کناف در صنعت ساختمان

کناف
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی است که در واقع نسل جدیدی از گچ برگ  به شمار میرود و کلیه کارهای ساختمانی که با گچ و بعضی مصالح های دیگر قابل انجام بوده .از جمله این موارد می توان به سیستم های ساخت و ساز خشک اشاره کرد که استفاده از این نوع صفحات گچی در صنعت ساختمان به صورت فراگیر در اروپا و در ایران در حال توسعه می باشد. صفحات روکش دار گچی یکی از مصالح اصلی مورد استفاده در ساخت و ساز خشک هستند.

کناف نوعی صفحه روکش دار گچی (Dry Wall) است که توسط شرکت کناف تولید می شود. کناف بیش از هفتاد سال است که در صنعت ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت توسط برادران (کارل و آنفوس کناف) کناف  در سال ۱۹۳۲  در آلمان بنیان گزاری شد. در حال حاضر شرکت کناف یکی از شرکت های بین المللی در صنایع ساختمان می باشد.

کناف سازه های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش دار گچی و سیمانی بر روی آنها پیچ می شوند. درز بین صفحات با بتونه درزگیری پر شده و سطوح صاف به وجود آمده رنگ آمیزی می شوند.

مزایای استفاده از کناف :

۱-سرعت اجرا در کناف سقف بسیار بالا می باشد.

۲- کاهش تعداد نیرو جهت نصب و اجرای کناف

۳- هزینه این نوع صفحات گچی نسبت به دیگر سقف های کاذب از جمله گچ ، رابیتس ،چوب و … مقرون بصرفه می باشد.

۴- کناف به شکل عایق عمل می کند و شاهده صرفه جویی در مصرف انرژی هستیم.

۵- به دلیل ساختار مفصلی که کناف دارد در مقابل زلزله مقاومت خوبی دارد.

۶- صفحات گچی پوشش بسیار خوبی برای عبور لوله های تاسیساتی می باشند.

۷- دسترسی آسان و راحت در مواقع تعمیرات و بازسازی است.

۸- اگر به دنبال سبک سازی ساختمان خود هستید، کناف بهترین گزینه پیش روی شماست.

۹- کاغذ دیواری، بلکا، رنگ و هر طرح دیگری را می توانید بر روی سطح کناف قابل اجرا و نصب می باشد.

۱۰ -طراحی متنوع  اجرا کننده صفحات گچی ، جهت طراحی و اجرای انواع مدل کناف سقف و دیوار.

انواع کناف و کاربرد هریک :

استفاده از کناف به منظور زیباسازی و طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان بسیار رایج شده است. انواع کناف موجود در بازار و ویژگی های هریک معرفی می شود. صفحات روکش دار گچی در ایران از نظر مشخصات و مورد استفاده شامل موارد زیر می شود:

۱-صفحات معمولی (Regular Board)

۲-صفحات مقاوم در برابر رطوبت (Moisture Resistant Board)

۳-صفحات مقاوم دربرابر حریق (Fire Resistant Board)

۴-صفحات مقاوم دربرابر حریق و رطوبت (Fire & Moisture Resistant Board)

۵-صفحات مسلح سیمانی یا آکوآ

۱ -صفحات ساده (RG)  :

صفحات ساده RG صفحات گچی روکش داری هستند که سطح و لبه بلند (طولی) آن ها با مقوای محکمی پوشیده شده است. اگر رطوبت نسبی بالااز ۶۰ تا ۹۰ درصد در محیط باشد از صفحات RG استفاده می شود .

کاربرد : دیوارهای جداکننده و پوشش دیوارهای سنتی به جای گچ و خاک و گچ کاری، سقف کاذب، طراحی و دکوراسیون داخلی

۲-صفحات مقاوم در برابر رطوبت (MR) :

صفحات عایق رطوبت و مقاوم در برابر رطوبت MR یکی دیگر از انواع کناف موجود در بازار هستند. آنها صفحات روکش داری هستند که گچ تشکیل دهنده آن ها با مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشش شده است. از صفحات کناف نوع MR  اگر رطوبت نسبی بین ۹۰ درصد به بالا باشد از صفحات MR  استفاده می شود.

کاربرد : علاوه بر مواردی که در استفاده از صفحات روکش دار گچی ساده ذکر شد، از این نوع صفحات برای سلولهای تر در ساختمان نظیر حمام، آشپزخانه و دستشویی و..  قابل استفاده می باشند.

۳-صفحات مقاوم دربرابر آتش   :(FR)

این نوع کناف صفحات روکش داری هستند که گچ آن ها حاوی الیاف فایبرگلاس و ضد اشتغال میباشند که آن را دربرابر آتش مقاوم می نماید.

کاربرد : تیغه های جداکننده ، پوشش دیوارهای سنتی، سقف کاذب و جاهایی که نیاز به مقاومت در برابر آتش وجود دارد همچنین پوشش ستون ها و تیرهای فلزی و بتنی.

۴-صفحات مقاوم دربرابر آتش و رطوبت (FM) :

این نوع  صفحات روکش داری که گچ آن ها حاوی الیاف فایبرگلاس و ضد اشتغال میباشند که آن را دربرابر آتش مقاوم می نماید.

کاربرد : تیغه های جداکننده ، پوشش دیوارهای سنتی، سقف کاذب و جاهایی که نیاز به مقاومت در برابر آتش وجود دارد همچنین پوشش ستون ها و تیرهای فلزی و بتنی.

۴-صفحات مقاوم دربرابر آتش و رطوبت (FM) :

صفحات کناف مقاوم دربرابر آتش و رطوبت FM صفحات روکش داری هستند که گچ آن ها حاوی الیاف فایبرگلاس و مواد مقاوم در برابر رطوبت بوده و مقوای آن ها با مواد مقاوم در برابر رطوبت پوشیده شده است.

کاربرد : این نوع کناف همچون صفحات روکش دار گچی مقاوم دربرابر هرگونه آتش و نیز در سلول های تر در ساختمان نظیر حمام، آشپزخانه و دست شویی بکار می رود.

۵-صفحات مسلح سیمانی(Aquapanel)::

صفحات مسلح سیمانی از ترکیب سیمان والیاف فایبرگلاس تشکیل شده است. اگر رطوبت نسبی بالااز ۶۰ تا ۹۰ درصد در محیط باشد از صفحات RG استفاده می شودو از صفحات نوع MR اگر رطوبت نسبی بین ۹۰ درصد به بالا باشد از صفحات MR  استفاده می شود.

کاربرد : استخر و نمای خارجی

پست قبلی

سنگ تراورتن

پست بعدی

سئو (SEO) چیست؟

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30