آسمان خراش های مرتفع در جهان

این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ بروزرسانی شده است.

بلندترین برج های جهان :

بلندترین برج های جهان هزینه زیادی صرف ساختن آنان می گردد. دو هدف عمده در طراحی و اجرای آسمان خراش ها تاثیر دارند که شامل : جذب توریست و قدرت‌نمایی و برتری کشورهای دنیا نسبت به یکدیگر میباشد.

در ایالات متحده و اروپا برج‌های بلند و زیبا در سایزهای متنوع و با معماری‌های خیره کننده دیده می‌شود؛ اما این بار، این خاورمیانه است که گوی رقابت ساختن بلندترین برج جهان را از سایرین ربوده است.در این مقاله به تشریح آسمان خراش هایی با  ارتفاع یش از ۵۰۰ متر بیشتر است.

ده مورد از بلندترین برج ‌های جهان :

۱. برج تایپه ۱۰۱ در تایوان :

اولین برج در بین ده برج بلند جهان، در آسیای شرقی و در تایوان قرار دارد.این پروژه در سال ۲۰۰۴ آغاز شد و به مدت ۶ سال به طول انجامید. این برج لقب بلندترین آسمان‌خراش جهان را داشت تا اینکه کشورهای دیگر برج‌های بلندتری ساختند و این عنوان را از او صلب کردند.

تایپه ۱۰۱ حدود ۵۰۸ متر ارتفاع دارد و ۱۰۱ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. جالب است بدانید که الگوی طراحی این برج از درخت بامبو گرفته‌شده و ساختن این سازه شگفت‌انگیز حدود شش سال زمان برده است.

چشم‌اندازی که بالای این برج دارد خیره‌کننده است. می‌توانید در ایوان‌های مخصوصی که طبقات بالایی ابَر سازه تایپه طراحی‌شده‌اند بایستد و تا فرسنگ‌ها دورتر را تماشا کنید. گذراندن لحظاتی در این مکان می‌تواند، رویایی که برای زندگی روی ابرها داشته‌اید را رنگ واقعیت ببخشد.

چیزهای دیگری درباره این برج بلند وجود دارد که دانستنش خالی از لطف نیست. رصدخانه‌ای در بالاترین نقطه تایپه ۱۰۱ واقع‌شده است که می‌توان از آنجا ستاره‌های کوچک و بزرگ را تماشا کرد.در این پروژه آسمان خراش  یک آسانسور سریع‌السیر شگفت‌انگیز برای این برج در نظر گرفته‌شده که در عرض چهل ثانیه شما را از اولین طبقه به آخرین طبقه می‌برد. البته، تایپه ۱۰۱، مرکز خرید و فود کورت هم دارد.

این برج به‌گونه‌ای ساخته شده که در زلزله‌خیزترین نقطه شهر قرار بگیرد. بااین‌وجود، در طول این سال‌ها هیچ زلزله‌ای نتوانسته کوچک‌ترین خدشه‌ای به زیبایی و استقامت آسمان‌خراش تایپه وارد کند و این برج بلند پرواز، همچنان تایوان را رصد می‌کند.

۲. برج سیتیک در چین :

یکی از بلندترین برج‌های سرشناس جهان در قلب این کشور واقع‌شده باشد. این آسمان‌خراش متفاوت برج سیتیک نام دارد.البته این سازه به نام چاینا زون هم شناخته می‌شود و در سفر به چین می‌توانید با پرس‌وجو درباره برج سیتیک یا چاینا زون به این سازه شگفت‌انگیز برسید. کاربرد تجاری و اداری دارد. روزانه صدها نفر با استفاده از ۱۰۱ آسانسور در نظر گرفته درون این برج به طبقات بالا یا پایین می‌روند.

برج سیتیک ارتفاعی در حدود ۵۲۷.۷ متر دارد و ۱۰۹ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. البته تنها چیزی که درباره این برج جلب‌توجه می‌کند ارتفاع آن نیست، بلکه طراحی متفاوت ساختمان برج هم نگاه‌ها را خیره نگه می‌دارد.

قسمت بالایی و پایینی این سازه پهن‌تر از قسمت میانی آن هستند. این طراحی تصادفی انتخاب‌نشده است. بلکه معماران چینی از یک ظرف باستانی تشریفاتی به نام زون (zun) برای نمای ظاهری این آسمان‌خراش عظیم الهام گرفته‌اند. کسانی که درباره این ظرف آگاهی چندانی ندارند، در نگاه اول به برج، یک گلدان کمر باریک را می‌بینند که سر به فلک کشیده است.

۳. مرکز مالی CTF تیانجین در چین :

جایگاه بلندترین برج چین را به نام خودشان رقم بزنند، شاید هم می‌خواسته‌اند نام ساختمانشان در میان بلندترین برج ‌های جهان قرار بگیرد و نه‌تنها در چین، بلکه در کل دنیا آوازه‌شان به گوش همه برسد.این آسمان‌خراش ۵۳۰ متری در سال ۲۰۱۹ تکمیل‌شده و ۹۶ طبقه دارد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که؛ مرکز مالی CTF تیانجین هم شامل دفترهای تجاری است و هم شامل هتل‌های لوکس.

در همان نگاه اول به این برج، یک ساختمان مخروطی شکل را می‌بینید. این ساختار مخروطی به این منظور در نظر گرفته‌شده که مرکز مالی CTF تیانجین از گزند باد و طوفان در امان بماند. در حقیقت، این ساختار خاص نیرویی که باد به سازه وارد می‌کند را به حداقل میزان ممکن می‌رساند.

۴. مرکز تجارت جهانی در نیویورک :

نیویورک سیتی که به شهر آسمان‌خراش‌ها مشهور است هم بتوان یک سازه شگفت‌انگیز پیدا کرد. سازنده برج ارتفاع آن را ۱,۷۷۶ فوت در نظر گرفته است.

درست پشت پل‌های منهتن و بروکلین و در نیمکره غربی؛ مرکز تجارت جهانی وان دیده می‌شود.این برج بلند جهانی، ارتفاعی در حدود ۵۴۱.۳ متر دارد و ۱۰۴ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است. قدمت ساخت این سازه بزرگ به سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد و هشت سال ساختن آن به طول انجامیده است.

مرکز تجارت جهانی وان، به‌عنوان یادبودی از برج‌های دوقلویی که در حادثه یازده سپتامبر از بین رفتند شناخته می‌شود.اگر به این آسمان‌خراش نگاه عمیق‌تری داشته باشید، به‌خوبی متوجه می‌شوید که نسبت به دیگر سازه‌های بند اطرافش صیقلی‌تر و براق‌تر است؛ زیرا این سازه به‌عنوان نماد مقاومت ساخته شده است.

۵.برج جهانی لوته در کره جنوبی :

برج جهانی لوته  که در سئول پایتخت کره جنوبی واقع‌شده، ارتفاعی در حدود ۵۵۵ مترمربع دارد. باوجوداین ارتفاع و ۱۲۳ طبقه، این سازه متفاوت توانسته نامش را در بین بلندترین برج ‌های جهان ثبت کند.

سیزده سال زمان برد تا کره‌ای‌ها بتوانند این ساختمان تمام شیشه‌ای را آماده کنند و درنهایت، در سال ۲۰۱۹ برج جهانی لوته افتتاح شد . این ساختار از اشکال هنری سنتی کره‌ای الهام گرفته‌شده و بی ‌مفهوم نیست.

درون برج فضاهای اداری، مرکز خرید، آپارتمان و هتل‌های لوکس و لاکچری در نظر گرفته‌شده است. برج جهانی لوته، یک سالن کنسرت و کافه روی پشت‌بام هم دارد. مکانی هم روی پشت‌بام برای راه انداختن یک آتش بازی شگفت‌انگیز در نظر گرفته‌شده. سازندگان برج با این کار خواسته‌اند حجت را تمام کنند و یک سازه متفاوت تحویل دهند.

باوجوداین توصیف‌ها، مشخص می‌شود که کره‌ای‌ها نگذاشته‌اند هیچ بخشی از این ابر سازه خالی بماند و سعی کرده از تک تک قسمت‌های آن به بهترین نحو استفاده کنند. نام این اثر در بین بهترین جاذبه‌های هنگ کنگ دیده می‌شود و در سفر به کره جنوبی می‌توانید از آن بازدید کنید.

۶. مرکز تجارت مالی پینگان :

در بین بلندترین آسمان خراش ‌های جهان دیده می‌شود. مرکز تجارت مالی پینگان شنژن چین واقع‌ شده و ارتفاع آن حدود ۵۹۹.۱ متر است. شنژن یکی از مهم ‌ترین شهرهای اقتصادی چین است که در نزدیکی هنگ کنگ واقع‌شده و با نماد برج مرکز تجارت مالی پینگان شناخته می‌شود.

این ساختمان که از شیشه و استیل ساخته شده، در نظر اول بسیار باریک به نظر می‌رسد. علت این طراحی هر چه باشد، موجب شده که توجه همگان به‌سوی این ساختمان جلب شود و مرکز تجارت مالی پینگان یکی از جاذبه‌های چین باشد.

این آسمان خراش ساختاری تجاری و  اداری دارد. البته این برج فروشگاه و بخش‌های تجاری هم دارد؛ بنابراین کسانی که به‌عنوان توریست به چین رفته‌اند هم می‌توانند وارد برج شوند و شهر را زیر پاهایشان احساس کنند.

۷. برج خلیفه در دبی :

بزرگ‌ترین سازه‌ای که تاکنون هیچ آسمان‌خراشی نتوانسته به رکوردش دست پیدا کند، این اثر شگفت‌انگیز معماری، ۸۲۸ متر ارتفاع دارد و ۱۶۳ طبقه برای آن در نظر گرفته‌شده است.

بهترین معمارهای دنیا در دبی گرد هم آمدند تا این شاهکار بی‌نظیر را خلق کنند. در حقیقت این بنا بیشتر از اینکه برای زدن رکورد بلندترین برج‌های جهان ساخته شود، با این هدف طراحی و ساخته شد که صنعت گردشگری را در دبی جانی دوباره ببخشد و توریست‌ها را تشویق کند که به این کشور سری بزنند.

در برج خلیفه، می‌توانید یک دریاچه مصنوعی که در پایین سازه قرار دارد را ببینید. این دریاچه، آن­هم در دل شهر کویری دبی غنیمتی باارزش است. زیرا به‌محض اینکه قدم به طبقه بالایی برج بگذارید و نگاهتان را به دوردست‌ها ببرید، دیگر خبری از دریاچه و سرسبزی نیست و کویر است و کویر. همین باعث می‌شود که دریاچه برج خلیفه یک امکان ویژه برای اماراتی‌ها به‌حساب بیاید و برای داشتنش به خودشان ببالند.

در برج خلیفه، چهل‌و نه طبقه برای کارهای اداری در نظر گرفته‌شده است. این آسمان خراش بلند، بزرگ‌ترین بالکن جهان برای تماشای نمای بیرون را دارد و یک رستوران در طبقه ۱۲۲ برج قرارگرفته که می‌تواند مرتفع‌ترین رستوران در کل جهان باشد.

۸. برج شانگهای در چین :

آسمان خراش شانگهای

برج شانگهای با ارتفاع ۶۳۲ متر توانسته خودش را به رتبه دوم برساند. به‌جرات می‌توان گفت که شانگهای مهم‌ترین شهر چین است و نام نیویورک شرقی را یدک می‌کشد. پس چندان‌ هم دور از ذهن نیست که چرا چینی‌ها مهم‌ترین آسمان‌خراششان را در این شهر بنا کرده‌اند.

سازندگان برج شانگهای برای آن ۱۲۶ طبقه در نظر گرفته‌اند. درست است که با این ارتفاع اولین چیزی که توجه بازدیدکنندگان به آن جلب می‌شود بلندی برج است؛ اما نمی‌توان ظاهر خاص و مارپیچی آن را نادیده گرفت.

چینی‌ها فکر همه جای کار را کرده‌اند و به نحوی برج را پیچ‌وتاب داده‌اند که در نگاه اول، تصور می‌کنید یک لایه روی ساختمان کشیده شده که فقط نقش محافظ آن را ایفا می‌کند.

برج شانگهای هم مانند اغلب برج‌های بلند و مرتفع جهان، امکاناتی مانند هتل، دفتر کار، رستوران و فروشگاه دارد. در اصل درون این سازه عظیم از بیرون آن‌هم جالب‌تر است.

۹. برج سلطنتی ساعت در مکه :

سومین آسمان خراش بلند جهان که شهرتش در جهان پیچیده در عربستان سعودی قرار دارد. برج سلطنتی ساعت مکه با ارتفاعی در حدود ۶۰۱ متر توانسته نامش را در بین بلندترین برج ‌های جهان جای دهد.

این برج بلندبالا ۱۲۰ طبقه دارد و بزرگ‌ترین ساعت جهان در بالای آن جاسازی شده است. جالب است بدانید که ساعت برج سلطنتی مکه، باوجود چهل‌وپنج متر طول و چهل‌وسه متر عرض، شش برابر بزرگ‌تر از ساعت مشهور «بیگ بِن» لندن است.

ابراج البیت یا همان برج سلطنتی ساعت مکه در مجاورت مسجد الحرام ساخته شده و یک پروژه بزرگ با سرمایه‌گذاری هنگفت محسوب می‌شود. مراکز خرید متنوع، سالن کنفرانس، هتل‌های لوکس برای اقامت حجاج بیت الحرام، مسجدی با ظرفیت ۳۵۰۰ نمازگزار و پارکینگی که می‌توان حدود ۱۵۰۰ خودرو را در آن پارک کرد، تنها بخشی از این مجموعه عظیم هستند.

در بالاترین نقطه ابراج البیت، یک رصدخانه وجود دارد. کار این رصدخانه از هر رصدخانه دیگری که در بالای برج‌های بلند جهان قرار دارند مهم‌تر است. چراکه مسلمانان برای شروع ماه رمضان و پایان آن باید به دقت ماه را رصد کنند.

لوکس و خاص بودن این آسمان خراش تجاری- اداری، قیمت هتل‌ها و مراکز خرید آن را هم تحت تأثیر قرار داده. شاید به همین خاطر است که تنها افراد خاصی می‌توانند در این برج اقامت داشته باشند و کعبه و آسمان مکه را جوری دیگر ببینند.

۱۰. مرکز تجارت مالی پینگان :

در بین بلندترین برج ‌های جهان دیده می‌شود. مرکز تجارت مالی پینگان شنژن چین واقع‌ شده و ارتفاع آن حدود ۵۹۹.۱ متر است. شنژن یکی از مهم ‌ترین شهرهای اقتصادی چین است که در نزدیکی هنگ کنگ واقع‌شده و با نماد برج مرکز تجارت مالی پینگان شناخته می‌شود.

این ساختمان که از شیشه و استیل ساخته شده، در نظر اول بسیار باریک به نظر می‌رسد. علت این طراحی هر چه باشد، موجب شده که توجه همگان به‌سوی این ساختمان جلب شود و مرکز تجارت مالی پینگان یکی از جاذبه‌های چین باشد.این برج ساختاری تجاری و  اداری دارد. البته این برج فروشگاه و بخش‌های تجاری هم دارد.

پست قبلی

کناف بهتر است یا رابیتس ؟

پست بعدی

موزاییک در صنعت ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30