شیشه دودبند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

شیشه دودبند
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ بروزرسانی شده است.

شیشه دودبند

شیشه دودبند بین طبقات مانع ایجاد می کند و موجب می شود در هنگام آتش سوزی، دود به طبقات دیگر منتقل نشود. بدین صورت از حوادث و خفگی می کاهد. به دربی که از جنس شیشه است و در اصل راه پله را از آسانسور و واحدها جدا می کند، شیشه دودبند گفته می شود.

امروزه بالارفتن ساخت و ساز آپارتمان موجب شده که مشکلاتی هم در پی آن ایجاد شود. از جمله مسائلی که قابل برنامه ریزی است، بالا بردن امنیت در هنگام حوادثی مثل حریق می باشد. اقدامات مختلفی برای این امر وجود دارد مثل استفاده از شیشه دودبند و درب ضد حریق. استفاده از شیشه دودبند به تازگی از الزامات گرفتن پایان کار در قوانین آتش نشانی به حساب می آید و عدم اجرای آن تخلف محسوب می شود. در صورت عدم وجود این شیشه ها، دود ناشی از آتش سوزی به طبقات دیگر انتقال پیدا کرده و موجب خفگی افراد می شود.
ساخت و نصب این شیشه ها بر اساس نوع تقاضا به دو شکل اتوماتیک و دستی می باشد. نوع دستی شامل لولایی، ریلی فکی، اسپایدری و… می شود.

این دسته از تجهیزات بخصوص برای ساختمان های مرتفع یا بزرگ که تعداد واحدها زیادتر است بسیار ضروری تر می باشد. بر اثر بروز حادثه در یکی از طبقات، با منتقل شدن گازهای سمی به طبقات دیگر ممکن است خسارت زیادی به افراد وارد شود.

جنس شیشه دودبند

شیشه سکوریت شیشه ای است بسیار محکم که در مقابل ضربه و شکستن مقاوم می باشد. دودبند شیشه ای از جنس شیشه سکوریت است. این جنس شیشه در مقابل حرارت و حریق مقاومت خوبی دارد در نتیجه موجب می شود دود حاصل از حریق و حرارت از آن طبقه خارج نشود و خسارت ها کاهش یابد. بدین صورت امنیت ساختمان بالا می رود. شیشه های لمینت یا ضد سرقت و همچنین شیشه های ضد گلوله در اصل از جنس شیشه سکوریت می باشد.

به طور کلی شیشه سکوریت کاربردهای مختلفی دارد. از جمله ی آن ها می توان به شیشه سکوریت دودبند اشاره کرد. این جنس شیشه بخاطر اینکه روی آن عملیات انبساط و انقباض اجرا می شود، مقاوم و نشکن شده است. بدلیل همین ویژگی این شیشه ها برای زمانی که حریق رخ می دهد و افراد به سمت راهروها فرار می کنند، مناسب هستند. همچنین اگر بشکند هم موجب آسیب به افراد نمی شود.

شیشه دودبند

درب دودبند راه پله

در راه پله هم از درب دودبند با جنس شیشه سکوریت استفاده می شود. برای این بخش از ساختمان بنا بر سفارش و نیاز مشتریان شیشه در ضخامت های مختلف و طرح های متفاوت ساده و طرح دار سندبلاست تولید می شود. همچنین رنگ های متفاوتی دارد. شیشه راه پله نیز دو نوع دستی و اتوماتیک دارد. مدل لولایی استفاده ی بیشتری در راه پله ها دارد و تا ۹۰ درجه باز و بسته می شود. طرح های آن بر اساس ابعاد کار در شکل های فریم دار و فریم لس، تک در و دو در، با کتیبه و بدون کتیبه ساخته می شود.

برای نصب شیشه دودبند راه پله بهتر است به نکات زیر توجه شود:
یراق آلات با کیفیت به کار ببرید چون این درب ها زیاد باز و بسته می شوند.
در مکان هایی که فضای کمتری دارد از درب های کشویی استفاده کنید که جای کمتری بگیرد.
بهتر است این درب ها را به شکل یک بخش بزرگ و یک بخش کوچک نصب کنید که برای باز و بسته شدن مداوم از درب کوچک تر استفاده شود.

مزایا

این درب ها دارای مزیت های مختلفی از جمله موارد زیر می باشد:
به آسانی و با سرعت نصب می شود.
زیبایی خاصی به محیط می بخشد.
می توان بسته به نوع استفاده در ضخامت و سایزهای مختلف آن را سفارش داد.
به دلیل طرح ها و رنگ های مختلف آن دستمان برای انتخاب باز است.
به دلیل اینکه شیشه می باشد نور از آن عبور می کند.
ایمن کردن ساختمان چون دود حریق به بخش های دیگر ساختمان نفوذ نمی کند.
برای صوت و حرارت عایق خوبی می باشد.

دلیل استفاده

بیشتر کردن امنیت ساختمان.
مانع عبور گرد و غبار.
با تفکیک طبقات از هم حریم خصوصی ایجاد می کند.
مانع انتقال دود و حریق به طبقات بالا.
در هنگام سرقت امنیت بیشتری به ساختمان می دهد.

ضوابط استفاده

شیشه دودبند قبل از اینکه نصب شود باید تاییدیه‌ی آتش نشانی و ناظر پروژه را بگیرد.
این نوع شیشه ها در ساختمان هایی که چهار طبقه به بالا و حداقل ۱۵ متر هستند، مناسب می باشد.
یراق آلات و شیشه ای که در آن ها به کار می برید مثل شیشه سکوریت حتما در مقابل حریق و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد.

عرض آن ها باید ۸۰ سانتی متر باشد؛ مگر در مکان هایی که مساحتشان از ۵/۶ متر کمتر باشد و یا معلولین قصد رفت و آمد نداشته باشند. در این شرایط می توان درب با عرض ۶۰ سانتی متر سفارش داد.
از آنجایی که هر لنگه درب دارای عرض مفید ۸۰ سانتی متر است، به طور معمول بهتر است که به شکل تک لنگه باز شود. اگر نیاز بود که دو لنگه باشد عرض آن حداکثر ۱۲۰ سانتی متر باشد.

این درب ها باید به شکلی نصب شده باشد که به راحتی باز شود.
هنگام نصب سطح بیرونی و داخلی آن را چک کنید که تراز باشد.
از آنجایی که این درب برای استفاده کل ساختمان می باشد بهتر است از قفل استفاده نشود در صورت نصب قفل، کلید آن به همه سکنه داده شود.

عوامل تاثیر گذار روی قیمت شیشه دودبند

جنس و کیفیت شیشه و یراق آلات استفاده شده در آن روی قیمت نهایی شیشه دودبند تاثیرگذار است.
بسته به ساده بودن یا طرح دار بودن و رنگ انتخاب شده قیمت آن متفاوت می باشد. همچنین هزینه ی آن به طرح سندبلاست نیز بستگی دارد.
اندازه شیشه و لنگه درب های مصرفی روی قیمت تاثیر دارد.

پست قبلی

دستگاه کلایمر چیست؟ تفاوت کلایمر با داربست

پست بعدی

دستگاه بلوک زنی دستی ساده و اتوماتیک چیست؟

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک