هوازی بتن

هوازی بتن
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ بروزرسانی شده است.

هوازای بتن :

هوازی بتن یک افزودنی هوا زا است که تولید حباب های هوای بسیار ریز و پایداری در بتن کرده و ضمن افزایش دوام بتن، آن را در مقابل تخریب های ناشی از سیکل های پی در پی ذوب و یخبندان و نفوذ نمک های ویژه ذوب مقاوم می سازد.

در اثر اختلاط و هم‌زدن بتن، مانند هر ماده خميري ديگر، حباب‌هاي ريز و درشت هوا به طور اتفاقي و ناخواسته در بتن حبس مي‌شوند. حباب‌ هاي هواي حبس‌شده داراي شکل نامنظم هستند و اندازه آن ها بزرگتر از ۱۰۰۰ ميکرون (يک ميليمتر) است.

اين حباب‌ها ناپايدارند و بخش عمده‌اي از حباب‌ هاي درشتي که به اين ترتيب ايجاد مي‌ شوند به سرعت از بين مي‌روند. هواي حبس شده به نام ‘هواي محبوس’ شناخته مي‌شود. منظور از هوازايي آن بخش از حباب‌هاي ريز هوا است که به طور عمدي در بتن ايجاد مي‌شوند و با هواي محبوس تفاوت آشکار دارد.

براي هوازايي در بتن از يک افزودني هوازا که در حين اختلاط به بتن افزوده مي‌شود استفاده مي‌گردد. براي هوازايي مي‌توان از سيمان هوازا نيز استفاده کرد .

مزایای هوازای بتن :

۱.هوازی بتن باعث افزایش مقاومت در برابر چرخه های یخ و ذوب

۲.کاهش نفوذپذیری در مقابل آب و املاح شیمیایی

۳.کاهش جدا شدگی و آب انداختگی بتن

۴.هوازی بتن باعث کاهش آب مصرفی بدون ایجاد تغییر در کارپذیری

۵.کاهش نفوذ پذیری و در نتیجه افزایش خاصیت آب بند کنندگی

۶.بهبود روانی و کار پذیری

۷.بهبود پایداری حباب های وارد شده

تاثیر مواد هوازی در بتن :

۱.افزایش مقاومت و دوام بتن در مقابل سیکل های ذوب و انجماد

۲.جلوگیری از جدا شدگی سنگدانه های بتن و کاهش احتمال آب انداختگی در بتن

۳.ایجاد امکان تسهیل و تکمیل واکنش هیدراتاسیون سیمان به عنوان یک کاتالیزور

۴.کاهش نفوذپذیری و تولید بتنی همگن

۵.کاهش وزن مخصوص بتن و تولید حجم بیشتری از بتن با مقدار معینی سیمان وسنگدانه

مقدار مصرف مواد حباب هوازای :

مقدار مصرف مواد حباب زا بین ۰۰۵/۰ تا ۰۵/۰ درصد وزن سیمان توصیه شده است. جهت بدست آوردن اطمینان ازمصرف مقدار دقیق ماده هوازا، می باید همیشه از یک مخزن پخش کن استفاده شود. پخش مواد هوازا بـه طـور یکنواخـت در بـتن حایز اهمیت است. به منظور سهولت پراکندگی عوامـل حبـاب زا، لازم اسـت آنهـارا از قبـل بـا مقـداری از آب اخـتلاط، مخلوط نمود. عموماً هر چه عامل حباب زا بیشترباشد، حبابهای هوای بیشتری ایجاد می شود

مقاومت در برابر یخ زداها:

 برای از بین بردن یخ و برف لز سطح روسازی خیابانهاو جاده ها، باند فرودگاههاودال پل ها ازمـواد شـیمیایی یخـزدا مانند کلرور کلسیم و کلرور سدیم استفاده می گردد. حال چنانچه این روسازی از بتن ساخته شده باشـد، اسـتفادة مـداوم از این مواد باعث پوسته شدگی سطح رویه می گردد.

مقدار پوسته شدگی به مقـدارودفعـات مـصرف مـواد یـخ زدا بـستگی دارد. این خرابی عمدتاً فیزیکی بوده و متأثر ازواکنش های شیمیایی یا آثار کریستالی نیـست. حبابهـای هـوادر بـتن بـرای جلوگیری از پوسته شدن بسیارمؤثر است. بتن هوادار برای تمام جاده های بتنی توصیه می شود و برای تمام بتن هائی که در معرض مواد یخ زدا قرار می گیرند، لازم می باشد.

مقاومت فشاری:

برای اینکه بتن حاوی حباب هوا با بتن بدون حباب هوادر شرایط ومشخصات یکسان دارای مقاومت فـشاری ۲۸ روزه برابر باشند، باید نسبت وزنی آب به سیمان را در بتن با حباب هوا کاهش داد. به عبارت دیگرهنگامی که مقـدار هـوا ثابـت نگه داشته می شود، مقاومت رابطۀ معکوسی با نسبت آب به سیمان خواهد داشت.

کاهش نسبت آب بـه سـیمان و درنتیجـه افزایش مقاومت، کاهش مقاومتی را که عموماً با ایجاد حباب های هوا همراه است را جبران کرده و یا آن را به حداقل مـی رساند. این اثر جبرانی به مقدار سیمان مخلوط بستگی دارد. کاهش مقاومت مخلوط های پر سیمان بیش ازمخلوط های کم سیمان می باشد. زیرا در مخلوط های پر سیمان، حباب زایی به مقدار کمتری کآرایی را افزایش می دهد. برای بتن هـای بـا عیار سیمان کم با افزایش مقدار معین هوا مقاومت افزایش می یابد و برای بتن های با عیار سیمان بیش از ۳۳۰ کیلـوگرم در متر مکعب بتن، افت مقاومت را می توان با کاهش مقدار آب وماسه با توجه به اینکه اسلامپ بتن ثابت می ماند به حـداقل رسانید.

پست قبلی

نرده چوبی

پست بعدی

آب بند بتن

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30