تاثیر قیمت مصالح ساختمانی بر نهضت ملی مسکن

صفحه اصلیخبرتاثیر قیمت مصالح ساختمانی بر نهضت ملی مسکن
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
قیمت مصالح ساختمانی

یکی از وعده های مهم دولت سیزدهم، ساخت یک میلیون واحد مسکونی طی هر سال برای افراد یا خانواده های فاقد خانه بوده که در طول حدود یکسال گذشته در نقاطی از کشور شروع شده است. در عین حال افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تاثیر آن بر هزینه تمام شده ساخت این واحدها، مشکل جدیدی بر سر راه تحقق این وعده شده است.

محمدرضا رضایی کوچی، نماینده مردم جهرم و خفر و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: قانون نهضت ملی مسکن با هدف تامین خانه برای افراد فاقد مسکن مصوب و براساس آن بناشد دولت هر سال یک میلیون خانه بسازد اما اکنون سالانه حدود سیصد هزار واحد احداث می شود.

وی شرح داد: براساس قانون مصوب قرار بود که حداکثر تلاش برای فراهم شدن بستر خانه دار شدن مردم انجام شود، یعنی دولت زمین را رایگان تامین کرده، بانک ها تسهیلات را ارائه بدهند و شهرداری و نظام مهندسی و سایر دستگاه ها هم همکاری حداکثری داشته باشند.

او با بیان اینکه سال اول این طرح، برآورد هزینه ساخت هر مترمربع مسکن چهار و نیم میلیون تومان بوده که به دلیل افزایش هزینه ها به ویژه مصالح ساختمانی، این عدد به حدود متری ده میلیون تومان افزایش یافته است، گفت: با این تغییر قیمت، دولت نمی تواند این اقدام را محقق کند مگر آنکه روش ها را تغییر دهد.

تامین زمین برای نهضت مسکن

رضایی با این توضیح که دولت بیشتر به دنبال تامین زمین از منابع اطراف شهرها بوده، حال آن که چنین اقدامی با توجه به نبود زیرساخت مناسب و دشواری خدمات رسانی، هزینه را افزایش خواهد داد، گفت: یکی از پیشنهادها، استفاده از ظرفیت بافت های فرسوده بوده است که از زیرساخت لازم برخوردار است، اما اجرای طرح در این بافت نیازمند تلاش بیشتر و برنامه ریزی دقیق تر است.

او با بیان اینکه دستگاه های دولتی چندان اهل چالش نیستند و راهکارهای سهل الوصول را دنبال می‌ کنند، گفت: امروز استان فارس در بحث نهضت ملی مسکن، جزو استان‌ های آخر کشور است، در بحث تامین زمین نتوانسته موفق باشد، اگرچه قرار شده که شهرهای جدیدی مشخص و ایجاد شود اما تعریف شهرهای جدید باید به گونه ای باشد که در بحث تامین خدمات و بسترها دچار مشکلات گذشته نشویم.

رضایی در واکنش به این بحث که فارس در بخصوص تامین زمین استان اول و در میانگین همه شاخص های طرح نهضت ملی، استان شانزدهم است، گفت: من این آمار را قبول ندارم.

رضایی گفت: براساس قانون، هر زمینی که وزارت راه و شهرسازی تشخیص داد قابلیت احداث مسکن در آن وجود دارد باید ظرف مدت دو ماه توسط ثبت به نام این وزارتخانه سند بخورد، در غیراینصورت قابلیت پیگیری دارد.

نماینده مردم جهرم در مجلس ضمن تاکید براینکه لابی سیاسی در بحث مسکن پذیرفتنی نیست، خاطرنشان کرد که باید مشخص شود که شهرهای جدید مد نظر در فارس، در کدام نقطه قرار است ایجاد شود و آیا زیرساخت های لازم برای این شهرها پیش بینی و فراهم شده است یا نه؟

فارس در بحث تامین زمین برای نهضت ملی مسکن، استان اول است

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در خصوص وضعیت این استان در طرح نهضت ملی مسکن نظر متفاوتی داشت و بیان کرد: براساس آخرین اطلاعات ارائه شده فارس در بحث تامین زمین استان اول و در مجموع شاخص های مد نظر استان شانزدهم است.

محمودرضا طالبان گفت که اطلاعات رئیس کمیسیون عمران مجلس، قدیمی است و دو روز در دفتر وزرای راه و شهرسازی و کشور، به اتفاق استانداران و مدیران کل راه و شهرسازی سراسر کشور، جلسه‌ای داشتیم و استان ها در چند مورد ارزیابی شدند.

طالبان با بیان اینکه فارس در بسیاری از شاخص های ارزیابی شده در آن جلسه، جزو استان های برتر کشور بوده است، گفت: فارس در شاخص تامین زمین استان اول و در میانگین همه شاخص ها رتبه شانزدهم کشور را دارد؛ حال آنکه در زمان مرحوم مهندس قاسمی، رتبه فارس بیست و هفتم بود.

او با بیان اینکه در زمینه ساخت نیز، فارس رشد خوبی داشته است، تاثیر افزایش قیمت مصالح ساختمانی و دیگر مسائل بر هزینه تمام شده واحدهای مسکونی را پذیرفت و گفت: عقد قرارداد با پیمانکاران برای ۲۰ هزار واحد مسکونی طی ۲ ماه گذشته داشتیم، بحث قیمت موضوع روز است.

قیمت مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی

طالبان با اشاره به اینکه معاونان وزرای کشور و راه و شهرسازی، قرار است در خصوص تعیین تکلیف قیمت ساخت، جلسه ای را برگزار کنند، گفت: این واقعیت است که اگر در قیمت نتوانیم به روز حرکت کنیم، پیمانکار کار را تمام نخواهد کرد، اما هنوز به جمع بندی نرسیده ایم، نظرات متفاوتی وجود دارد، بعضی معتقد هستند موضوع تعیین قیمت به استانها واگذار شود و برخی معتقدند که قیمت فیکس شده اثرگذار خواهد بود.

مدیرکل راه و شهرسازی گفت: احتمالا طی یک یا یک و نیم ماه آینده، مسئولان در سطوح ملی به یک جمع بندی در خصوص قیمت تمام شده واحدهای مسکونی نهضت ملی برسند، اما در بحث هزینه آماده سازی و زیرسازی هم همین مشکل وجود دارد.

طالبان با بیان اینکه در بحث نیرورسانی، زیرساخت تامین آب و … اعداد بسیار بالا است، گفت: به نظر می رسد که در قانون بودجه تمهیداتی اندیشیده می‌شود و همانگونه که در اخبار هم آمد از محل خط فروش نفت مبالغی برای صندوق توسعه مسکن در نظر گرفته می شود، البته مبالغی هم به این صندوق واریز شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی با بیان اینکه سال آینده، موضوع نهضت ملی مسکن تعیین تکلیف خواهد شد، گفت: اگر به خاطر داشته باشیم در زمان اجرای طرح مسکن مهر هم تقریبا چهارسال اول دولت وقت تقریبا به برنامه ریزی اختصاص داشت و چهار سال دوم به نتیجه رسید.

مدیرکل راه و شهرسازی گفت: برداشت من این است که سال آینده، اجرای طرح نهضت ملی مسکن در کشور سرعت بسیار بیشتری خواهد گرفت.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک