پرده هوا چیست؟

پرده هوا

پرده هوا یک جریان هوای دمنده است که با استفاده از آن می توان دو فضا را از همدیگر متمایز کرد. جداسازی این دو فضا می تواند با اهداف متفاوتی انجام شود. از ایجاد یک عایق حرارتی در مکان عبور و مرور تا ایجاد یک لایۀ هوایی برای جلوگیری از نفوذ حشرات یا گرد و غبار به محوطۀ موردنظر می باشد. این دستگاه معمولاً در مراکز صنعتی، تجاری و اداری استفاده می شود.

این سیستم سرمایش و گرمایشی یا درب هوا دستگاهی است شبیه به کولر گازی که از ورود حشرات، گرد و خاک، آلاینده ها و همچنین تبادل انرژی جلوگیری می کند. رایج‌ترین کاربرد آن به‌ صورت یک فن دمنده رو به پایین است که بالای ورودی یک ساختمان یا بازشویی بین دو فضای دارای تهویه با دماهای متفاوت نصب می‌شود. درب هوا می‌تواند برای گرم کردن هوا همراه با گرم‌کن یا بدون آن باشد. فن باید برای تولید جریان هوایی که بتواند به کف زمین برسد، به‌اندازه کافی قدرتمند باشد.

پرده هوا جریان مداوم گسترده‌ای از هوا است که در عرض ورودی یک فضای دارای تهویه مطبوع در گردش است. این پرده با هدایت جریان هوا به بالای ورودی نفوذ حشرات و هوای نامطبوع را به داخل فضای دارای تهویه مطبوع کاهش می‌دهد. لایه جریان هوا با سرعت و زاویه‌ای حرکت می‌کند که مانع نفوذ هرگونه جریان هوا می‌شود.

عملکرد و ساختار

اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم شامل بدنه، موتور و یک فن قوی می باشد.
هنگامی که درب ورودی باز می شود، فن به شکل اتوماتیک روشن می شود. عملکرد آن به این شکل است که با فشار هوا، فضای داخلی را از فضای خارجی تفکیک می کند. در واقع با باز شدن درب، فن دستگاه هوای فشرده را از بالای درب به سمت پایین به سرعت حرکت می دهد. این دستگاه بین ۶۰ تا ۸۰ درصد حائل برای ورود هرگونه جریان هوا ایجاد می کند.
این دستگاه ها به طور کلی از لحاظ نوع و جهت نصب شدن، سه مدل عمودی از بالا به پایین، نوع عمودی از پایین به بالا و نوع افقی دارند. پرکاربردترین نوع پرده هوا، نوع عمودی از بالا به پایین می باشد چون نصب راحت تر و کارایی بهتر ترمودینامیکی دارد.

مزایا

۱.پرده هوا موجب جداسازی هوای گرم داخل ساختمان ها می شود.

۲.جداسازی هوای سرد داخل ساختمان ها.

۳. جلوگیری از ورود حشرات به محیط.

۴. جلوگیری از نفوذ گرد و خاک.

۵. پیشگیری از اتلاف حرارت.

۶. از اتلاف برودت در سردخانه ها و همچنین یخ زدگی فضاهای داخلی آنها.

۷. به گردش در آوردن هوای گرم راکد مانده در بالای سالن ها و در نتیجه کاهش هزینه تولید گرمایش.

۸. با جداسازی قسمت هایی از سالن به وسیله دستگاه پرده هوا ، انتشار هر نوع آلودگی ناشی از فرآیند تولید، گرد و غبار و مواد آلاینده را می توان تحت کنترل درآورد.

۹.کارآیی و راندمان کارکنان بهتر شده و باعث ارتقا کیفیت و کمیت تولید خواهد بود.

۱۰. اضافه بر تمام مزایای فوق دستگاه پرده هوا سبب ایجاد دبی در مقابل ورودی ها می گردد که دیده نمی شوند و بدون ایجاد مزاحمتی در رفت آمد کارکنان، باعث آسایش و راحتی آنان می گردد.

انواع پرده هوا

پرده هوا تجاری و اداری

در طراحی و ساخت پرده هوای تجاری و اداری به زیبایی و شکل طراحی اهمیت بیشتری داده می شود. در چنین حالتی دستگاه باید فضای کمتری را اشغال کرده و میزان مصرف برقش نیز کمتر باشد. برخی مکان های تجاری و اداری می توانند دستگاه پرده هوا را به کویل های حرارتی نیز مجهز کنند که برای فصل های سرد سال نیز قابل استفاده باشند.

پرده هوا صنعتی

طراحی پرده هواهایی که برای استفاده های صنعتی هستند، معمولاً به صورت اختصاصی انجام می گیرد. اندازه ی پرده هوا های صنعتی با توجه به محل نصب تعیین شده و قدرت فشار باد نیز در زمان طراحی قابل تنظیم است. به خاطر بزرگ بودن پرده هواهای صنعتی و قدرت بالای آنها، مصرف انرژی نیز بیشتر از پرده هوا های تجاری و اداری خواهد بود.

کاربرد این سیستم

اغلب مکان هایی که درب آن ها برای مقاصد کارکردی باید باز بماند؛ ازجمله در اسکله‌های بارگیری و ورودی‌های خودرو از پرده هوا استفاده می شود. می‌توان از آن‌ها به‌منظور بیرون نگه‌داشتن حشرات با ایجاد تلاطم شدید یا بیرون نگه‌داشتن هوای بیرونی و لذا کاهش نفوذ از طریق بازشو کمک گرفت. از طریق ترکیب هوای سرد با هوای گرمی که با پرده گرم شونده است می‌توان از جریان هوای سرد جلوگیری کرد.

این دستگاه معمولاً هنگامی که برای یک فضا به گرمای مکمل نیاز باشد و همچنین برای کاهش سنجه باد سرما از میان بازشو در اقلیم‌های سرد، به کار می‌رود. مکان های دیگری که از این دستگاه استفاده می شود عبارتند از:

ورودی مشتریان.

آشیانه هواپیماها.

درهای بار کشتی.

هدایت از طریق پنجره‌ ها.

درب رستوران‌ها یا درهای دریافت کالا از کشتی.

پرده‌های هوای غیر گرم اغلب توأم با ذخیره‌سازی سرما و سردخانه‌ها بکار می‌رود.

پست قبلی

پرده کرکره ای

پست بعدی

تاسیسات ساختمانی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30