پرش لینک ها

بتن در صنعت ساختمان

بتن :

بتن از سه جز اساسی آب، سنگدانه (شن و ماسه) و سیمان پرتلند تشکیل شده است. در واقع سیمان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده ی محسوب می شود.سیمان اغلب به صورت پودری بوده و در هنگام اختلاط به آب و شن و ماسه اضافه می شود. ماده حاصل از این اختلاط پس از گذشت زمان سخت شده و به صورت یکپارچه در می آید که این محصول را تشکیل میدهد.

بتن و مزایای استفاده از  آن:

1- مواد تشکیل دهنده آن قابل دسترس می باشد.

2-بتن به راحتی قابل انتقال به محل پروژه می باشد.

3-این مصالح را می توان به راحتی در قالب های مختلف اعمال کرد.

4-برای پرکردن ترک و شکاف های موجود در تونل می توان بتن را در آنها اسپری و یا پمپ کرد.

5-با استفاده ازمسلح کردن بتون به منظور تقویت آن، می توان از بتن برای ساخت هر سازه ای استفاده کرد.

6-ساختار یکپارچه این مصالح ، ظاهری بهتر به سازه می بخشد و علاوه بر این استحکام آن را بیشتر می کند.

7-این مصالح در برابر فشاری مقاومت بالایی دارد. ساختار های بتنی از اسکلت فلزی مقرون به صرفه تر و مقاومتر می باشند.

مواد تشکیل دهنده :

1- سیمان :

سیمان و آب تشکیل یک ماده چسبنده می دهد که باعث می شود سنگدانه و ماسه به یکدیگر بچسبند.

2-آب:

آب به منظور ایجاد واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) لازم است و رابطه مستقیم با عملکرد بتن دارد. میزان حجم آب مصرفی در بتن بر حسب میزان حجم سیمان تعیین میشود که به آن نسبت آب به سیمان گفته می شود.  هرچه نسبت سیمان به  آب بیشتر باشد مقاومت بتون بیشتر می شود.

3- سنگدانه یا شن و ماسه :

سنگدانه موجود در بتن شامل ذرات ریز و درشت ماسه و شن است. در این سنگدانه های بتون معرفی شده است.

انواع بتن :

بتن

۱. سبک :

این نوع بتون کاربرد فراوانی در سازه اصلی ساختمان ها دارد. تفاوت میان بتون سبک ، سنگین و معمولی ، برحسب اندازه سنگدانه هایشان قابل تشخیص می باشد. اندازه سنگدانه های بتون سبک به نسبت سایر انواع بتون، کوچک تر و در نتیجه سبک تر است. ویژگی های سبک به همین سنگ دانه های تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

بتون سبک انواع و اقسام مختلف دارد که عبارتند از : فوم بتن ، اتوکلاو ، سبک هوادار و …  اشاره کرد.

۲. معمولی یا ساده :

بتن با سایز سنگدانه هایی متوسط را بتن معمولی می گویند. بتن معمولی ، نوع متداول دیگر این محصول بعد از بتون سبک است که امکان جایگزین کردن این  نوع بتون سبک امکان پذیر می باشد. بتون معمولی در واقع حد میان سبک و سنگین محسوب می شود.

۳. بتن سنگین :

این نوع بتون  از سنگدانه های درشت و سنگین تشکیل شده است. سنگین برخلاف نوع سبک آن از مصالح طبیعی سنگین مثل سولفات باریم طبیعی یا مگنتیت یا دانه های بوجود آورده شده همانند آهن و گلوله سربی تهیه می شود.

بتون سنگین همانطور که از نام آن واضح است سنگین وزن می باشند همینطور محافظ در برابر اشعه های پزشکی و پرتوها به کار برده می شود.  مصرف این بتن خیلی محدود می باشد.

۴. الیافی:

نوع تکامل یافته تکنولوژی کاهگل در بنای ساختمان می باشد ، این نوع مصالح ساختمانی از یکنواختی و یکدستی وچسبندگی مناسب برخودار می باشد.  کاربرد اصلی آن به عنوان یک مادة چسبنده و شکل ­پذیر برای تولید سطح های مقاوم  و پر انحنا را ایجاد می کند. این نوع بتون به دلیل واکنش فوق العاده در جذب ضربه یکی از بهترین مصالح مورد کاربرد در ساخت بناهای مقاوم در برابر ضربه … ، همچون سازه هایی باند فرودگاه­ها و پناهگاه­ ها و انبارهای نگهداری مواد منفجره و … است.

یکی از پرکاربردترین در صنعت ساختمان می باشد.بیشتر در پروژه های عظیم استفاده می گردد. این نوع براساس استاندارد های بین المللی و طبق  آئین نامه ها و دستورالعمل تولید شده و به محل های اجرای پروژه حمل می گردد.

۶. پیش ساخته:

این نوع مصالح پیش ساخته در یک قالب و فرم قابل استفاده مکرر که در محیطی قابل کنترل تولید شده و به محل پروژه مورد نظر حمل می شود. بدلیل استفاده از سنگدانه های ریز در ترکیب با بتون پیش ساخته متفاوت اند ، در نهایت بتون پیش ساخته شبیه به صخره های طبیعی، سنگ ها می باشد.

به میلگرد های بافته شده در بتون را بتن مسلح می گویند. کاربرد اصلی این نوع مصالح ساختمانی مقابله در برابر نیروهای کششی درسازه که به کمک میلگرد در ضعف بتن از بین رفته است. تا بدین صورت نیروهای کششی به این نوع مصالح وارد شود و موجب ترک ‌خوردگی و در پکیدن سازه نشود.

مشکلات رایج در بتن ریزی :

در مواقعی که این متریال به ماله یا سایر لوازم اجرایی می چسبد نشان دهنده ی وجود بیش از حد ماسه یا مواد جذاب هوا در طرح اختلاط می باشد.

آب افتادگی بیش از حد منجر می شود تا سخت شدن بتن به تعویق افتاده و سبب مشکلات متعدد در سطح بتن گردد. وجود ماسه، مواد جذاب آب، سیمان یا خاکستر بادی بیش از حد علت های اصلی این موضوع است.

به منظور پمپ کردن بتن ذرات ریز دانه به اندازه کافی در طرح اختلاط وجود داشته باشند. بتن قابلیت پمپ کردن داشته باشد باید حدود اندازه ذرات سنگدانه رعایت شود. خاکستر بادی و مواد جذاب هوا کارایی و قابلیت هدایت آن در پمپ را افزایش می دهند.

زمان گیرش این متریال با مواد دیرگیر کننده به تعویق انداخت برعکس این زمان را می توان با افزودن تندگیر کننده ها کاهش داد.

وسایلی که برای بتن ریزی به کار می روند همگی باید تمیز باشند.

قالب ها باید تمیز و به طور کامل با روغن اندود شوند.

بتن ریزی باید به نحوی انجام شود که به حالت خمیری خود باقی مانده و فضای بین میلگرد ها را پر کند.

ساخت و اختلاط سازه ای به صورت دستی طبق مقررات ملی ساختمان ممنوع است.

اضافه کردن آب به این متریال پس از اختلاط ممنوع است.

انتقال این متریال باید به نحوی باشد که جدا افتادگی بین مصالح بتن از بین نرود و حالت خمیری آن باقی بماند.

در اجرای فونداسیون ها پیمانکار باید با تهیه پوشش های پلاستیکی مانع از جذب آب بتن تازه توسط زمین اطراف شالوده گردد.

در سقف ها باید به صورت متوالی انجام گردد.

باید در طول عملیات با استفاده از وسایل مناسب متراکم شود.

پس از عملیات عمل آوری بتن باید از روش آب رسانی یا عایقی انجام گردد.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .