پرش لینک ها

ساختمان چیست؟ هر آنچه درباره انواع ساختمان و مراحل ساخت آن باید بدانید

ساختمان چیست ؟

ساختمان یا سرپناه ، یکی از اساسی ترین نیاز بشر می باشد که نقش پناهگاه را برای انسان ایفا می کند. در جوامع امروزی تعریف از ساختمان معمولا یک سازه ی بلند میباشد که متشکل از سقف، دیوار و اتاق دارد. اما تعریف ساختمان از نظر مهندسی ساختار و  مبتنی بر متریالی همچون آجر، ماسه، انواع سیمان، آب، بتن، فلز و … می باشد.

تعریف جامع از ساختمان :

ساختمان، نوعی سازه مسقف می باشد که با مصالح ساختمانی خاص طراحی و ساخته می شود .ساختمان متشکل از زیر بنا، زیر ستون، دیوار، کف، سقف، دودکش، خدمات لوله کشی و ساختمانی، سکوهای ثابت، ایوان، بالکن، جلوآمدگی یا قرنیز، بخشی از یک ساختمان یا هر چیز دیگری که به آن وصل شده یا هر دیوار محصوری که یک زمین یا فضا را از سازه مشابه مجرا می کند، می باشد.

هدف از احداث ساختمان :

1-ایجاد سرپناه و امنیت برای ساکنین است.

2-محفاظت در برابر شرایط  آب و هوایی و بارندگی و ایمنی و فضایی برای آرامش، حریم خصوصی و همچنین برای نگهداری وسایل، تأمین برق و آسایش در زندگی و کار است.

انواع ساختمان ها از نظر کاربردی :

سازه اصلی ساختمان ها شامل سازه های سنگی باربر، بتن غلطکی (RCC ) و یا سازه های ساخته شده از فولاد و یابتنی و … می باشند.

انواع مختلفی از ساختمان ها از نظر کاربری وجود دارند که عبارتند از:

1-مسکونی

2-آموزشی

3-سازمانی

4-جمعی

5-تجاری

6-بازرگانی

7-صنعتی

8- ذخیره سازی

9- مخصوص عمده فروشی

10-با کاربری های مختلف

11-ساختمان پرخطر

12-مجزا

13-نیمه جدا شده با دیوار مشترک

14-چند طبقه و یا بسیار بلند (آسمان خراش)

15-زاغه ها

16-ناامن

17-VIP

18-پارکینگ های چند طبقه

وقت آشنایی عمیق تر برای بررسی انواع موارد ذکر شده ساختمان ها بپردازیم.

۱. ساختمان مسکونی :

این ساختمان ها، به منظور ایجاد محیط مسکونی طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند و امکانات لازم تعبیه میگردد. فضاهایی خواب، هال وپذیرایی و آشپزخانه و سرویس بهداشتی نیازمند می باشد. ساختمان باید شامل یک یا چند محل اقامت خانوادگی، آپارتمان و پارکینگ خصوصی لحاظ شده باشد.

۲. ساختمان آموزشی :

این ساختمان ها، محیطی مناسب برای مؤسسات آموزشی مانند مدارس یا دانشگاه ها که توسط یک هیئت مدیره و یا یک نهاد وابسته مشابه اداره و شناخته می شوند. این ساختمان، باید امکانات آموزشی، تحصیلی و تفریحی مربوط به آموزشی را فراهم سازد.

در جوار ساختمان های آموزشی ، وجود ساختمان های مسکونی مناسب برای کارکنان و یا دانشجویان ساکن در محوطه دانشگاه نیز الزامی می باشد. موسسات آموزشی یک خوابگاه اختصاصی نیز در داخل و یا خارج از محوطه باید در آن طراحی شده باشد.

۳. ساختمان سازمانی:

این ساختمان ها شامل اماکنی هستند که توسط سازمان های دولت یا نیمه دولتی و یا اتحادیه به منظور اهداف خاص ساخته می شوند. این اهداف عبارتند از : اهداف درمانی (درمان بیماران جسمی ، بیمارستان کودکان، خانه سالمندان)، سازمان های مراقبت از کودکان بی سرپرست ، سالن اجتماعات برای فعالیت های فرهنگی و یا امکانات اقامتی مذهبی از همچون زندان ها، مراکز درمانی، بازداشتگاه ها، و … محسوب میشود.

4. ساختمان جمعی :

منظور از این نوع ساختمان ها، اجتماعات عمومی به منظور سرگرمی، تفریحی، اجتماعی، مذهبی، ملی، مدنی، مسافرتی و اهداف مشابه برگزار می شود. این نوع ساختمان ها مجموعه ای از خانه های سینما، خانه های تئاتر، سینماهای ماشین رو، سالن های اجتماعات، باشگاه ورزشی، ساختمانهای شهرداری، تالارهای کنفرانس، سالن های نمایشگاهی، موزه ها، سالن های بدنسازی، مجتمع های ورزشی، رستوران ها، مراکز شبانه روزی، باشگاه های ورزشی، اماکن عبادتی و … می باشد.

۵. ساختمان های تجاری :

اگر ساختمان یا قسمتی از آن،  برای نگهداری معاملات و اسناد تجاری، حساب بانکی، اهداف حسابداری و یا مدیریت انواع دیگر تراکنش های مالی استفاده شود، می توان آن را به یک ساختمان تجاری نام گذاری کرد. ساختمان های تحت این طبقه، شامل دفاتر تجاری، شعب بانک ها، دادگستری و سایر موسسات حرفه ای هستند .

۶. ساختمان بازرگانی :

کاربرد این ساختمان ها دفتر املاک، فروشگاه ها و یا نمایشگاه های فروش کالاهای تجاری خرد یا عمده فروشان استفاده می شوند. ساختمان هایی با امکانات اداری، خدماتی لازم برای تجارت در همان ساختمان را نیز مهیا شود.

۷. ساختمان صنعتی :

ساختمان هایی که به منظور جمع آوری  و یا پردازش محصولات مورد استفاده قرار می گیرند، به عنوان ساختمان های صنعتی شناخته می شوند. واحد ها متشکال از : واحدهای تولیدی، کارخانه های مونتاژ یا سر هم کردن، نیروگاه ها، پالایشگاه های نفت، کارخانه های گازی، لبنیات، آزمایشگاه ها و …  تقسیم میشود.

۸. ساختمان های ذخیره سازی:

اگر یک ساختمان و یا قسمت از آن به منظور ذخیره کالاها یا انبار وسایل، اموال و …. مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان ساختمان ذخیره سازی دسته بندی می شود. این ساختمان ها، متشکل از  سردخانه ها، واحدهای ذخیره غلات، انبارها، اصطبل ، انبارهای حمل بار، مخازن ترانزیت، آشیانه ها، پایانه های کامیون، گاراژ های عمومی و … طبقه بندی می شوند.

9. ساختمان عمده فروشان :

ساختمان های این بخش ، شامل تأسیساتی می باشند که به طور جزئی  یا کامل برای تجارت و یا تولید عمده استفاده می شود. عمده فروشی ها، از ساختمان های بارخانه و یا انبار خود، برای ارائه خدمات حمل و نقل کامیون و یا خدمات حمل و نقل کامیون استفاده می کنند.

۱۰. ساختمان ها با کاربری مختلف:

این ساختمان ها، برای به منظور کاربری های مسکونی و همچنین برای انجام فعالیت های غیر مسکونی مورد استفاده و سکونت قرار می گیرند.

۱۱. ساختمان های پرخطر :

این نوع ساختمان ، بیشتر به دو مجموعه تقسیم می شوند که شامل :

1-ساختمان‌های مورد استفاده برای تولید، پردازش، جابجایی یا ذخیره سازی مواد رادیواکتیو، مواد منفجره با قابلیت اشتعال سریع با/بدون پتانسیل تولید دودهای مسموم یا انتشار گازهای قابل انفجار

2-ساختمان‌هایی برای تولید، پردازش، ذخیره مواد مورد استفاده قرار می گیرند. احتمال وجود مواد قلیایی، سمی یا مضر هستند؛ از جمله اسیدها یا مواد شیمیایی دیگری که تولید دوده های منفجره می مورد استفاده قرار می گیرد. مخلوط موادی که قادر به تجزیه مواد در ذرات ریز هستند و باعث اشتعال خودبخودی می شوند.

۱2. ساختمان مجزا :

این بنا از قسمت های مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از از سقف و دیوارهایی که از ساختمان دیگر جدا شده و دارای محوطه باز در محدوده آن می باشند.

۱۳. ساختمان های نیمه جدا شده با دیوار مشترک :

این بنا ها، از سه طرف با ساختمان همجوار مجزا بوده  و دارای محوطه باز در سه طرف آن محصور شده است . (فضاهای باز به عنوان قسمتی جدایی‌ناپذیر خانه، محسوب می شود).

۱۴. ساختمان های آسمان خراش چند طبقه و یا بسیار بلند :

این بنا ها، از از ارتفاع بیش از ۴ طبقه ساخته شده اند و بدون  چارچوب زیر بنا و یا ۱۷,۵ متر (با  چارچوب زیر بنا) بالاتر از سطح متوسط جاده می باشند.

۱۵. زاغه ها :

این بنا ها، از سطح کیفیتی پایینی نگهداری و شرایط سکونتی بدی برخوردار می باشند .عوامل ناشی از کمبود بهداشت و تهویه نامناسب و سایر عوامل می باشد. زاغه ها، طبق قوانین توسط یک مقام ذی صلاح قابل برچسب گذاری می شوند.

۱۶. ساختمان های ناامن :

ساختمان هایی که از نظر استراکچر ضعیف بوده وهمچنین ناامن، غیر بهداشتی و  آلوده می باشند. این بنا ها، از امکانات  مناسبی برخوردار نیستند و خطرات آتش سوزی و دیگر خطرات مرگ باری برای انسان در پی خواهد داست . با توجه به کاربری آن، می تواند خطری برای امنیت، سلامتی ساکنان در پی خواهد داشت. طبق مقررات دولتی، این ساختمان ها باید طبق دستورالعمل مراجع ذی ربط، در صورت امکان، مرمت ونوسازی شوند در غیر این صورت، تخریب می شوند.

۱۷. ساختمان VIP :

این نوع بناها مجموعه ای همه جانبه می باشد که شامل ساختمان مونتاژ، ساختمان صنعتی، عمده فروشی،  پر خطر، هتل ها، خوابگاه ها وهمچنین بناهایی با تهویه مطبوع مرکزی که بیش از ۱۵ متر ارتفاع و بیش از ۶۰۰ متر مربع مساحت داخلی دارند، می شود.

۱۸. پارکینگ چند طبقه :

این بناهای معماری ، معمولا  دو یا چندین طبقه در زیرزمین و دو یا چند طبقه در روی زمین می باشند که به منظور پارکینگ اتومبیل، دوچرخه و سایر وسایل نقلیه موتوری قابل استفاده می باشد.

اجزای تشکیل دهنده یک ساختمان :

اجزای سازنده یک ساختمان، در واقع مصالح ساختمانی هستند که برای ساخت و ساز ساختمان به شمار می روند. تمام ساختمان هایی که تا به حال ساخته شده اند، از یک اصول خاص پیروی می کنند.پایه یکسانی مانند فوندانسیون ، دیوار، کف، اتاق و سقف دارند که اجزای اصلی ساختمان را تشکیل میدهند.

ساختمان ها در مرحله نهایی برای نازک کاری (ظریف کاری)، نیاز نوسازی با رنگ، گچ کاری، برق کاری، اتصالات در و پنجره دوجداره ، نرده کشی و سایر کارهای روبنایی دارند که تمام این کارها، خدمات ساختمانی نامیده می‌شوند.

یک ساختمان، دارای سه جز اساسی می باشد که عبارتند از :

1-فونداسیون

2-ستون پایه

3-سطح بنا(روبنا)

در مطالب زیر به صورت مختصر به تشریح هریک پرداخته ایم.

۱. فوندانسیون (پی) :

ساختمان

ساخت فوندانسیون، مهمترین مرحله ساخت و ساز اجرای فونداسیون می باشد؛ تمام بار و وزن ساختمان بر روی زیربنای آن قرار دارد.

انواع زیربناها و انتخاب نوع فونداسیون :

۱.سطحی :

فوندانسیون سطحی، در ساختمانهای کوچک و سبک مانند خانه های کوچک و یا متوسط و مراکز خرید کوچک استفاده می شود. به طور کلی، فوندانسیون های سطحی در عمق ۱ متر اجرا می شود.

2.عمیق:

فوندانسیون عمیق در ساختمان های بزرگ و حجیم مانند ساختمان بلند، مراکز خرید بزرگ ، بیمارستان های بزرگ و دانشگاه ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.فوندانسیون های عمیق در -۶۵ متر ساخته می شوند.

انواع فوندانسیون در ساخت و ساز ساختمانها عبارتند از:

فونداسیون نواری

فوندانسیون پایه ستون

فوندانسیون منفرد یا بالشتکی

فوندانسیون شبکه ای

فوندانسیون گسترده

فونداسیون شمعی

فوندانسیون ستونی عمیق

فوندانسیون با هواى فشرده عمیق

تمام این نوع فونداسیون ها برای ساخت ستون ها، دیوارها، اتاق ها و فضاهای نشیمن استفاده می شوند. کارگران، بسته به انواع مختلف پی ها، از مقادیر مختلفی از مصالح ساختمانی استفاده می کنند.

نقش فوندانسیون در ساختمان :

توزیع بار

ارائه سطح تراز مستحکم

محافظت در برابر حرکت خاک

کاهش شدت بار

کاهش نشست ناهموار

ایمنی در برابر لغزش و واژگونی

ایمنی در برابر آبرفتگی کف

۲. ستون :

ستون عضوی باربر می باشد که معمولاً بصورت عمودی در ساختمان اجرا می شود و نیروی محوری را تحمل می‌کند. نیروهای محوری بصورت نیروی فشاری ناشی از بار مرده و بار زنده وارده بر سطح کف طبقات است که بطور مستقیم و یا از طریق تیر به ستون منتقل می‌شود.

علاوه بر نیروی فشاری، در قاب‌های خمشی، ستون‌ها تحت تاثیر لنگر ناشی از بارهای قائم و جانبی به علت اتصال صلبتیر به ستون نیز قرار دارند. سهم هر ستون از بار طبقه، مساحتی محصور در نصف فاصله‌ ی ستون مورد نظر و ستون‌ های پیرامونی آن است‌ که به آن سطح بارگیر گفته می‌شود.

۳. سطح زیر بنا :

فاصله بین سطح زیربنا و روبنا به عنوان پایه ستون در معماری شناخته می‌شود. در روبنا، ضمن ساخت دیوارها و اتاق ها، بارهای قسمت فوقانی نیز به زیربنا منتقل می شوند.

اجزای سطح زیر بنا عبارتند از :

۱.کف

۲.سقف

۳.در و پنجره

۴.تیر، سایه بان و جان پناه

۱.کف :

کف، عنصری مهم در ساخت و ساز محسوب میشود که در سطح طبقات قرار دارد. کف ها می توانند به شیوه های مختلف مزین شوند. کاربرد کف، در قدم زدن از یک اتاق یا فضا به اتاق یا فضای دیگر می باشد.

۲.سقف :

سقف، در سطح بالای طبقات قرار گرفته است . سقف ها باتوجه به قرارگیری در اقلیم های مختلف طبقه بندی می شوند می شوند که عبارتند از:

سقف کاذب، فیبر سیمانی، سقف مسطح، سقف سبز، سقف شیب دار، سقف یک شیبی، سقف گرم، سقف پوسته ای، سقف فلزی، سقف اسکلیون و …. اجرا می شوند

۳. تیر، سایه بان و جان پناه :

تیر در سقف به منظور تحمل سنگینی بار مرده  که از سطح زیر بنا بالای درب یا پنجره ها وارد می شود. در نزدیکی درگاهی قرار می گیرد و می تواند از جنس استیل  ، آجر تقویت شده، سنگ و یا چوب باشد.

سایه بان، نوعی دال بتنی می باشد که در بالای درگاه پنجره ها و درب ها  کارگذاشته می شود و از آن ها در برابر باران و تابش شدید نور خورشید محافظت می کند..

جان پناه، دیوار کوتاهی است که دور تا دور بام ساختمان یا اطراف بالکن و یا در لبه تراس و پله ها ساخته می شود.

۴. در و پنجره های دوجداره :

در به منظور ایجاد ارتباط فضای مختلف مانند ارتباط بین اتاق ها، امکان تردد بصورت آزادانه از یک اتاق به اتاق دیگر را فراهم می سازد. پنجره ها امکان ارتباط دیوارها با فضای بیرون را فراهم می کنند. درها و پنجره ها، ضمن ورود روشنایی، تهویه و صدای محیط از بیرون، ایمنی و حریم شخصی ساکنان را نیز تأمین می کنند.

۵. دیوارها و ستون ها :

دیوارها،متشکل از بلوک هایی از آجر یا سنگ هستند که فضای ساختمان را به دال های مختلف از تیرها و اتاق های مختلف تقسیم می کنند. دیوارها وزنی که از تیرها و دال ها رویشان وارد می شود، به پی منتقل می کنند.

ستون ها، بخش های عمودی ساختمان هستند که در راستای عمودی به تیرها و دال ها قرار می گیرند. شکل ستون ها با سطح مقطع مربع، مستطیل و یا دایره ای باشد.

۶. اجرای ظریف کاری های ساختمان :

ظاهر نهایی یک ساختمان، به رویه کاری ها و نازک کاری های زیر بستگی دارد:

گچ کاری و بندکشی

اجرای جزئیات آشپزخانه

نقاشی دیوارها

نجاری درهای چوبی

روغن کاری و نقاشی نرده ها و فلزکاری

موقعیت یابی و آسانسور و پله ها

۷. بخش های خدماتی :

ارئه خدمات ساختمانی از جمله آبرسانی، برق کشی، زهکشی و فاضلاب و نصب کمد و گنجه در داخل ساختمان، وجود دارند که در مرحله نهایی قابل اجرا می باشند.

روش ساخت خانه :

روش های مختلف در ساخت و ساز بنا وجود دارد. طراحی معماری خانه، بلکه بر نیازهای تعمیر و نگهداری و ارزش بلند مدت ملک نیز تأثیر می گذارند. انتخاب مناسب روش ساخت و ساز مؤثر، حتی در میزان صرفه جویی انرژی خانه و اثرات محیط زیستی بیرون از منزل نیز تأثیر می گذارد.

هنگام تصمیم گیری در مورد روش ساخت و ساز، با نظر گرفتن میزان دوام و پایداری و طول عمر بنا و همچنین هزینه های اولیه را نیز مطابق نیازهای خود برای ساخت و ساز محاسبه کنید.

۱. چوب در صنعت ساختمان :

ساختمان

چوب، رایج ترین متریال در ساخت خانه می باشد. در این روش، از اتصال و نصب تیرها و همچنین الوارهای چوبی با میخ و یا پیچ، برای ساخت دیوارها، کف ها، سقف ها استفاده می شود. بسیاری از افراد از چارچوب چوبی، به دلیل کم هزینه بودن و طراحی متنوع آن استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر چوب را به دلیل کاربری آسان آن ترجیح می دهند.

یکی از بزرگترین مشکلات نگهداری خانه های چوبی، آسیب دیدن آن در مقابل رطوبت، پوسیدگی، برآمدگی و موریانه و قارچ می باشد. چوب همچنین یک چوب عایق رطوبت نمی باشد و محافظت کمی در برابر سر و صدا، طوفان و باد ارائه می دهد.

۲. چارچوب فولادی :

اسکلت فولاد سبک، نسبت به سازه چوبی، مستحکم تر و بادوام طولانی تر و نقایص کمتری قابل اجرا می باشد. معمولا چارچوب فولادی بیشتر از چارچوب چوبی هزینه دارد،اما نازک کاری یکنواخت و قابل پیش بینی دارد که منجر به دیوارهای صاف تر و با استحکام بیشتر می شود.

۳. سازه های آجری :

ساختمان

خانه های آجری، متشکل از بلوک، سنگ و آجر می باشد. بلوک ها به عنوان یک ماده اصلی چارچوب در مناطقی که در معرض و وزش باد شدید باشند ، می تواند برای چارچوب چوبی و یا فولادی بسیار مخرب باشد. وزن سنگین بلوک آجری، مستحکم و، با دوام و عایق صوتی و حرارتی محسوب میشوند. بلوک ممکن است با روکش فلزی و یا سنگی پوشانده شود و یا حتی برای نازک کاری های ساده و مقرون به صرفه، گچ کاری گردد.

یک قرن پیش، خانه های آجری از دو ردیف آجری تشکیل می شدند که توسط یک دیوار حفره دار جدا می شد. این دیوار یا دوجداره، از نفوذ هوا و انتقال رطوبت جلوگیری می کرد و در واقع به عنوان یک فضای عایق و ضد رطوبت عمل می کرد.

امروزه خانه های آجری به ندرت ساخته می شوند و به طور معمول شامل یک دیوار داخلی بلوک و یک دیوار آجری و یا روکش سنگی می باشند. در بعضی موارد، روکش آجری و یا سنگی به سادگی با استفاده از ملات به دیواره داخلی چارچوب متصل می شود؛ در حالی که در برخی دیگر، از طریق بست آجری و یا فلزی انجام می شود.

۴. سازه های بتنی :

ساختمان

خانه های بتنی از بتن ریخته گری، پانل های پیش ساخته یا اشکال عایق بندی شده بتنی ساخت که عایق بندی یکپارچه ای دارند. خانه های بتنی ضمن تعمیر و نگهداری آسان، دوام و استحکام طولانی مدت ایجاد می کنند. آن ها مقاومت بالایی در برابر آتش و آفات دارند و به اندازه کافی سنگین هستند تا در برابر وزش باد و طوفان های شدید مقاومت کنند.

هزینه اجرای خانه های بتونی، سازه های چوبی گرانتر می باشد ولی نسبت به سازه های فلزی مقرون به صرفه می باشد. برای اجرای اصولی از ایمنی ساخت باید توسط سازندگان باتجربه انجام شود.

۵. معماری پایدار (دوستدار محیط زیست) :

شیوه هایی از ساخت و ساز که دوستدار محیط زیست، و به صرفه اقتصادی بیشتر، هنوز درصد پایینی از ساخت و سازهای مدرن را تشکیل میدهند. ، خانه های کاهی ضمن طراحی پایدار و سازگار با محیط زیست، پتانسیل عظیمی را دارا می باشند.

خانه های ساخته شده در این رشته از معماری از جمله خانه های خشتی و آن هایی که در زیر زمین به عنوان پناه گاه ساخته شده اند، امکانات طراحی شده بصورت کارآمد با انرژی را نیز فراهم می کنند. پانل های ساختاری عایق ها ، یکی از متداول ترین روش های ساختمانی سبز باشند.

از ورق های عایق کف قرارگرفته بین ورقه های تخته سه لا و یا فیبر سیمانی ساخته می شوند. این پانل ها، به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و ساختار عایق در برابر آب، دیوارها، کف و سقف یک خانه را تشکیل می دهند.

مراحل ساخت ساختمان جدید :

در این مقاله سعی داشته ایم مراحل ساخت برای پیشبرد بهتر و کارآمدتر ارائه شده است. هدف از این مقاله درک بهتری از ساخت و ساز به روشی ساده برای شما بازگو خواهیم کرد.

۱. موقعیت مکانی  :

انتخاب زمین مناسب برای ساخت وساز، بسیار مهم است که باید مطابق انتخاب سازنده انجام شود. برای تأیید نقشه اولیه ای که در ذهن دارید، همیشه توصیه های معمارِ با دانش و تجربه در قوانین ساخت و ساز در را در نظر داشته باشید. مهندس مشاور باید بتواند شما را با توجه به اصول، شرایط زمین و جدیدترین قوانین ساختمانی که در مورد نقشه زمین شما اعمال شده است، راهنمایی کند.

نقشه ارائه شده را با دفتر مقامات محلی مانند شهرداری هماهنگ کنید تا هیچ گونه مشکلی در فرآیند ساخت خانه شما در منطقه مورد نظر پیش نیاید. همچنین که طرح شما نباید عوارض قانونی داشته باشد.

۲. فرآیند طراحی :

قبل از طراحی اولیه نقشه های معماری، یک لیست از انتظارات و فضاهای مورد نیاز در طراحی خانه خود تهیه کنید. این فرآیند باید مفاهیم اساسی خانه شما از جمله فضای پذیرایی، تعداد اتاق خواب، اتاق های مهمان، تالار پذیرایی، آشپزخانه، حمام، پلکان، پارکینگ، باغچه، حیاط و استخر، را شامل شود. مراحل کار را یکبار از ابتدا تا انتها مرور کنید.

۳. بودجه :

در ابتدا میزان بودجه مورد نیاز در ساخت و ساز مشخص کنید. افزایش فوق العاده ای در هزینه ساخت خانه در سال های اخیر رخ داده است.

۴. مهندس مشاور:

جلسه‌ای با مشاوران تشکیل دهید و در مورد نقشه طراحی خود صحبت کنید. در نهایت یک معمار را انتخاب کنید تا او نقشه هایی را برای بررسی ، چیدمان اتاق ها، موقعیت یابی مبلمان و استفاده از فضا ترسیم نماید. برای ایجاد تغییرات ساختاری در جاهایی که استفاده بهتر از فضا کمک می کند، عمل کنید.

ضمن تهیه یک نقشه دو بعدی با مشورت با معمار و تیم سازنده، مدلینگ تریدی نهایی خانه خود را نیز همراه با تعیین ارتفاع تهیه کنید. وظیفه یک معمار تایید شده، توسعه طرح‌هایی هست که به منشور تصویب به شهرداری تهیه کرده اید.

پروانه ساخت باید توسط نهادهای محلی مانند شهرداری صادر شود که به طور معمول اعتبار آن معمولا به مدت ۲ سال می باشد.

۶. پیمانکار ساختمان :

گام بعدی انتخاب یک پیمانکار ساختمانی باتجربه در کنار انتخاب سازنده، لوله کش، مهندس مکانیک، برق کار در نظر داشته باشید. یک پیمانکار خوب، قابل اعتماد و معقول پیدا کنید. در حقیقت در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده اید. همچنین می توانید با بازدید از پروژه های قبلی او، سوابق کاریش را نیز مرور کنید. بعد ازدریافت تأیید گواهینامه های مربوطه ، دانش فنی و همچنین راندمان کاری او، آنگاه می توانید او را به عنوان پیمانکار پروژه خود در نظر بگیرید.

۷. فرآیند ساخت :

پاکسازی محل ساخت :  قبل از اجرای پروژه ساختمان محل ساخت را از چمن، قلوه سنگ و … جمع آوری شود. در صورت وجود یک تپه خاک روی زمین، باید آن را از میان برداشت و در صورت وجود گودال، باید آن را پر کرد. کل این مراحل، پاکسازی محل ساخت نامیده می شود.

خاک برداری و کندن فوندانسیون: پس از پاکسازی و جمع آوری نخاله های محل ساخت، طرح ساختاری فوندانسیون ساختمان را با گودبرداری زمین و حفر گودال پی بگیرید.

فوندانسیون: قسمت تحتانی ساختمان که وزن کل سازه را به زمین منتقل می کند. عمق، طول و عرض و نوع فوندانسیون باید مطابق با نقشه های اجرایی مهندس مشاور طرح ریزی شود.

سطح بنای ساختمان : اعضای مختلف مانند ستون ها و تیرها، باید طبق برنامه طراحی شده، جهت پشتیبانی از استحکام لازم برای حمل بار مرده و بار زنده که انتظار می رود در قسمت های مختلف سازه بصورت ایمن و به خوبی توزیع شوند، ایجاد شود.

پلکان : برای نصب پلکان، به توصیه های متخصصین عمل کنید و پله ها را  در جهت شمالی-جنوبی یا  غربی – شرقی و یا، در پله های مارپیچی، در جهت عقربه‌های ساعت نصب کنید. اما به دلیل محدودیت هایی که در طراحی ساختمان وجود دارد، همیشه نمی توان از این توصیه ها پیروی کرد.

دیوار محوطه و ورودی: دیوارمرکب قبل از شروع فعالیت های مهم ساختمانی ساخته شوند؛ چرا که نقش مهمی در حفاظت از زمین ساخت و مصالح ساختمانی در برابر محیط بیرون و سارقان ایفا می کنند.

۸. پوشش های محافظ حرارتی و رطوبتی در پشت بام :

نصب خرپای مقاوم در برابر انواع آب و هوا، عایق های ضد آب و ضد باران و سقف سبز از مواردی هستند که می توانید به منظور کاهش گرما بکار ببندید.

۹. برق کاری :

برق کاری، پس از پایان کار بنایی و سفت کاری می تواند انجام شود.

۱۰. طراحی و دکوراسیون داخلی :

ساختمان طبق نقشه طراحی شده توسط مهندس معمار ساخته می شود.

۱۱. گچ کاری :

کار گچ کاری می تواند پس از اتمام کار برق کاری و لوله کشی شروع شود. گچ سیمانی به طور کلی با ضخامت ۱۳ میلی متر استفاده می شود و بعضی اوقات می تواند ضخامت ۲ سانتی متر نیز داشته باشد. پس از اتمام کار بنایی، نوبت به گچ کاری می رسد.

گچ کاری به منظور :

۱.استحکام بیشتر ساختمان

۲. محافظت در برابر اثر آب و هوا

۳. دادن زیبایی به ظاهر ساختمان انجام می گیرد.

۱۲. لوله کشی اولیه :

گام بعد از انجام عملیات گچ کاری برای دیوارهای حمام، نوبت به لوله کشی ساختمان می رسد.

۱۳. رنگ و نقاشی :

نقاشی، پس از اتمام کار سیم کشی و لوله کشی ساختمان انجام می شود.

۱۴. کفسازی و اجرای کفپوش :

گام بعد از انجام کارهای سیم کشی و گچ کاری روی دیوارهای داخلی، نوبت به نصب کفپوش ها می رسد. انواع مختلفی از کفپوش ها با توجه به کاربرد، هزینه و نازک کاری آن ها وجود دارد که عبارتند از کاشی های سرامیکی ، چوب، کفپوش اپوکسی و… اجرا میشود.

۱۵. اجرای کابینت و کارهای داخلی :

انجام کارهای ظریف کاری داخلی بلافاصله پس از سیم کشی اولیه و نصب روکش اولیه به دیوارهای داخلی انجام می شود. این کارها عبارتند از: نصب کابینت ها و قفسه های آشپزخانه که می توانند.

۱۶. پایان کار لوله کشی

پس از اتمام کار کاشی کاری انجام می شود.

۱۷. اتمام برق کاری و سیم کشی، درست قبل از شروع آخرین مرحله نقاشی

۱۸. دریافت پایان کار:

پس از اتمام عملیات ساخت و ساز، دارنده جواز ساخت باید برای صدور پایان کار در قالب تعیین شده به همراه نقشه های اجرایی  تکمیل شده به مراجع صادرکننده مراجعه کند. مقامات محلی، ضمن بررسی اسناد ارائه شده برای رعایت قوانین ساخت و ساز، مالیات ساختمان را نیز محاسبه می کنند.

پس از دریافت پایان کار، می توانید برای وصل شدن آب ساختمان اقدام کنید.هنگامی که کلیه جوازها و گواهی های لازم را گرفتید، آن وقت می توانید اتصال برق موقت ساختمان را برای موقعیت مستقر ساخت و ساز که بعداً به یک اتصال دائمی تبدیل می شود، بگیرید.

۱۹.  محوطه سازی و فضای سبز:

بعد از اتمام کار معمار ساختمان، نوبت به مرحله “محوطه سازی” و نصب مسیر پارکینگ، پاسیو و پیاده روها می رسد. بعد از این مراحل، برای زیباسازی ساختمان باید سیستم آبیاری، فضای سبز، کاشت درختان و همچنین روشنایی در فضای باز را عملیاتی کنید.

در صورتی که فعال درحوزه صنعت ساختمان هستید و میخواهید به بانک اطلاعات ساختمان های در حال ساخت تهران و در مورد وضعیت مرحله ساخت آنها اطلاعات کسب کنید، می توانید از بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر  مراجعه کنید.