تفاوت خانه دار شدن در ایران و ترکیه

صفحه اصلیخبرتفاوت خانه دار شدن در ایران و ترکیه
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
خانه دار شدن در ترکیه

با وجود آنکه ترکیه نیز مانند ایران در شرایط تورمی به سر می برد اما باز هم خانه دار شدن در ترکیه متفاوت از ایران است.

به گزارش اخبار ساختمان، این روزها ایران و ترکیه از لحاظ شرایط اقتصادی به هم نزدیک تر شده است و در نتیجه ی سیاست های غلط دولت مردان هر دو کشور در گرداب تورم افتاده اند.

سیاست های اردوغان رئیس جمهور ترکیه تمام ابعاد اقتصادی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به این شرایط بازار مسکن در این کشور در چه شرایطی به سر می برد و دولت چه تسهیلاتی برای خرید مسکن ارائه می دهد؟

اقتصاد ایران با گرانی که پررنگ ترین تجربه است در سال های اخیر رو به رو بوده است. این معضل که با تورم خود را نشان می دهد تمام حوزه های مربوط به معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده و حالا هر روز از حجم سفره آنها می کاهد.

گرانی و تورم بازار مسکن ایران را نیز در شرایطی بحرانی قرار داده و خرید خانه برای اقشار مختلف جامعه تقریبا دست نیافتنی شده است.

این در حالی است که هزینه اخذ وام در چند ماه گذشته نیز افزایش پیدا کرده و شرایط دریافت وام سخت تر شده است. اما در کشوری مثل ترکیه که در همسایگی ایران است و سال های بحرانی اقتصادی را پشت سر می گذارد شرایط دریافت تسهیلات مسکن چگونه است؟

شرایط وام مسکن در ترکیه برای خانه دار شدن

سیاست های رئیس جمهور ترکیه اقتصاد این کشور را امروز در وضعیت نابسامانی قرار داده است. نرخ تورم سالانه ترکیه در دسامبر ۲۰۲۲ با ثبت نرخ ۶۴.۲۷ درصد، به پایین ترین میزان خود در ۹ ماه اخیر رسیده است.

در شهر استانبول که گران ترین شهر ترکیه محسوب می شود متوسط قیمت مسکن نیز در هر متر مربع حدود ۱۵ هزار لیر برآورد می شود.

با وجود این شرایط در سال ۲۰۲۲ حتی خارجی های مقیم این کشور توانایی گرفتن وام مسکن تا حدود ۷۰ درصد کل ملک خود را داشته اند. البته بانک ها در ترکیه کمتر از مبلغ ۶۵ تا ۷۰ هزار دلار به ویژه به خارجی هایی که قصد خرید خانه را دارند وام نمی دهند.

در سال های گوناگون نرخ بهره وام در ترکیه نرخ متفاوتی را تجربه کرده است. اما تسهیلات مسکن در سال ۲۰۲۲ و در کشور ترکیه ۱۲/۵ درصد ثبت شده و حداکثر زمان بازپرداخت نیز ۱۵ تا ۲۰ سال در نظر گرفته شده است. برای خرید خانه در این کشور متقاضیان باید سنی کمتر از ۲۵ و بالای ۸۰ سال نداشته باشند.

شرایط وام مسکن در ایران برای خانه دار شدن

در ایران دریافت وام مسکن به این نحو است که پول شخص برای مدتی در بانک سپرده گذاری می شود تا در ازای آن بتوان اوراق دریافت کرد. هزینه این اوراق در ماه های اخیر افزایش داشته و فراهم کردن آن به مانعی برای مردم تبدیل شده است.

مجرد‌های ساکن تهران می توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می شود. مجردها در مجموع برای دریافت این وام باید حدود ۷۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

زوج های تهرانی نیز بر همین اساس می توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند. زوجین نیز در نهایت باید ۱۲۰ میلیون تومان بپردازند تا بتوانند این را اخذ کنند.

متوسط قیمت مسکن در شهر تهران که براساس آمارهای بانک مرکزی در هر ماه اعلام می شود. میانگین هر متر خانه در این کلانشهر ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان برآورد شده است؛ بنابراین این مبلغ مقدار قابل توجهی از هزینه خانه دار شدن را نمی تواند تامین کند.

مقایسه تورم در ترکیه و ایران

کشور ترکیه چند سالی است که مانند ایران تورم زیادی را تجربه می کند و همین موضوع باعث بروز مشکلاتی در ابعاد مختلف اقتصادی در این کشور شده است.

این موضوع تا آنجا گسترش پیدا کرده است که قشر قابل توجهی که دیروز جزء رده متوسط اقتصادی جامعه بوده اند امروز به رده های پایین تری از جامعه هدایت شده اند این در حالی است که جمعیت زیادی در ترکیه جزء رده متوسط اقتصادی محسوب می شوند و به همین دلیل توانایی بالاتری برای خرید خانه دارند.

اگر در سال آینده تورم کنترل نشود و عرضه و تقاضا بهبود نیابد ایرانیان باید منتظر وضعیت بحرانی تر بازار مسکن باشند.

با وجود کاهش قدرت پول ایران خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان سخت تر شده است اما همچنان بازار مسکن کشور ترکیه برای مردم ایران گیرا است.

برای اطلاع از قیمت عایق و ایزوگام کلیک کنید. 

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک