امکان افزایش قیمت مسکن

صفحه اصلیخبرامکان افزایش قیمت مسکن
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
امکان افزایش قیمت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در خصوص امکان افزایش قیمت مسکن می گوید: برای رفع اثر از شرایط کنونی حاکم بر بازار مسکن هیچ برنامه مشخصی از دولت مشاهده نمی شود و به نوعی می توان گفت که فعالان بخش خصوصی یک مقدار دل نگران آینده بازار مسکن هستند.

به گزارش اخبار ساختمان، بازار مسکن این روزها حال خوشی ندارد و با وجود افت شدید قدرت خرید مسکن، ساخت و ساز وارد فاز رکودی شده است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از بازار مسکن، متوسط قیمت مسکن در دی ماه امسال با ۸.۹ درصد افزایش به ۵۴ میلیون و ۹۲۶ هزار تومان رسیده است. بر این اساس باید بیش از دو میلیارد و ۷۴۶ میلیون تومان برای خرید یک خانه کوچک در تهران که در حدود ۵۰ متر باشد هزینه کرد.

در خصوص افزایش قیمت مسکن کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن معتقدند که می توان عامل مهم در افزایش قیمت مسکن را ناشی از تورم و انتظارات ناشی از آن در جامعه دانست. انتظارات تورمی باعث شده مالکان قیمت واحدهای خود را بالاتر از قیمت معمول در بازار بالا ببرند و همین باعث افزایش قیمت کاذب شده است.

تورم همچنان بازیگر اصلی بازار مسکن است

فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در خصوص امکان افزایش قیمت مسکن گفت: طی ۱۱ ماه گذشته با تمام فراز و فرودهایی که سال ۱۴۰۱ داشت، به نظر می رسد کماکان تورم بازیگر اصلی بازار مسکن است.

وی بیان کرد: در این شرایط ما هیچ برنامه مشخصی برای رفع اثر از این شرایط حاکم بر بازار مسکن مشاهده نمی کنیم و فعالان بخش خصوصی یک مقدار نگران آینده بازار مسکن هستند.

پورحاجت در ادامه گفت: دو مولفه عرضه و تقاضا در بازار مسکن اثر گذار است و آنچه که مشخص است، این که قدرت نقدینگی مردم طی ماه های گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و دسترسی مردم به خرید مسکن سخت شده است.

پورحاجت عنوان می کند: به نظر می رسد که باید تمهیدات ویژه ای را دولت و مجلس برای این شرایط فراهم کند.

تورم و امکان افزایش قیمت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در پاسخ به این پرسش که اکنون میانگین قیمت مسکن به نزدیک ۵۵ میلیون تومان رسیده است، در این شرایط اصلا قدرت خرید مسکنی وجود دارد؟ گفت: به نظر می رسد قشر مصرفی شرایط بسیار سختی را می گذراند و ساختمان هایی که ساخته می شود، متقاضی اصلی اش قشر مصرفی است.

وی افزود: درست است که مردم در شرایط سختی هستند، اما بسیاری از بنگاه های تولیدی بخش خصوصی هم با شرایطی که وجود دارد، دارند از بازار خارج می شوند.

پورحاجت عنوان کرد: هزینه های بسیار سنگینی که بر بازار مسکن ایجاد شده و هزینه هایی که در بخش تولید وجود دارد، شرایط را برای بخش خصوصی سخت کرده است.

وی متذکر شد: اگر با همین وضعیت بخواهیم ادامه دهیم، سال ۱۴۰۱ هم کماکان سال پرتورمی برای بازار مسکن خواهد بود و رکود هم دور از پیش بینی نیست.

دولت عزمی بر کنترل قیمت ها ندارد

پور حاجت کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این پرسش که حتی اگر در بازار خریداری وجود نداشته باشد، احتمال افزایش بیشتر قیمت ها وجود دارد؟ می گوید: بله، به نظر می رسد دولت خودش عزمی بر کنترل قیمت ها یا سیاست گذاری مناسب برای مهار تورمی که در بازار وجود دارد، یا ندارد یا برنامه ریزی نکرده است.

پورحاجت می افزاید: از سمت دیگر، وقتی سازندگان مسکن با قیمت بالا مسکن را تولید می کنند، به ناچار هم مجبور هستند گران در بازار عرضه کنند.

وی گفت: شرایطی که امروز ما مشاهده می کنیم، از تورم افسارگسیخته ای نشات گرفته است که به خصوص در ۳، ۴ ماه گذشته در کل اقتصاد حکم فرما شده و این تورم، کاهش ارزش پول ملی را در پی داشته است.

هزینه ساخت مسکن به ۱۳ میلیون تومان رسید

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر به طور متوسط هزینه ساخت یک متر مسکن چقدر است؟ می گوید: هزینه ساخت متفاوت است. اگر منظور شما هزینه ساخت در پروژه هایی است که دولت تحت عنوان جهش تولید مسکن در نظر گرفته، به دلیل اینکه در این پروژه ها بسیاری از هزینه های دولتی حذف شده، هزینه ساخت در حدود متری ۹ میلیون تومان است. اما سایر ساخت و سازهای درون شهری حداقل ۳۰ درصد بالاتر از این قیمت را پرداخت می کنند.

وی در ادامه گفت: هزینه ساخت متناسب با ارزش معاملاتی املاک در مناطق مختلف شهری متفاوت است، ولی اگر هزینه ساخت را به تنهایی محاسبه کنیم و عوامل بیرونی را در نظر نگیریم و ملاک هم یک ساختمان حدود پنج طبقه باشد، به نظر می رسد هزینه ساخت مسکن در حدود متری ۱۳ میلیون تومان است که در ساختمان های مرتفع این هزینه بیشتر است.

وی افزود: البته در بیان این هزینه، هزینه زمین را صفر در نظر گرفتیم و این قیمتی که الان محاسبه می کنیم، تقریبا می توان گفت که برای منطقه متوسط به پایین شهری است.

پور حاجت عنوان کرد: واحد های لوکس و برج ها هزینه بیشتری دارند. الان هزینه ساخت برج و ساختمان های مرتفع، متری ۲۵ میلیون تومان است.

راه مهار قیمت مسکن چیست؟

پورحاجت گفت: مهم ترین راهکار این است که دولت تورم را کنترل کند و دولت به جای اینکه در بازار مداخله کند و نظم بازار را بر هم بزند، توجه داشته باشند که که دولتی ها و سازمان های دولتی و شبه دولتی مثل نظام مهندسی، هزینه های ساخت را به شدت افزایش داده اند، بدون در نظر گرفتن اینکه این سازمان ها و دستگاه های خدمات ساخت، خدمات قابل توجهی ارائه دهند.

وی ادامه داد: اگر یک متر ساخت بخواهد در مناطق متوسط شهری صورت بگیرد حداقل ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان هزینه بسته های خدمت متفاوتی است که به سازمان ها، ارگان ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی باید پرداخت شود.

برای اطلاع از قیمت آهن آلات کلیک کنید.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک