خانه هوشمند چیست و تجهیزات آن کدامند؟

خانه هوشمند
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۷ بروزرسانی شده است.

خانه هوشمند از تکنولوژی های روز دنیا است که موجب راحتی و آسایش بیشتر ساکنین خانه و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. بدین شکل که لوازم و وسیله های داخل منزل در ارتباط با هم هستند و از راه دور یعنی توسط گوشی همراه قابل کنترل می باشند. در صورتی که هوشمندسازی ساختمان را انجام داده باشیم، هنگام خارج شدن از منزل و یا سفر نگرانی برای خانه وجود ندارد. با این سیستم می توان از بسته بودن درب ها، خاموش بودن چراغ ها و وسایل برقی، بسته بودن شیرگاز و … مطمئن شد. در ایران هم مدتی است که این تکنولوژی به کار برده می شود. این فناوری بخصوص برای راحتی سالمندان، هتل ها، بیمارستان ها، مدارس و… به کار برده می شود.

خانه هوشمند چیست؟

خانه ای که هوشمندسازی شده باشد در واقع با لوازم و سیستم های مدرن تجهیز شده است. این سیستم موجب تغییرات بسیار زیادی در زندگی روزمره بشر شده است. تجهیزات هوشمند را به اینترنت و گوشی موبایل متصل می کنند تا بدون نیاز به حضور در منزل بتوان اقدامات لازم را انجام داد. تجهیزاتی که برای هوشمندسازی ساختمان به کار برده می شود، هزینه ی بیشتری نسبت به وسایل معمولی منزل دارند. با این وجود مزیت آنها این است که در دراز مدت موجب کاهش هزینه های ساختمان با صرفه جویی در مصرف انرژی خواهند شد. با این سیستم حتی می توان مشکلات و خرابی های سیم کشی ساختمان و اتصالات آن را مدیریت و اصلاح کرد.

چند نمونه از سیستم ها و وسایل منزل که توسط این فناوری هوشمندسازی می شوند به شرح زیر هستند.

حمام هوشمند

سیستمی که در حمام هوشمند تعبیه شده است دمای آب را به شکل خودکار تنظیم می کند. این فرایند موجب می شود میزان آب و مقدار زمانی که در هنگام سرد و گرم کردن آب در حمام های معمولی هدر می رود بسیار کاهش پیدا کند. سیستم حمام هوشمند بدین شکل است که دستگاه کنترل دمای آب را کنار دوش روی دیوار قرار می دهند. این دستگاه یک صفحه نمایش و ۴ شاسی برای باز و بسته کردن آب، تنظیم دمای آب و انتخاب مسیر آب دارد. حمام در خانه هوشمند قابلیت زمان بندی برای باز ماندن آب را دارد و قبل از بسته شدن آب به شما اطلاع می دهد. همچنین می شود ابتدا دمای آب را تنظیم کرد بعد اقدام به باز کردن آن کرد.

خانه هوشمند

سیستم اعلام و اطفاء حریق در خانه هوشمند

یکی از تجهیزات خانه هوشمند، سیستم اعلام و اطفاء حریق می باشد. این سیستم توسط سنسورهایی که دارد، دود، حرارت و شعله را تشخیص می دهد و اعلام خطر می کند. این اقدام از طریق ارسال پیامک به صاحب خانه یا زنگ هشدار انجام می شود.
همچنین در هنگام حریق، سیستم اطفاء حریق، ابتدا حادثه را اطلاع می دهد سپس به اطفاء حریق می پردازد. بدین صورت موجب کاهش خسارت هایی می شود که بر اثر آتش سوزی ایجاد می شود. در نتیجه آسایش و امنیت ساکنین خانه را تامین می کند.

رفاه سالمندان و معلولین جسمی

تجهیزات هوشمند برای افراد مسن و یا اشخاص معلول که در حرکت کم توان یا ناتوان هستند، آسایش و راحتی را هدیه می دهد. برای مثال کسانی که بیماری پارکینسون و دیگر بیماری های حرکتی دارند، سوئیچ ها را بدون نیاز به لمس می توانند فعال کنند. همچنین چراغ های ایمنی به شکل اتوماتیک توسط سنسورهای حرکتی فعال می شوند. از دیگر ابزارهای هوشمندی که برای این افراد به کار می آید، حسگرهای فشار خون و قند خون می باشد.

سیستم هوشمند زمان بندی و آبیاری باغچه

کارهایی که در خانه و ساختمان باید به شکل مرتب طبق زمان خاصی انجام شوند، قابل برنامه ریزی در سیستم خانه هوشمند هستند. بدین صورت دیگر با نگرانی از منزل خارج نمی شویم چرا که این تکنولوژی همه ی کارها را طبق برنامه ای که به آنها داده شده انجام می دهد. از جمله این کارها هوشمندسازی آبیاری و نوردهی به باغچه است که در خانه هوشمند استفاده می شود. در واقع آب دادن به باغچه و تامین نور، بر اساس زمان بندی تعیین شده انجام می شود. در این حالت دیگر حضور فیزیکی هم نداشته باشیم کارها انجام می شود.

پنجره در خانه هوشمند

پنجره های هوشمند نور و گرمایی که به داخل ساختمان وارد می شود را کنترل می کنند. بدین صورت موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده مفید از انرژی خورشیدی می شوند. این پنجره ها قابلیت انتقال نور و گرما را به شکل تفکیک شده از هم دارند. یعنی می توانند نور را انتقال دهند ولی از عبور گرما جلوگیری کند و بالعکس. این امر بستگی به نیاز ساکنین در استفاده از نور و گرما دارد. این محصول از دو ماده الکتروکرومیک تشکیل شده است. یکی از آنها گرما و دیگری سرما را تامین می کند. برای تامین سرما ۸۰ درصد از نور مرئی آفتاب توسط این ماده فیلتر می شود.

خانه هوشمند

اتاق خواب هوشمند

سیستم هایی که در خانه هوشمند به کار برده می شود به اتاق خواب هم راه پیدا کرده است. مواردی که در اتاق خواب هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: کلید و پریز و روشنایی هوشمند، سیستم تهویه هوشمند و کفپوش هوشمند. هر کدام از این سیستم ها برای تنظیم شدن یک ریموت کنترل دارند. اخیرا تشک های خواب هوشمند هم تولید شده اند. نمایشگر سلامتی که در این تشک ها تعبیه شده اند اطلاعاتی را در اختیار ساکنین می گذارد. برای مثال علائم حیاتی فرد نشان داده می شود و ملحفه آنها با تغییر دما واکنش نشان می دهد. همچنین نیازی نیست این تشک ها را تمیز کرد چون آنتی باتریال هستند.
کفپوش های هوشمند دارای طرح ها و اشکال مختلفی هستند و می توانند نور را منعکس کنند. با این کفپوش ها می توان نقش ها، لوگو ها و متن را در معرض دید گذاشت. همچنین قابلیت نورپردازی منزل در شب را دارد.

گلدان در خانه هوشمند

امروزه گلدان هایی تولید شده اند که هوشمند هستند یعنی قابلیت شارژ کردن گوشی را نیز دارد. یعنی علاوه بر اینکه برای گیاه شما گلدان هستند، بواسطه ی فتوسنتز، نیروی لازم برای شارژ تلفن همراه را بدست می آورد. وجود این سیستم در گلدان برای رشد گیاه هیچ ضرری ندارد.

پست قبلی

کاربرد پی وی سی (PVC) و مزایای آن چیست؟

پست بعدی

آشپزخانه هوشمند چه خصوصیاتی دارد؟ تجهیزات بکار رفته در آن کدامند؟

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک