پرش لینک ها

پرده هوا چیست ؟

پرده هوا :

پرده هوا یک جریان هوای دمنده است که با استفاده از آن می توان دو فضا را از همدیگر متمایز کزد. جداسازی این دو فضا می تواند با اهداف متفاوتی انجام شود. از ایجاد یک عایق حرارتی در مکان عبور و مرور تا ایجاد یک لایۀ هوایی برای جلوگیری از نفوذ حشرات یا گرد و غبار به محوطۀ موردنظر می باشد. این دستگاه معمولاً در مراکز صنعتی، تجاری و اداری استفاده می شود.

این سیستم سرمایش و گرمایشی یا درب هوا دستگاهی است شبیه به کولر گازی که از ورود حشرات، گرد و خاک، آلاینده ها و همچنین تبادل انرژی جلوگیری می کند. رایج‌ترین کاربرد آن به‌صورت یک فن دمنده رو به پایین است که بالای ورودی یک ساختمان یا بازشویی بین دو فضای دارای تهویه با دماهای متفاوت نصب می‌شود. درب هوا می‌تواند برای گرم کردن هوا همراه با گرم‌کن یا بدون آن باشد. فن باید برای تولید جریان هوایی که بتواند به کف زمین برسد، به‌اندازه کافی قدرتمند باشد.

پرده هوا جریان مداوم گسترده‌ای از هوا است که در عرض ورودی یک فضای دارای تهویه مطبوع در گردش است. این پرده با هدایت جریان هوا به بالای ورودی نفوذ حشرات و هوای نامطبوع را به داخل فضای دارای تهویه مطبوع کاهش می‌دهد. لایه جریان هوا با سرعت و زاویه‌ای حرکت می‌کند که مانع نفوذ هرگونه جریان هوا می‌شود.

مزایای استفاده از پرده هوا:

1.جداسازی هوای گرم داخل ساختمانها

2.جداسازی هوای سرد داخل ساختمانها

3. جلوگیری از ورود حشرات به محیط

4. جلوگیری از نفوذ گرد و خاک

5. جلوگیری از اتلاف حرارت

6. جلوگیری از اتلاف برودت در سرخانه ها و همچنین یخزدگی فضاهای داخلی آنها

7. به گردش در آوردن هوای گرم راکد مانده در بالای سالن ها و در نتیجه کاهش هزینه تولید گرمایش

8. با جذاسازی قسمت هایی از سالن به وسیله دستگاه پرده هوا ، انتشار هر نوع آلودگی ناشی از فرآیند تولید، گرد و غبار و مواد آلاینده را می توان تحت کنترل درآورد.

9.کارآرایی و راندمان کارکنان بهتر شده و باعث ارتقا کیفیت و کمیت تولید خواهد بود.

10. اضافه بر تمام مزایای فوق دستگاه پرده سبب ایجاد دبی در مقابل ورودی ها می گردد که دیده نمی شوند و بدون ایجاد مزاحمتی در رفت آمد کارکنان، باعث آسایش و راحتی آنان می گردد.

انواع پرده هوا :

پرده هوا تجاری و اداری :

در طراحی و ساخت پرده های تجاری و اداری به زیبایی و شکل طراحی اهمیت بیشتری داده می شود.  در چنین حالتی دستگاه باید فضای کمتری را اشغال کرده و میزان مصرف برقش نیز کمتر باشد.برخی مدل های تجاری-اداری می توان دستگاه پرده هوا را به کویل های حرارتی نیز مجهز کرد که برای فصل های سرد سال نیز قابل استفاده باشند.

پرده هوا صنعتی :

طراحی پرده هوا هایی که برای استفاده های صنعتی هستند، معمولاً به صورت اختصاصی انجام می گیرد. اندازۀ پرده هواهای صنعتی با توجه به محل نصب تعیین شده و قدرت فشار باد نیز در زمان طراحی قابل تنظیم است. به خاطر بزرگ بودن پرده هواهای صنعتی و قدرت بالای آن ها، مصرف انرژی نیز بیشتر از پرده هواهای تجاری-اداری خواهد بود.

کاربرد این سیستم :

اغلب جایی که در آن ها برای مقاصد کارکردی باید باز بماند؛ ازجمله در اسکله‌های بارگیری و ورودی‌های خودرو. می‌توان از آن‌ها به‌منظور بیرون نگه‌داشتن حشرات پرنده با ایجاد تلاطم شدید یا بیرون نگه‌داشتن هوای بیرونی و لذا کاهش نفوذ از طریق بازشو کمک گرفت. از طریق ترکیب هوای سرد با هوای گرمی که با پرده گرم شونده است می‌توان از جریان هوای سرد جلوگیری کرد.

این دستگاه معمولاً هتگامی که برای یک فضا به گرمای مکمل نیاز باشد و همچنین برای کاهش سنجه باد سرما از میان بازشو در اقلیم‌های سرد، به کار می‌رود. کاربرد های دیگر عبارتند از:

ورودی مشتریان

آشیانه هواپیماها

درهای بار کشتی

هدایت از طریق پنجره‌ ها

درب رستوران‌ها یا درهای دریافت کالا از کشتی

پرده‌های هوای غیر گرم اغلب توأم با ذخیره‌سازی سرما و سردخانه‌ها بکار می‌رود.