پشم شیشه

پشم شیشه
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

پشم شیشه

پشم شیشه محصولی است که از طبیعت و طی فرآیندی ساده بدست می آید. ماده اصلی تشکیل دهنده آن سیلیس و شیشه می باشد که پس از ذوب شدن وارد ماشینهای الیاف ساز شده و تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز به شکل الیاف پشم مانند در می آید.

الیاف پشم شیشه بسیار کوچک و ریز می باشند وسوزنی شکل است. یک رول از پشم معادل حداقل ۱۰ بطری شیشه بازیافتی است.

نحوه فرآیند و تولید پشم شیشه :

در تولید، شیشه ( شیشه های بازیافت شده به طور کامل خرد شده و شکسته می شوند) همراه با ماسه های معمولی تا دمای ۱۴۵۰۰C حرارت داده شده و پخت می شود. شیشه در آن دما به حد ذوب می رسد. بااستفاده از مذاب آن با نیروی فشاری از درون شبکه مش بندی شده ریز (به عنوان قالب) عبور کرده و تبدیل به فیبر می شود.

فیبر ها پس از خروج از قالب در تماس با هوا خنک می شود. در مرحله بعد، به منظور افزایش استحکام و مقاومت و بهبود خاصیت مکانیکی الیاف شیشه و همچنین چسباندن الیاف به یک دیگر، رزین به الیاف اضافه می شود. الیاف رزین خورده تا دمای ۲۰۰۰C حرارت داده می شود تا رزین پلیمرایز شده و کاملا مستحکم شود.

در مرحله آخر، الیاف بریده شده و توسط ماشین پرس می شود تا به شکل پتویی یا لوله ای دربیاید و یا بصورت به صورت فله ای بسته بندی می شوند.

مزایای پشم شیشه :

۱-چگالی های متنوع به دلیل متنوع بودن آن

۲-سبکی این نوع پشم  و همچنین نصب آسان آن از مهم ترین مزایای آن می باشد.

۳-مقاوم در مقابل آتش سوزی ( ضدحریق  و ضریب انتشار دود و آتش بسیار کم)

۴-ساختار الیافی پشم شیشه، مانند پشم سنگ، خاصیت آکوستیک خوبی به این نوع عایق ها می دهد و می توان از پشم شیشه به عنوان عایق صوتی نیز در ساختمان ها استفاده کرد.

۵-قیمت کم و ارزان بودن نسبت به پشم سنگ

معایب استفاده از پشم شیشه :

۱- ساختار اصلی این پشم متخلل میباشد و  این گونه از عایق ها،  مقاومت آن در برابر نفوذ آب و همچنین عایق رطوبتی محسوب میگردد.خاصیت عایق بودن آن نیز نسبت به رطوبت حساس بوده و با نفوذ رطوبت و بخار آب به درون عایق، از مقاومت حرارتی کاسته می شود.

۲-تماس مستقیم پوست انسان با این نوع عایق ، چشم و سیستم تنفسی مشکل اساسی بوجود می آورد. در بسیاری از گزارش ها، تنفس مستقیم گرد پشم شیشه علت افزایش نرخ ابتلا به سرطان، به خصوص سرطان ریه عنوان شده است.

۳-هیچ خطری برای سیستم تنفسی نخواهد داشت. در هر صورت، توصیه اکید می شود که کارگران و عایق کاران، هنگام کار با عایق از ماسک و لباس محافظ مناسب استفاده کنند.

۴-به دلیل عدم مقاومت در مقابل رطوبت، در صورت نصب در فضای باز، استفاده از پوشش های ضد رطوبت و فویل های آلومینیومی اجباری است.

انواع پشم شیشه  :

این نوع عایق در سه مدل در بازار ایران تولید و عرصه می شود که و کاربرد های متفاوت بکار میرود :
۱-عایق پتویی یا رولی
۲-تخته ای یا پانلی
۳-عایق لوله یا عایق پیش‌ساخته
قیمت هریک از مدل ها متفاوت می باشد.

کاربرد‌:

۱-دیوار پرده ای و استفاده در لایه های میانی دیوار

۲-عایق کاری تاسیسات و  مجرای لوله کشی

۳-کاشی‌های سقف

۴-ساندویچ پانل‌ ها

۵-ساخت مخازن و کانال‌های هوایی بوده

۶-به عنوان عایق در ساختمان

پست قبلی

پشم سنگ

پست بعدی

تخریب و گودبرداری ساختمانی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30