فوم بتن و کاربرد آن در ساختمان سازی

فوم بتن
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

فوم بتن از مصالح ساختمانی جدید و مدرن می باشد که معایبی هم دارد.به منظور مصارف مختلف در ساختمان که به علت دارا بودن خواص فیزیکی منحصر به فرد خود،کاربردهای زیادی دارد. از جمله مزیت اصلی این نوع بتن، بالا بودن مقاومت بتن و همچنین پایین بودن ضریب انتقال حرارتی از محیط داخلی و بالا بودن قابلیت عایق گرما و صدا بودن آن است. این نوع بتن که در کف ساختمان نیز استفاده می شود، بتن ترکیب از سیمان، ماسه بادی، ماسه نرم، آب و فوم( ماده شیمیایی تولید کننده کف) به دست می آید.

وجود حباب زا در بتن، ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص، با سرعت زیادی حباب های هوازا تولید نموده و کف حاصل که کاملا پایدار می باشد. حاصل اختلاط  ملات سیمان و ماسه بادی در دستگاه مخلوط کن ویژه، خمیری روان یا فوم بتن را تشکیل می دهد. این نوع بتن به صورت درجا ئر محل پروژه با قالب های فلزی یا پلاستیکی قابل استفاده می باشد.

این نوع متریال که به تازگی وارد مصالح ساخت و ساز و صنعت ساختمان شده است. دو دسته فوم بتن در بازار موجود میباشد که عبارتند از :

۱. فوم کفی :

براي توليد كف در بتن از ماده اي به نام فوم استفاده مي شود. برای تولید بتن فومی ابتدا فوم با آب رقيق شده و سپس در محفظه اي به كمك فشار ناشي از كمپرس هوا يا در اثر هم زدن سريع، تبديل به كفي مي شود كه در آن حبابهايي با قطر در حد ميليمتر و كمتر توليد شده اند .

براي توليد فوم كفي پايدار در ساختار داخلي ماده كف زا و يا بطور مستقل يك ماده پايدار كننده كف استفاده مي شود تا حبابهاي فومی  پايدار باشند. هدف از پايدار شدن حبابها بدین معناست كه حبابها در اثر جابجايي و اختلاط، شكل خود را حفظ نمايند و اصطلاحا كف نخوابد. معمولا كف پايدار حاصل ، خامه اي شكل مي باشد.

۲. فوم گازی:

بتن گازی نوعی بتن سبک می باشد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد. بتن سبک گازی و بتن گازی  در دو شکل متفاوت بلوک AAC و بلوک NAACساخته می شوند که ویژگی‌های مشابه دارند.

از جمله مزایای فوم بتن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- این نوع بتن عایق حرارتی مناسب برای ساختمان

۲- دارا بودن خواص عایق صوتی بسیار بالا

۳- مقاومت بالا در برابر اشتعال (مقاومت ۴ ساعته در برابر ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد)

۴-کمک به سبک کردن سازه

۵-ایزوله شدن تاسیسات موجود در کف ساختمان

۶- مقاوم در برابر نفوذ آب و عایق رطوبتی

۷- قابلیت برش پذیری آسان برای اجرای تاسیسات

۸- بهترین انتخاب برای انبوه سازان و بلند مرتبه سازی

۹-از نظر اقتصادی نسبت به سایر متریال ها مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.

۱۰-سرعت اجرا و عملیات ساخت و ساز افزایش می یابد.

روش توليد و عمل آوری فوم بتن :

براي توليد فوم بتن در وهله اول آب و سيمان با نسبت مشخص شده با هم در دستگاه میکسر مخلوط مي کنیم. سپس فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوازا از لوله مخصوص كه داراي ساچمه هاي ريز مي باشد با فشاربالا عبور داده مي شود اين عمل باعث بدست آمدن كف و حباب در بتن مي شود . كف بوجود آمده در ميكسر با سيمان و آب مخلوط مي شود که در حين اختلاط حباب هاي بسيار ريز در سر تا سر ملات بوجود مي آيد و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روي سطح ريخته مي شود. خاصيت اصلی فوم اين است كه حباب هاي هوا را تا زمان گيرش بتن در پایدار میماند.

کاربرد های فوم بتن در صنعت ساختمان :

بتن کفی دارای کاربردهای گسترده ای است که از جمله می توان موارد زیر را نام برد:

۱-ساخت بلوک های سبک و غیر باربر و پانلهای جدا کننده

۲-شیب بندی پشت بام و سرویس بهداشتی

۳-کف سازی طبقات و پارکینگ

۴-پر کردن حفره و ترانشه ها در پروژه های عمرانی

۵-عایق سازی تأسیسات گرمایشی و سرمایشی

پست قبلی

سیمان سفید

پست بعدی

محوطه سازی و فضای سبز

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30