بتن آماده چیست و چه کاربردی دارد؟

بتن آماده
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ بروزرسانی شده است.
بتن آماده مخلوطی از مواد سیمانی، آب، سنگدانه(معمولا شن و ماسه یا سنگ شکسته) میباشد که در کارخانه بتن توسط دستگاه های مخلوط کننده بزرگ تولید میشود و به صورت آماده به محل مورد استفاده ارسال میشود. در ساخت بتن مخلوط نمودن مصالح ساختمانی در کارگاه با استفاده از یک مرکز بتن سازی بتن انجام می شود. از آنجایی که بتن سفت می شود، حمل بتن آماده توسط ماشین های مخلوط کننده به محل ارسال میشود. به گونه ای که در طول مسیر دائما مصالح در حال مخلوط شدن هستند تا از سفت شدن آن جلوگیری شود.
 اشتباه رایجی که معمولا وجود دارد این است که سیمان و بتن موادی یکسان ومشابه یکدیگر هستند. سیمان پودر ریزی است که چسبندگی بین سنگدانه ها را ایجاد کرده وتوده ای بنام بتن را بوجود می آورد. بتن آماده بتنی است که به صورت مخلوطی تازه وسخت نشده (روان) به مشتری تحویل داده میشود. با توجه به قابلیت سفارشی کردن خواص آن برای کارهای مختلف و مقاومت و دوام آن در مواجهه با شرایط محیطی مختلف، بتن آماده یکی از مواد متداول و چندمنظوره ساختمانی است.

مزایای استفاده از بتن آماده

  1. صرفه‌جویی در زمان و هزینه: با استفاده از بتن آماده، نیاز به تهیه و اختلاط مواد در محل کار کاهش می‌یابد و فرآیند ساخت و ساز سریع‌تر و اقتصادی‌تر می‌شود
  2. کیفیت بالا: بتن آماده در کارخانه با نسبت‌های دقیق و استاندارد تولید می‌شود و همچنین با تحت کنترل کیفی مورد تایید قرار میگیرد. بنابراین، بتن آماده دارای مقاومت، دوام و یکنواختی بالاتری نسبت به بتن دستی است.
  3. حمل و نقل آسان: بتن آماده با کامیون‌های مخصوص (mixer) به محل پروژه منتقل می‌شود و نیاز به حمل و نقل مواد جداگانه را از بین می‌برد
  4. صرفه‌جویی در فضا: با استفاده از بتن آماده، فضای کمتری برای ذخیره‌سازی و اختلاط مواد در محل کار لازم است
  5. مقاومت در برابر شرایط محیطی: بتن آماده دارای خواص مناسب در برابر رطوبت، حرارت، گرما، سرما، آب و آتش است
  6. استفاده در کارگاههای با فضای کم و شلوغ یا در راهسازی ها که امکان دپوی مصالح و ساخت بتن دشوار است.
  7. استفاده از کامیونهای مخلوط کن که در طول حمل از جدایی دانه ها و کاهش کارآیی جلوگیری می کند.
  8. راحتی در ساخت مقادیر کم بتن و بتن ریزی متناوب
  9. بتن آماده دارای مواد افزودنی مخصوصی می باشد که به بتن آماده استحکام و روانی مناسبی دارد.
  10. بتن آماده تولید شده با مواد افزودنی بتن مشکل انقباض در بتن جوان را با انبساط گازی جبران می کند.
  11. در ساخت بتن آماده سنگ دانه های آهنی استفاده نشده است و بتن آماده با استاندارد های مورد نیاز تولید شده و استحکام و دوام قابل قبولی بهره مند می باشند.

چه مواد افزودنی در بتن آماده استفاده می شود؟

افزودنی بتن
چند مورد از افزودنی های بتن

گزینه های متنوعی برای افزودنی ها در بتن آماده وجود دارد. افزودنی های شیمیایی بتن می توانند تسریع کننده و یا کندگیر کننده ی شکل گیری مشخصات بتن برای رسیدن به مرحله اجرا و اتمام کار در هوای سرد وگرم می باشند. مخلوط های کاهنده ی آب برای افزایش اسلامپ بتن بدون اضافه کردن آب به آن به کار می روند. فیبرهای مصنوعی پتانسیل ترک خوردگی های انقباضی خمیری بتن را کاهش می دهند. استفاده از رنگ وسنگدانه های مخصوص مشخصات ظاهری و زیبایی بتن را افزایش میدهند.

کاربرد های بتن آماده

  • بتن ریزی ستون و پودر های ساختمان های با اسکلت بندی بتنی
  • اجرای فونداسیون و پی ساختمان
  • بتن آماده با خاصیت بدون جم شدگی برای گروت ریزی نیمه حجیم زیر پی های صنعتی.
  • مرمت سازه های صنعتی که نیاز به بتن آماده بدون انقباض دارد.
  • پر نمودن چاله باکس های نیمه حجیم با بتن آماده.

شیوه انتقال از کارخانه به کارگاه

تراک میکسر وسیله‌ای برای حمل بتن آماده است. کارخانه‌های بتن آماده معمولاً به دو گروه تقسیم می‌شوند. برخی کارخانه‌ها فقط عملیات پیمانه‌ کردن را انجام می‌دهند، و برخی دیگر از کارخانه‌ها غیر از عملیات پیمانه کردن، عمل مخلوط کردن را نیز انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، در کارخانه‌، مصالح پیمانه شده و مقادیر معین مصالح بتن به درون کامیون مخلوط‌کن ریخته می‌شود، اما عمل اختلاط در حین حمل، قبل از تخلیه بتن در دیگ کامیون مخلوط‌کن صورت می‌گیرد و آب مخلوط در حین حمل و یا در محل کارگاه به مخلوط خشک اضافه می‌گردد. بر همین اساس به این روش، پیمانه خشک نیز گفته می‌شود.

اما در گروه دوم کارخانه‌ها، بتن فرآوری شده در کارخانه، به درون دیگ کامیون مخلوط‌کن ریخته می‌شود. دیگ کامیون مخلوط‌کن دارای دو سرعت دوران کند و تند می‌باشد. دور کند یا سرعت بهم زدن۲ تا ۵ دور در دقیقه و دور تند یا سرعت اختلاط ۷ تا ۱۳ دور در دقیقه است.

باید توجه داشته باشید که تراک میکسرها عموماً نباید زیاد از محل کارخانه دور شوند تا به سهولت و در اسرع وقت بتوان از بتن ترکیب شده استفاده کرد.

در مواردی که مدت انتقال بتن طولانی است و یا احتمال وجود ترافیک سنگین وجود دارد، بهتر است بتن به صورت خشک منتقل شود و آب مورد نیاز در محل پروژه به سایر مصالح اضافه گردد زیرا اگر بتن آماده مدت زیادی در تراک میکسر بماند سفت می شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

 

روش های انتقال از ماشین میکسر به پروژه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 1. استانبولی یا زنبه:
  برای انتقال بتن، در حجم‌ها و مسافت‌های خیلی کم و یا مکان‌هایی که امکان استفاده از فرغون وجود ندارد می‌توان از استانبولی و یا زنبه استفاده کرد.
  از استانبولی برای انتقال حدود ۲۵ کیلوگرم (۱۰ لیتر) بتن استفاده می‌شود، مسافت بهینه ۱۰ متر و حداکثر مسافت قابل حمل، ۲۵ متر توصیه می‌شود.حداکثر ظرفیت توصیه شده برای حمل با زنبه ۶۰ کیلوگرم (۲۵ لیتر) بتن و طول حمل نیز ۲۵ تا ۳۰ متر می‌باشد.
 2. چرخ دستی یا فرغون:
  توصیه می‌شود، در کارگاه‌های کوچک که حجم ساخت بتن از ۴۵۰  لیتر در هر نوبت تجاوز نمی‌کند، از فرغون استفاده شود. در هنگام استفاده از فرغون باید موارد زیر را رعایت کرد :
  حجم جابجائی با فرغون حدود ۵۰  الی ۶۰ لیتر بتن است که حدود ۱۲۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم وزن دارد.
  حداکثر مسافت مجاز برای انتقال بتن به وسیله فرغون ۱۰۰ متر است. ولی توصیه می‌شود مسافت حمل به ۵۰ تا ۶۰ متر محدود گردد.
  معمولاً در هنگام حرکت فرغون، اجزای مخلوط بتن تمایل به جدا شدن دارند، بنابراین سطح عبور فرغون باید کاملاً مسطح و هموار باشد (شکل ۱). به کارگیری از تخته‌الوار و یا بویژه نیمرخ‌های ناودانی فولادی برای این منظور توصیه می‌شود، که می‌تواند به افزایش سرعت نیز منجر گردد.
  در پیمانه اول، بخشی از سیمان، آب و ماسه بر سطح فرغون می‌چسبند، بنابراین در پیمانه اول باید حدود ۵ درصد به سیمان، آب و ماسه اضافه گردد.
  نباید از مخلوط‌کن، به طور مستقیم بخشی از مخلوط به فرغون منتقل شود، زیرا این عمل باعث جداشدگی در مخلوط بتن می‌شود. بنابراین ابتدا باید تمام مخلوط از مخلوط‌کن خارج گردد و در یک ظرف و یا بر روی سکوی تمیز تخلیه گردد. سپس از آن ظرف، مقدار مورد نیاز از مخلوط را با فرغون حمل کرد.
 3. دامپر: در کارگاه‌هایی با وسعت نسبتاً وسیع و دارای سطح هموار می‌توان از دامپر استفاده نمود. حداکثر طول حمل با این وسیله ۳۰۰ متر و طول حمل بهینه ۱۰۰ متر است با استفاده از دامپر می‌توان در حدود ۲۵۰ تا ۷۵۰ کیلوگرم (حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ لیتر) بتن را حمل کرد. باید توجه نمود، مسیر حمل باید کاملاً هموار بوده و در هنگام انتقال باید با حداقل سرعت حرکت نمود، در غیر این صورت امکان جداشدگی وجود دارد.دامپر چیست
 4. دلو یا جام: برای انتقال بتن به وسیله دلوها یا جام‌ها نیاز به بالا برنده و یا جرثقیل است. معمولاً دلوها دارای ظرفیت بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر هستند، اما حجم جام‌ها بیشتر است که برای پروژه‌های بزرگ استفاده می‌شود.
پست قبلی

تاثیر پرده زبرا در طراحی و دکوراسیون داخلی

پست بعدی

کابینت در طراحی و دکوراسیون داخلی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک