آشپزخانه هوشمند چه خصوصیاتی دارد؟ تجهیزات بکار رفته در آن کدامند؟

آشپزخانه هوشمند
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ بروزرسانی شده است.

آشپزخانه هوشمند شامل لوازم و تجهیزاتی می باشد که به شکل هوشمند قابل تنظیم شدن هستند و بصورت اتوماتیک کارها را انجام می دهند. بدین صورت زحمت و زمانی که برای انجام یکسری کارها در آشپرخانه صرف می شود کاهش پیدا می کند. بخصوص که در زندگی امروز مسئله کمبود زمان موضوع مهمی است. این تجهیزات را برندهای مختلفی تولید می کنند که شامل چای ساز، قهوه ساز، اجاق گاز، سیستم اعلام و اطفاء حریق، هود، مایکروفر و یخچال می شود. این لوازم هوشمند قابلیت تنظیم زمان بندی برای انجام کارهای مربوط به خود را دارند. در واقع لوازمی که در این شکل آشپزخانه ها تعبیه می شود، از تکنولوژی های نرم افزاری هوشمند استفاده می کنند و قابل یادگیری و حتی فکر کردن هستند.
در این مقاله تعدادی از لوازم هوشمند آشپزخانه معرفی می شود و به کارکرد هر کدام پرداخته می شود.

آشپزخانه هوشمند

افرادی که به تکنولوژی علاقه مند هستند، سیستم آشپزخانه هوشمند گزینه ی مناسبی برای آن هاست. کارهای روزمره ای که در آشپزخانه انجام می شود شامل درست کردن غذا یعنی استفاده از اجاق گاز یا هود، گرم کردن غذا یعنی استفاده از مایکروفر و درست کردن چای یا قهوه با قهوه ساز می شود. همه ی این اقدامات را می توان با خانه هوشمند، به شکلی راحت تر و با صرف وقت کمتر انجام داد. برای مثال می توانید قبل مثلا اجاق گاز هوشمند قابلیت تعیین زمان پخت مخصوص هر غذا را دارد تا بصورت خودکار روشن یا خاموش شود. بدین صورت حتی زمانی که در منزل نیستید نگران باز ماندن شیر گاز نخواهید بود.

تجهیزات آشپزخانه هوشمند

مایکروفر

لوازمی که در آشپزخانه هوشمند استفاده می شوند بسیار متنوع هستند. از جمله آنها مایکروفر هوشمند می باشد که می توان در آنها درست کردن غذا را زمان بندی خودکار کرد. مایکروفرهای هوشمند دارای هوش مصنوعی هستند و دارای صفحه کلید لمسی می باشند. همچنین قابلیت تنظیم از راه دور توسط موبایل را دارند. کافی است اپلیکیش مخصوص را روی تلفن همراه خود نصب کرده، سپس همه ی تنظیمات مثل مدت زمان پخت و دمای پخت در اختیارتان قرار می گیرد.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزرهای هوشمندی که اخیرا تولید شده اند، کاربردهای زیادی دارند. روی این یخچال ها صفحه ی تاچ برای کنترل همه ی تنظیمات یخچال تعبیه شده است. تجهیزاتی که در یخچال هوشمند استفاده می شوند عبارتند از مانیتور برای ویدیو و موسیقی، دوربین داخل یخچال و سیستم اعلام باز ماندن درب یخچال. همه ی این موارد توسط تلفن همراه قابل کنترل هستند. قیمت این یخچال ها نسبت به دیگر لوازم آشپزخانه هوشمند بیشتر است.

آشپزخانه هوشمند

هود

از دیگر لوازم آشپزخانه هوشمند، هود هوشمند می باشد که دارای سنسورهایی است که زمانی که گاز روشن شود، به شکل خودکار فعال می شود. قابلیت دیگر این هودها این است که سرریز شدن غذا را تشخیص داده و هشدار می دهند. همچنین امکان کنترل از راه دور توسط موبایل را دارد. در اصل وضعیت هود هوشمند نشان دهنده ی شرایط گاز و آشپزی است.

ترازوی هوشمند

ترازوهای هوشمند برای وزن کردن دقیق مواد خوراکی بسیار مناسب می باشد. عملکرد آن به این شکل است که روی تلفن هوشمند خود اپلیکیشن مخصوص نصب می کنیم و اطلاعات لازم مثل ارزش غذایی مواد را از آن می گیریم. برای مثال ورزشکاران می توانند مقدار کالری مواد غذایی را بواسطه این ترازوها مشاهده کنند. این نوع ترازو از بلوتوث برای انتقال اطلاعات استفاده می کند.

قهوه ساز و چای ساز

از آنجایی که امروزه به دلیل مشغله زیاد زندگی، زمان برای افراد بسیار محدود می باشد، هر محصولی که موجب صرفه جویی در وقت بشود محصولی کاربردی به حساب می آید. در آشپزخانه هوشمند درست کردن چای یا قهوه را هم می توان توسط دستگاه های هوشمندی انجام داد که قابلیت کنترل حتی از بیرون منزل را دارند. بدین شکل این امکان وجود دارد که قبل از رسیدن به منزل دستور روشن کردن آن برای آماده سازی قهوه را بدهید. همچنین میتوانید زمان آماده کردن چای یا قهوه را هم تعیین کنید.

آشپزخانه هوشمند

اجاق گاز هوشمند

اجاق گاز هوشمند از لحاظ ساختار متفاوت از گازهای معمولی هستند. شعله های آنها در واقع مجازی بوده و از لامپ های ال ای دی آبی رنگ استفاده شده است. میزان گرمایی که می خوایم تعیین کنیم با مقدار روشنایی لامپ ها مشخص می شود. این گازها قابلیت کنترل از راه دور، زمان بندی روشن و خاموش بودن شعله ها و همچنین تنظیم درجه گرمای آن را دارند.

جا تخم مرغی هوشمند

یکی از تجهیزات آشپزخانه هوشمند، جا تخم مرغی هوشمند می باشد. این محصول در یخچال این قابلیت را دارد که زمانی که بیرون از منزل هستید تعداد تخم مرغ ها را ببینید. همچنین تخم مرغ های قدیمی و تازه را از هم تفکیک می کند که هنگام استفاده اطلاع داشته باشید.

انرژی مصرفی در آشپزخانه هوشمند

تجهیزات و لوازمی که در خانه و آشپزخانه هوشمند به کار برده می شود، توانایی درک اتفاق های اطراف و نشان دادن واکنش درست به آن ها را دارند. محصولات هوشمند انعطاف پذیر هستند و توانایی تغییر ماهیت خود و استفاده مجدد از انرژی را دارند.
انرژی خورشیدی از دسته انرژی های تجدیدپذیر است که قابل استفاده در تامین انرژی در هوشمند سازی ساختمان می باشد. برای مثال برای تامین نور ساختمان از نور آفتاب استفاده می شود. همچنین برای گرمایش طبیعی ساختمان سیستم های گرم کننده ی خورشیدی تعبیه می کنند. بدین صورت موجب کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و حفظ منابع طبیعی می شود. خانه و آشپزخانه هوشمند به شکلی طراحی می شوند که موجب بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان می شوند. داشتن یک منزل با تجهیزات هوشمند، به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی، حفظ منابع و زندگی ایده آل را به آیندگان هدیه می دهد.در نهایت هدف از تعبیه این امکانات فراهم کردن آسایش و و رفاه و امنیت برای ساکنین منزل می باشد.

پست قبلی

خانه هوشمند چیست و تجهیزات آن کدامند؟

پست بعدی

دستگاه کلایمر چیست؟ تفاوت کلایمر با داربست

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک