چسب بتن

چسب بتن

چسب بتن :

چسب بتن یکی از افزودنی های پر استفاده در صنعت ساختمان محسوب میگردد. این مصارف عبارتند از : ترمیم بتن،آب بندی، ترمیم بافت های قدیمی بتن، افزایش و مقاوم شدن بتن، جلوگیری از هرگونه ترک بتن، افزایش خاصیت شیمیایی و مکانیکی و … اشاره کرد. همه ی چسب ها یا شامل پلیمر هستد یا هنگام واکنش شیمیایی حاصل می شوند.پلیمر ها موجب چسبندگی چسب ها می شوند.

مزایای چسب بتن :

۱.استفاده از این متریال سبب افزایش انعطاف پذیری بتن می گردد.

۲.استفاده از آن سبب دوام، سختی و مقاومت سایش، خمشی و گسیختگی بتن را افزایش می دهد.

۳.استفاده از چسب در بتن سبب افزایش چسبندگی بافت بتن و همچنین  افزایش چسبندگی بتن یا ملات تازه به میلگرد می شود.

۴.افزایش مقاومت چسبندگی بتن یا ملات تازه به بتن قدیمی

۵.تولید مخلوط یکنواخت و همگن و کاهش اثرات آب انداختگی

۶.ثبات کیفیت در محیط های قلیایی

۷.کاهش انقباض با امکان کاهش نسبت آب مصرفی

۸.مصرف این متریال سبب افزایش انسجام، کاهش نفوذ پذیری و افزایش دوام و پایایی بتن در برابر آب می شود

انواع چسب بتن :

۱.چسب اپوکسی :

چسب اپوکسی از دو جزء اولیه رزین و سخت کننده ایجاد می شود.هنگام ترکیب رزین با کاتالیست پخت آغاز می شود. در فرآیند پخت زنجیره های مولکولی واکنش داده و حرارت ایجاد می شود. بیشترین مصرف چسب در بتن به منظور تعمیرات بتن های فرسوده است.

به منظور ترمیم بتن و افزایش چسبندگی بتن به بافت قدیمی از چسب های بتن استفاده می شود. این نوع چسب به دلیل خاصیت ضد آب در نماسازی روی بتن قدیمی و آب بندی استفاده می شود.

۲. چسب لاتکس :

این نوع چسب ترکیبی از امولسیونی از کوپلیمر محلول در آب است. ظاهر این چسب مایعی شیری رنگ است.ترکیب چسب لاتکس با سیمان پرتلند و ماسه ترکیبی مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی و ساییدگی ایجاد می کند که برای چسباندن کاشی، سرامیک، سنگ های تزئینی و … به سطوح کاربرد دارد.

کاربرد چسب بتن :

این متریال یکی از پر کاربردتربن متریال ساختمانی می باشد و استفاده از آن بسیار رایج است. از مهم ترین ویژگی و کاربرد این مصالح، می توان به افزایش میزان چسبندگی بتن به سطح بتن قدیمی اشاره کرد. همچنین در پروژه های تعمیراتی بسیار پرکاربرد است. در ساخت نما بر  روی بتن قدیمی نیز می تواند به صورت ایده آل از چسب بتن استفاده کرد. همچنین از تفکیک سنگ دانه ها کوچک و بزرگ جلوگیری می کند و در آب بندی بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

از این متریال می توان برای ترمیم بتن استفاده کرد. می توان از آن برای بازسازی و ترمیم سطوح بتنی که دچار آسیب دیدگی شده اند به کار برد. یکی دیگر از کاربردهای رایج چسب مناسب برای بتن می توان به آب بندی بتن در مخازن و استخرهای بتنی اشاره کرد. برای ترمیم بخش های آسیب دیده بتن در سازه هایی مختلف همانند :کانال آب ، سالن صنعتی ، سد، فرودگاه ، ترمیم بتن سدها ، پل ها و … نیز از آن استفاده می شود.

پست قبلی

دیوارپوش و انواع آن

پست بعدی

بتن در صنعت ساختمان

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری
شنبه با چهارشنبه : 9 الی 17:30
پنجشنبه : 9 الی 13:30
لینک های مفید
مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک