بتن رنگی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
بتن رنگی

بتن رنگی

بتن رنگی که به عنوان یک بتن تزئینی شناخته می­شود، به طور مرسوم همان بتن خاکستری است که رنگ­آمیزی و به رنگ­های مختلفی در می­آید. پروسه رنگ کردن بتن از اواخر 1900 مرسوم است که توسط شرکت­های ساختمانی برای طراحی و اجرای نماهای پیش ساخته­ی ساختمان­ها به کار می­بردند. اما امروزه بتن رنگی در طراحی و جداسازی فضاهای بزرگ شهری و طراحی داخلی از پتانسیل بالایی برخوردار است. فضای رقابتی در تولید و عرضه بتن با پیشرفت در تهیه و اجرای آن رشد بسیاری داشته است.

فرآیند تولید بتن با رنگ های متفاوت :

بتن با استفاده از سنگدانه ­های معدنی رنگی یا رنگدانه ­های شیمیایی تولید می­شود. این رنگدانه ­ها در سه شکل مختلف هستند؛ مایع، پودری، مصالح دانه ­دار. هرکدام از این فرم­ها خصوصیات و شکل کاربردی متفاوت خود را دارد. ذرات رنگدانه از اکسید آهن ساخته شده است، که ده برابر کوچکتر از ذرات سیمان تشکیل شده است. وقتی ذرات رنگدانه با مخلوط سیمان خیس ترکیب می­شود، رنگدانه ­ها در میان ذرات سیمان احاطه می­شوند. نسبت استفاده رنگدانه ­ها به میزان سیمان مخلوط شده است. هر چه رنگدانه­ ها بیشتر باشد بتن به دست آمده رنگ تیره ­تری دارد و هر چه مقدار رنگدانه مخلوط شده کمتر باشد رنگ به دست آمده روشن ­تر است.

شیوه صحیح نگهداری از بتن های تزئینی به چه صورت است؟

بتن تزئینی در معرض آفتاب تغییر رنگ می­دهد، پس در هنگام تهیه به شرکت ارائه دهنده و کیفیت آن توجه داشته باشید.

مطمئن شوید که سطوح بتن رنگی در مقابل ضربه و وسایل سنگین که خش ایجاد می­کنند قرار نگیرند.

مراقب باشید سطوح بتن تزئینی در مقابل رنگ ­های دیگر قرار نگیرد.

 نکات مهم

در عمل آوری بتن با رنگ های متفاوت، استفاده از یک نوع سیمان تا آخر پروژه بسیار مهم است، زیرا با تغییر سیمان و حتی میزان آب اضافه شده در رنگ به دست آمده تاثیر می­گذارد. بتن رنگی به طور پیش ساخته در کارخانه­ها موجود می­باشد و روش مقرون به صرفه­ای برای دکور محیط است. کف­پوش­های بتنی در مرحله بتن ریزی کف قابل اجرا است که سرعت اجرا را افزایش می­دهد. کف­پوش­های بتن رنگی از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار هستند.

پست قبلی

استخر درساختمان

پست بعدی

نمای بایرامیکس

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه: 9 الی 17:30

پنج شنبه : 9 الی 14

مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک