متر لیزری

متر لیزری

متر لیزری :

متر لیزری به وسیله ای گفته می شود که با استفاده از آن می توان طول، سطح، زاویه و غیره را اندازه گیری کرد. معرفی ویژگی های متر لیزری و کاربرد آن می باشد.

یکی از وسایل دقیق و کاربردی در صنعت ساختمان برای اهالی حرفه ساختمانی متر لیزری می باشد، با استفاده از این وسیله می توان طول، سطح، زاویه و برخی محاسبات فیثاغورث را اندازه گیری کرد. با استفاده از متر لیزری می توان نسبت به تعیین فاصله اجسام از یکدیگر نیز اقدام کرد.

نحوه عملکرد این دستگاه به گونه ای است که با استفاده از زمان رفت و برگشت یک پالس لیزر به هدف، می توان فاصله مورد نظر را اندازه گیری کرد. این وسیله نمونه ای از وسایل پرکاربرد می باشد و بسته به کاربرد آن از نمونه های مختلفی برخوردار می باشد.

از آن جایی که نور لیزر از طیفی متمرکز برخوردار بوده و معمولا تک فرکانس می باشد، استفاده از آن برای اندازه گیری با دقت بالا مناسب می باشد. نور لیزر از سرعت ثابتی برخوردار بوده و مدت زمان پایایی آن بالا می باشد. از آن جایی که این نور دیرتر از نور سفید پراکنده می شود، می توان از آن برای فواصل دور استفاده کرد. به همین خاطر نور لیزر گزینه مناسبی برای استفاده در انواع مترهای لیزری می باشد.

مزایای استفاده از متر لیزری:

۱.دقت بالا و سرعت در اجرا را بالا می برد .

۲.کاربرد این ابزار در صنعت ساختمان بسیار ساده می باشد.

۳.متر لیزری بسیار سبک بوده و استفاده از آن بسیار آسان می باشد.

۴.مترهای لیزری قابلیت برآورد متراژ تا ۲۵۰ متر طول را دارا می باشند.

۵. این متر از سرعت بالایی در اندازه گیری برخوردار می باشد.

۶.متر لیزری امکان دسترسی به نقاط دور دست از جمله سقف و هم چنین اندازه گیری ارتفاع را فراهم می کند.

۷.استفاده از این متر نیاز به نفر دوم در اندازه گیری و برای نگه داشتن ندارد.

معایب متر لیزری :

۱.محدودیت استفاده از این وسیله در نیاز به مکانی بدون مانع و همراه با دید مستقیم می باشد.

۲.مترهای لیزری از قابلیت اندازه گیری مکان های قوسی شکل برخوردار نمی باشند.

۳.در فواصل طولانی، پرتوهای لیزر دچار واگرایی می شود. علت این امر مجاورت نور لیزر با حباب های موجود در هوا می باشد.

۴.این گونه حباب ها مانند یک لنز عمل کرده و تغییراتی تقریبی در اندازه های میکروسکوپی تا نصف ارتفاع مسیر پرتو لیزر ایجاد می کند.

۵.از آن جایی که شدت انعکاس نور در اجسام مختلف متفاوت می باشد، نمونه اجسامی که تمایل به جذب یا پراکندگی نور دارند، احتمال برگشت نور به دستگاه فرستنده را کاهش می دهند. در چنین مواقعی باید از دستگاهی با امکان جا به جایی فاز استفاده شود.

متر لیزری و نکات مهم در خرید آن:

سقف کناف سرعت اجرا بالا و مهمترین معایب آن نیاز به نیروی متخصص می باشد.

مهمترین مزیت رابیتس مقاومت در برابر زنگ زدگی و مهمترین عیب آن وزن سنگین آن است.

قابلیتهای یک متر لیزری :

۱.دامنه‌ ی اندازه گیری:

این عدد توانایی متر لیزری را در اندازه گیری بیان می‌کند. معمولاً عددی هست با مقدار کمینه ۰.۵ متر و بیشینه تا ۲۵۰ متر (برای اندازه‌های بیشتر دور سنج استفاده می‌شود).

۲. دقت اندازه در گیری :

تلورانس همان خطای اندازه گیری متر لیزری هست که به‌صورت یک عدد با علامت + و – روی هم بیان می‌شود. هر چه این عدد کمتر دقت متر ما بیشتر.

۳. محاسبات اضافه :

محاسبه مقادیر سطح، حجم، جمع و تفریق مقادیر، فیثاغورث، مقدار ماکزیمم، مینیمم و متوسط از جمله قابلیت‌هایی است که در بیشتر مترهای لیزری وجود دارد.

۴. حافظه دستگاه :

بعضی مترهای لیزری آخرین مقادیر ثبت شده را در خود ذخیره می‌کنند. مثلاً ۳۰ اندازه آخر. مدل‌هایی هم تصاویر عکس‌برداری شده از محیط را ذخیره می‌کنند.

۵. قابلیت‌های ارتباطی:

مدل‌های گران‌تر متر لیزری قابلیت اتصال از طریق بلوتوث یا WIFI به گجت های مختلف را دارند.

۶. قابلیت‌های افزوده :

علاوه بر اندازه گیری قابلیت نشان دادن تراز و هم سطحی و شیب را هم دارند که بسیار پرکاربرد هست. همچنین تقریباً همه مترهای لیزری دارای خاصیت قطع اتوماتیک لیزر یا خاموش شدن متر لیزری را دارند که مدت کاربرد آن را تا ۶ ساعت افزایش خواهد داد. صفحه نمایش رنگی یا سیاه و سفید یا تاچ هم از قابلیت‌هایی هست که در متر لیزری می‌تواند موجود باشد.

۷. مدل های مترهای لیزر :

یک عدد هست از ۱ تا ۴ که هر یک ویژگی‌هایی دارد. برای مترهای لیزری معمولاً از کلاس ۲ لیزر استفاده می‌شود. در این کلاس چنین لیزرهایی در قسمت مرئی بینایی کار می‌کنند و توان خروجی آن ۱ میلی وات است. چنین لیزرهایی ذاتاً ایمن نیستند. اما خطرات را می‌توان با مراحل نسبتاً ساده‌ای کنترل نمود.

در این دسته لیزرها چشم به‌طور طبیعی قدرت حفاظت از خویش را دارد و به‌طور ناخودآگاه مسیر خود را از مقابل برخورد پرتو منحرف می‌کند. این حفاظت را حتی با یک پلک زدن ساده هم می‌تواند انجام بدهد. فقط زمانی استفاده از این لیزرها خطرناک است که به‌طور مستقیم برای یک بازه زمانی (و نه به‌صورت لحظه‌ای) مشاهده شود.

کاربرد متر لیزری :

متر لیزری کاربردهای بسیار گسترده ای دارد. بیشتر مدل ها امکان نمایش فاصله بر حسب اینچ، فوت و متریک را دارند. تقریبا تمامی مترهای لیزری موجود در بازار قابلیت محاسبه فاصله، محیط و مساحت و محاسبات فیثاغورث را دارند ولی برخی مدل ها محاسبات پیچیده تری نیز انجام می دهند.

بیشتر افراد عادی، پیمانکاران و نجارها به چیزی بیشتر از فاصله، محیط و مساحت نیاز ندارند. اما با خرید متر لیزری پیشرفته امکان محاسباتی چون اندازه گیری چند مرحله ای، فضاهای چند وجهی، اندازه گیری غیر مستقیم و محاسبه زاویه را نیز خواهید یافت.

کاربرد اصلی متر لیزری عبارتند از :

استفاده از متر لیزری در فعالیت های ساختمانی به منظور نصب و تراز کردن فریم و ستون های ساختمانی، نصب انواع المان های ساختمانی هم چون کابینت و قفسه ها، اجرای فعالیت های مرتبط با دکوراسیون داخلی هم چون نصب کاغذ دیواری، پارتیشن بندی و نصب دیوارهای کاذب، تنظیم و بررسی هم راستا بودن درب و پنجره، نصب سقف کاذب و رابیتس بندی، نصب کلیه اتصالات برقی هم چون کلید و پریز و لوستر و غیره صورت می گیرد.

به طور کلی هدف از استفاده این المان را می توان به حداقل رساندن خطای انسانی، بالا بردن سرعت انجام کار و کاهش هزینه های اجرایی دانست.

نکات مهم در خرید آن:

متر لیزری نمونه ای از وسایل مفید در صنایع مربوطه شناخته می شود که تنها با عملکردی بسیار ساده امکان اندازه گیری فواصل مختلف از چند میلیمتر تا ۲۰۰ متر را امکان پذیر می کند.

از جمله پارامترهایی که یک متر لیزری می تواند از آن برخوردار باشد، می توان به دامنه اندازه گیری، دقت اندازه گیری و محاسبات اضافه آن اشاره کرد. دامنه اندازه گیری به قابلیت متر در اندازه گیری نسبت داده می شود. این دامنه بین ۰.۵ متر ۲۵۰ متر می تواند متغیر باشد.

دقت اندازه گیری یا تلورانس خطا دستگاه متر لیزری به صورت علامت مثبت و منفی بر روی دستگاه نشان داده می شود. چقد میزان آن کم تر باشد، دقت اندازه گیری دستکاه بالاتر می باشد. یکی دیگر از پارامترهایی که برخی از مترهای لیزری از آن برخوردار می باشند. محاسبات اضافی می باشد. این محاسبات شامل مواردی هم چون اندازه گیری سطح، حجم، مقادیر فیثاغورث و … می باشد.

در خرید مترهای لیزری باید به آن توجه داشت، انتخاب نمونه ای باکیفیت می باشد. از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشت، برد متر لیزری است. این گونه مترها با بردهای متفاوتی به بازار عرضه می گردند. هرچه برد دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر می رود.

انتخاب نوع برد مترهای لیزری باید با توجه به نوع کاربرد انتخاب و نمونه مناسب از آن ها خریداری شود. از آن جایی که از این دستکاه در محیط های کارگاهی و صنعتی بیش تر استفاده می شود، انتخاب نمونه ای مناسب که نسبت به ضربه از مقاومت بالاتری برخوردار باشد، نکته مهمی است که باید به آن توجه شود.

پست قبلی

QHSE در صنعت ساختمان

پست بعدی

سقف و انواع سازه های مختلف در صنعت ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30