فونداسیون (پی) و انواع آن

پی

فونداسیون (پی) :

همانطور که در مرحله ی قبل مطرح شد بعد از عملیات تخریب و گودبرداری،  ساخت فونداسیون یا پی آغاز می گردد.  فونداسیون قسمتی از سازه می‌باشد که بار و فشار وارد از نقاط مختلف ساختمان و همچنین بارهای اضافی را به زمین انتقال می دهد.

پی یا فونداسیون یا شالوده مجموعه بخشهایی از سازه و زمین (خاک)در تماس با آن که انتقال بار بین سازه و زمین از طریق آن صورت می گیرد.وظیفه پی یا فونداسیون انتقال بارهای بخشهای فوقانی به خاک زیر آن می باشد بطوریکه تنشهای بیش از حد و همچنین نشستهای اضافی ایجاد نگردد.

فونداسیون سازه را پایدار و مقاوم می سازد. از سقوط و ریزش ساختمان جلوگیری می نماید. اتصال یک ساختمان به زمین توسط پی صورت می گیرد و محل قرارگیری آن بین ساختمان و زمین است. پی ها بر اساس خصوصیات خاکی که در زیر آنها قرار می گیرد و وزن سازه طراحی و ساخته می شوند.

یک ساختمان بدون پی غیر ممکن است زیرا عدم وجود پی منجر به نشست زمین شده و سازه دچار ترک خوردگی می گردد. پی ها مقاومت ساختمان را در برابر بارهای وارده مانند وزن دیوارها، ستون ها، سقف ها، باد و زلزله بالا می برد. آنها بار اضافی را در ساختمان پخش نموده و آن را به زمین منتقل می نمایند. پی ها به انواع مختلف با توجه به مصالح مصرفی و روش ساخت دسته بندی می شوند.

دلیل اجرای فونداسیون ساختمانی :

فونداسیون بخشی از ساختمان می باشدکه وظیفهٔ انتقال نیرو از ستون به زمین و خاک اطرافش را بر عهده دارد بر اساس نوع ساختمان و میزان نیروهای وارده و وزن ساختمان، بافت لایه هاو نوع خاک زمین و شرایط آب و هوایی منطقه :می توان تیپ و ابعاد شالوده را انتخاب و مشخص نمود. عمق، طول و عرض فونداسیون ها به وزن ساختمان، تعداد طبقات و جنس خاک بستگی دارد.

انواع فونداسیون ها از نظر مصالح ساختمانی:

۱. فونداسیون سنگی

۲. فونداسیون آجری

۳. فونداسیون شفته ای

۴. فونداسیون بتنی

۱. فونداسیون سنگی :

در این پی از سنگ های طبیعی و در مناطقی که سنگ ارزان در دسترس باشد  مورد استفاده قرار می گیرد. سنگی که در برای این گونه پی انتخاب می گردد باید سالم و فاقد هرگونه نپوسیدگی باشند و از انواع سنگ های لاشه شکسته باشد سنگ های قلوهای به علت صیقلی و مدور بودن آن برای بی سازی مناسب نمی باشد زیرا حالت ناپایدار و لغزندگی به پی انتقال می دهد .

پی سازی با سنگ باید از دیوار هایی که روی آن قرار دارد وسیع تر و از هر طرف دیوار حداقل ۱۵ سانتیمتر عنوان ریشه گسترش داشته باشد .

فونداسیون سازی با سنگ با دو نوع ملات صورت می گیرد . چناچه بار و فشار کم باشد ملات سنگ ها را از نوع گل آهک و چنانچه بار زیاد باشد ملات ماسه سیمان انتخاب می شود و استفاده از ملات ماسه سیمان ، ماسه و آهک و یا ملات باشد و از فونداسیون های سنگی فقط و ساختمانهای یک طبقه . فونداسیون دیوارهای محوطه قابل اجرا می باشد  .

۲. فونداسیون آجری  :

پی های آجری در مواقعی استفاده می کنند که ساختمان کوچک و باروارده نیز کم باشد در ضمن از فونداسیون های سنگی نیز به علت گرانی و کمیابی سنگ نتوان استفاده کرد این فونداسیون نیز مانند فونداسیون های سنگی بایستی دارای ریشه ای به اندازه ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر از طرفین دیوار روی آن باشد برای این منظور است که عرض پی کنی نیز ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از عرض دیوار بیشتر باشد .

این نوع قالب برای استفاده در اطراف پی استفاده می شود و پس از گیرایش بتن در محل مورد نظر مانده و به عنوان قالبی دائمی در نظر گرفته می شود.به منظور جلوگیری از مکیده شدن آب بتن توسط آجر باید یک لايه ورق نايلوني قبل از بتن ریزی بر روی دیوار نصب شود در غیر این صورت آجرها را باید کامل آب پاشی کرد. البته هنگام آب پاشی این نکته که آب نباید درون قالب ها جمع شود را باید مد نظر قرار داد.

۳. فونداسیون شفته ای :

این نوع پی یکی از ساده ترین و در عین حال ابتدایی ترین پی برای ساختمان کوچک ۲ یا ۳ طبقه مورد استفاده می باشد. ملات شفته مخلوطی از خاک ، آب ، شن و گردآهک که در هر متر مکعب خاک آن بن ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم آهک به کار می رود . گاهی نیز بنابر لزوم مقداری پاره سنگ به آن می افزایند .

که شفته را در فونداسیون ریخته و پس از آنکه شفته به حدود ۲۰ یا ۳۰ سانتی متر رسید آن را در یک سطح افقی هموار می کنند و یک روز آن را به حالت خود می گذارند . تا آبش در اثر تبخیر یا جذب کاهش یابد و سپس آن را با وزنه ی سنگینی تا کاملا متراکم گردد . مجددا به همان ارتفاع شفته ریزی انجام گرفته و تا پر شدن فونداسیون همچنان ادامه می یابد .

۴. فونداسیون بتنی :

بتن را می توان یکی از مقاومترین و مستحکم ترین سنگ های مصنوعی دانست پی های بتنی بهترین نوع فونداسیون در کارهای ساختمانی محسوب میشوند. آن چه که در قالب بندی بتن باید مورد توجه قرار گیرد، استحکام قالب ها و مهاربندی صحیح آن ها می باشد. در جهت افزایش استقامت داربست، استفاده از پشت بندهای طولی و عرضی الزامی می باشد.

نحوه قرارگیری قالب بتن باید به گونه ای باشد که از خارج شدن بتن از میان آن ها جلوگیری به عمل آید. برای اجرای قالب بتنی، قالب ها باید خنک باشند. در صورتی که قالب بندی ها داغ باشند، کیفیت بتن را کاهش داده و باعث تغییر رنگ آن می شود. این امر باعث می شود بتن شکل مناسب خود را از دست دهد.

انواع مدل های پی از نظر اجرا :

۱. پی تکی یا منفرد

۲. پی نواری

۳. پی های گسترده

۴. پی شمع

۱. پی تکی یا منفرد :

این نوع پی ها در ساختمانهایی که بار آن ها به صورت متمرکز (نقطه ای) به زمین منتقل می شود اجرا میشودهمچنین در ساختمان های فلزی یا ساختمان بتنی از این الگو پیروی میکنند.پی هایی که بار یک تک ستون یا دیواری را حمل می‌نمایند. یا برای ساختمانهایی که بار آن‌ها به صورت نقطه‌ای به زمین منتقل می‌شود فونداسیون تکی می نامند.

۲. فونداسیون نواری :

امروزه متداولترین نوع پی در ساختمانها ، پی نواری میباشد. اما با وجود استفاده عمومی از این پیها به نظر میرسد که هنوز در روش طراحی این پیها ابهاماتی وجود دارد، که نیاز به بحث و بررسی آنها میباشد. این فونداسیون ها معمولا در ساختمان های آجری مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر عمق پی های نواری در حدود ۵۰ و عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن می باشد.

در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتفاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یکسان است ولی در نوع یک طرفه، همانطور که از اسمش پیدا است در یک جهت پی منفرد ولی در جهت نواری است .

۳. پی های گسترده :

به فونداسیون هایی اطلاق می شود که بار چند ستون یا دیوار را که در ردیف ها یا امتداد های مختلف قرار دارند به زمین منتقل می نمایند. پی گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تیر_دال و… ساخته شود.

از این گونه پى ها در مواردى استفاده مى شود که بارهاى وارده از ساختمان بسیار زیاد بوده ( بار آسمان خراش ها) و یا مقاومت زمین به قدرى کم باشد که جهت انتقال بار به خاک، تمام سطح زیر ساختمان لازم باشد.پى صفحه اى به صورت یکپارچه از بتن آرمه در سرتاسر زیر ساختمان ساخته مى شود که کلیه ى ستون ها و دیوارها بر روى آن قرار مى گیرد. د

بعضى از مواقع که بار بسیار زیاد باشد، سطح پى را بزرگ تر از سطح ساختمان روى آن مى سازند تا پخش بار در سطح بزرگترى انجام گیرد.پى هاى صفحه اى به صورت هاى مختلف ساخته مى شود مانند پى صفحه اى ساده، صفحه با دیوار محیطى، صفحه اى با تیر، صفحه اى با دیوار بتنى در یک جهت و صفحه اى با دیوار بتنى در دو جهت.

۴. پی شمع :

به فونداسیون هایی اطلاق می شود که بار چند ستون یا دیوار را که در ردیف ها یا امتداد های مختلف قرار دارند به زمین منتقل می نمایند. پی گستره ممکن است به شکل دال مجموعه تیر_دال و… ساخته شود.

از این گونه پى ها در مواردى استفاده مى شود که بارهاى وارده از ساختمان بسیار زیاد بوده ( بار آسمان خراش ها) و یا مقاومت زمین به قدرى کم باشد که جهت انتقال بار به خاک، تمام سطح زیر ساختمان لازم باشد.پى صفحه اى به صورت یکپارچه از بتن آرمه در سرتاسر زیر ساختمان ساخته مى شود که کلیه ى ستون ها و دیوارها بر روى آن قرار مى گیرد.

بعضى از مواقع که بار بسیار زیاد باشد، سطح پى را بزرگ تر از سطح ساختمان روى آن مى سازند تا پخش بار در سطح بزرگترى انجام گیرد.پى هاى صفحه اى به صورت هاى مختلف ساخته مى شود مانند پى صفحه اى ساده، صفحه با دیوار محیطى، صفحه اى با تیر، صفحه اى با دیوار بتنى در یک جهت و صفحه اى با دیوار بتنى در دو جهت.

پست قبلی

پنل پیامکی

پست بعدی

تابلو فرمان آسانسور

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری
شنبه با چهارشنبه : 9 الی 17:30
پنجشنبه : 9 الی 13:30
لینک های مفید
مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک