ۲۹ درصدی داشته است.

اگر این آمار به‌ طور جزئی تر بررسی شود، در گروه سیمان ۲۱/۴ درصد، گروه تاسیسات برقی ۳۹/۵ درصد، گروه موزائیک، کاشی و سرامیک ۳۶/۸ درصد و در گروه نقاشی ساختمان ۵۶/۸ درصد شاهد افزایش قیمت بوده ایم. گروه شیشه با ۸۳/۳ درصد افزایش نسبت به دیگر گروه ها رشد بیشتری داشته است.

کمبود زمین و نابسامانی بازار مسکن

کم آبی و مشکل فرونشست زمین در سال های اخیر، زمین مناسب برای ساخت و ساز را به شدت کاهش داده است؛ دولت نیز برای ساخت واحدهای مربوط به پروژه نهضت ملی مسکن به ویژه در کلانشهرها با این مشکل مواجه است و ساخت آنها را در شهرک های مجاور شهر وعده داده است.

در بافت های اصلی شهر کمبود زمین و گرانی آن منجر به افزایش قیمت تمام شده تولید آپارتمان شده است که همین مورد نیز بر مشکلات خانه دار شدن می افزاید.

قطعی گاز صنایع

برخی از صنایع با ورود به فصل سرما با قطعی برق و گاز مواجه شده اند. این موارد ممکن است تولید مصالح ساختمانی مثل سیمان و فولاد را با مشکل مواجه کند و باعث افزایش قیمت شود. همچنین نگرانی برای افزایش قیمت گاز وجود دارد. افزایش قیمت مصالح در نهایت قیمت تمام شده واحدها را افزایش خواهد داد که باز هم در نهایت موجب نابسامانی در بازار مسکن خواهد شد.

نبود نظارت بر قیمت گذاری مسکن

با افزایش نرخ تورم مالکان هم تحت تاثیر این عامل و همچنین افزایش قیمت دلار بدون مبنای اقتصادی قیمت املاک خود را بالا می برند. از آنجا که نظارت درستی بر بازار مسکن وجود ندارد، این اتفاق به مرور باعث افزایش قیمت کاذب مسکن می شود.

حل نابسامانی بازار مسکن

برخی معتقدند حل مشکلات مسکن به برطرف کردن مسائل درونی آن باز می گردد، اما سر و سامان دادن به این بخش کلیدی و مولد اقتصاد وابسته به شرایط کلی اقتصاد و باید موانع بیرونی آن نیز حل شود.

تا زمانی که تورم، انتظارات تورمی در جامعه و افزایش قیمت دلار ادامه داشته باشد روز به روز بر قیمت مسکن افزوده می شود. و بازار مسکن همچنان در حالت رکودی به سر می برد.

بر اساس آخرین گزارش های بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران به نزدیک ۵۰ میلیون رسیده و کارشناسان معتقدند در صورت ادامه وضع موجود در سال آینده شیب صعودی بیشتری را تجربه می کند.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک