پرش لینک ها

نمای مینرال و مزایای اجرای آن

نمای مینرال یک ترکیب پیش ساخته و آماده میباشد که از تکه های سنگ مرمریت، سنگ گرانیت، سنگ کوارتز و با رنگ هایی که طبیعی هستند، تشکیل شده است. نمای مینرال ترکیبی ازسنگهای معدنی و سنگ دانه های گرانیتی و مرمر و هم چنین سنگ های سفید به علاوه ی رزین ها می باشد.نمای مینرال از سه نوع دانه بندی مختلف در سایز های درشت، متوسط و ریز می تقسیم بندی شده است و با رنگ هایی متنوع در بازار موجود است.

نمای مینرال نوعی پوشش تزیینی مدرن و مقاوم است که قابلیت استفاده در سطوح داخلی و خارجی ساختمان را دارد. این مواد معدنی در ترکیب با یکدیگر به تنهایی قابل استفاده نیستند و از این رو آن‌ها را با انواع رنگ‌های طبیعی، رزین‌ها و چسب‌ها، مواد مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش و روان کننده‌ها ترکیب‌ می‌کنند تا بتوان به ویژگی‌های به خصوصی دست یافت.

مزایای نمای مینرال :

1-مقاوم در برابر نور خورشید به دلیل داشتن دانه‌های معدنی طبیعی و مقاوم مانند کوارتز.

2-سرعت بالا در اجرا به روش پاششی نسبت به استفاده از گچ و سیمان.

3-از نظر اقتصادی و پایین آوردن هزینه نهایی ساخت و سازبسیار گزینه مناسبی می باشد.

4-به دلیل طبیعی بودن و عدم استفاده از مواد سمی و نفتی، از جمله مصالح محیط‌ زیست روز به شمار‌ می‌رود.

5-قابلیت سفارشی‌ سازی در رنگ‌ها و مدل‌های بسیار متنوعی  می باشد.

6-با استفاده از مواد آنتی باکتریال  نمای مینرال در برابر انواع قارچ و جلبک به ویژه در مناطق دارای رطوبت بالا مقاوم میسازد.

7-مقاوم در برابر اشتعال از مهم ترین خاصیت نمای مینرال می باشد.

8-قابلیت استفاده در سطوح با شکل هندسی و متریال مختلف قابل اجرا می باشد.

9-با به کار بردن مواد آنتی استاتیک‌ می‌توان آن را در مقابل جذب گرد و غبار مقاوم ساخت.

10-با استفاده از مواد مختلف می‌توان از ضد آب و رطوبت بودن آن اطمینان حاصل کرد.

11-پوشش‌های مینرال دارای خاصیت ارتجاعی و کشسانی مناسبی هستند و به همین دلیل هم مقاومت خوبی در برابر نیروهای وارده دارند.

12-ایجاد ظاهری زیبا در مقایسه با گچ و سیمان و

معایب استفاده از نمای مینرال :

1-برای جلوگیری از تخریب و صدمه به نمای مینرال و همچون مقاومت در برابر گرد و غبار و اشعه ماورای بنفش باید از مواد ویژه و پرهزینه استفاده نمود.

2-نمای مینرال به طور عادی در برابر رطوبت مقاوم نیست و باید یک لایه ضد آب را روی آن اجرا کرد.

3-اجرای نامناسب، نما مینرال ممکن است که دچار ترک‌ خوردگی در نمای ساختمان بوجود آید.

اجزا تشکیل دهنده نمای مینرال :

1-گرانولیت عموما از اجزاء زیر تشکیل می گردد:

2-شن‌های با رنگ طبیعی و شکسته غیر آهکی که از معادن گوناگون است

3-اقسام رزین‌های آکرلیک، سیلیکون خاص برای نماهای ساختمانی

4-اقسام پودرهای که غلظت دهنده هستند.

5-اقسام پودرهای آنتی ‌استاتیک جهت دفع کردن گرد و غبار

6-اقسام پودرهای ضد باکتریال جهت عدم فاسد گشتن و رشد کردن قارچ و جلبک در مناطقی که دارای رطوبت بالایی هستند.

نمای مینرال به دو روش کلی انجام میگیرد که عبارتند از :

1- اجرای مینرال به روش ماله‌ ای:

در این شیوه از اجرای مینرال ، در ابتدا محتوای مینرال را در داخل ظرف یا سطل مورد نظر قرار می‌دهیم. در مرحله بعد باید به نسبت مشخصی از آب را به آن بیافزاییم که این مقدار به ازای هر ۲۵ کیلوگرم از پودر مینرال برابر با 1 تا 1/5 لیتر آب کاملاً تمیز و ترجیحاً شرب است.در این شیوه از مینرال طول عمر مینرال به نسبت پاششی طولانی تر است.

بعد از افزودن آب به مینرال باید آن را کاملاً مخلوط کنیم تا یک ترکیب یکنواخت به دست آید. با آماده شدن مخلوط شروع به اجرای مینرال می‌کنیم. بهتر این است که از بالاترین نقطه سطح مورد نظر کار خود را شروع کنیم و به سمت پایین ادامه دهیم و یک لایه ۳ تا ۴ میلی‌متری را به سطح مورد نظر پرداخت‌ می‌کنیم.

زمان خشک شدن کامل پوشش مینرال در روش ماله‌ای به شرایط آب و هوایی بستگی دارد ولی به طور کلی یک تا دو روز طول خواهد کشید. این روش از اجرای مینرال را تنها می‌توان روی سطوح کاملاً صاف و یکنواخت به کار گرفت و به دلیل سادگی که دارد بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2-اجرای مینرال به روش پاششی :

با استفاده دستگاه نازل و پیستوله ، از راه‌های اجرای مینرال روی سطوح مشخص انجام میشود. این نوع از اجرای مینرال برای سطوح ناصاف مناسب است  با شیوه استفاده از ماله‌ای امکان پذیر نمی باشد اما مانعی برای استفاده از آن در سطوح صاف و همسطح بلامانع است. به دلیل سادگی و طول عمر بیشتر نمای مینرال توصیه میگردد.اما از این روش اجرا بیشتر از روش پاششی در سطوح صاف استفاده‌ می‌کنند.

در اجرای مینرال به روش پاششی نیز ابتدا محتوای مینرال را در داخل مخزن پیستوله قرار‌ می‌دهند. سپس از طریق فشار از پیستوله، مینرال به سطح مشخص پاشید می شود. مدت زمان مناسب برای  خشک شدن کامل در این روش ۲۴ ساعت است. سرعت اجرای مینرال به این روش بیشتر از روش ماله‌ای است.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

من موافق این قوانین هستم .