معرفی شش عایق صوتی در ساختمان

عایق صوتی در ساختمان

عایق صوتی در ساختمان و معرفی آنها :

عایق صوتی در ساختمان ها با گسترش زندگی شهرنشینی معضل آلودگی صوتی از مواردی است که پیمانکاران و اجراکاران به رفع آن می­اندیشند. خوشبختانه طیف وسیعی از عایق­های صوتی در بازار وجود دارد که با توجه به نیاز می­توان انتخاب کرد. عایق­های صوتی در دیوارها، سقف، درب­های ورودی منزل، دیوارهای مشترک در منازل مسکونی و ادارات کار گذاشته می­شود.

باید توجه داشت که میزان عایق بودن بسته به جرم عایق دارد که هر چه میزان جرم آن بالا باشد میزان جذب صدا بیشتر و انعکاس صوت کمتر است. بهترین نوع عایق صوتی تلفیقی از چند متریال است.در این مقاله بتشریح شش نوع عایق صوتی در ساختمان پرداخته ایم که عبارتند از :

۱. پلی­ یورتان :

فوم پلی­ یورتان عیق صوتی حرارتی است که از ترکیب دو ماده شیمیایی ایزوسیانات و پلی ال که هر دو مایع هستند تشکیل می شود.

۲. فوم شانه تخم ­مرغی :

فوم شانه تخم ­مرغی از پرفروش­ترین عایق­های صوتی است که اغلب در استدیوهای ضبط موزیک دیده­اید. این فوم سلول بسته که سطح آن به صورت شش وجهی ساخته می­شود، از انعکاس صدا در محیط جلوگیری می­کند. قیمت مناسب، نصب آسان، کاربرد و کارایی بالا، زیبایی از عواملی است که باعث پرفروش شدن این عایق ساختمانی شده است.

۳. عایق ایزوهم :

ایزوهم یکس از عایق­هایی است که برای اولین بار در ایران ابداع شده و استاندارهای روز اروپا را دارد. ایزوهم علاوه بر عایق صوتی، پوشش مناسبی برای حرارت و رطوبت است و همچنین در مقاوم سازی خانه در برابر زلزله کاربرد دارد.

مزایای عایق ایزوهم :

وزن سبک و نصب راحت

حساسیت پوستی و تنفسی ایجاد نمی­کند

سازگاری با انواع مصالح ساختمانی

ضد پوسیدگی و سایش

عمر مفید بالا

کند سوز و غیر قابل اشتعال

مقاوم در برابر نور خورشید

۴. پشم سرباره و پشم سنگ :

عایق حرارتی پشم سرباره، یکی از انواع عایق هایی است که همانند پشم سنگ از مواد معدنی تشکیل شده است. به طور دقیق­تر سرباره از بازیافت ضایعات کوره بلند ذوب آهن به دست می­آید. سر الیاف سرباره روی شکل می­باشد که خاصیت ضد الکتریکی ایجاد می­کند. دمایی تا حدود ۳۵۰ درجه سانتیگراد آسیبی به آن نمی­زند و تجدید پذیر است.

۵. فوم ریباند :

فوم ریباند همان ضایعات پلی ­یورتان است که قطعات دور ریز آن با چسب مخلوط و پخته می­شود. کیفیت فوم ریباند به نوع چسبی و تراکم  قطعات فومی که در آن به کار رفته بستگی دارد.

۶. یونولیت :

یونولیت یا پلاستوفوم در کنار انواع عایق­های فومی در ساختمان کاربرد دارد، ماده اولیه یونولیت استایرن است. عایق یونولیت بیشتر در سقف به کار می­رود که علاوه بر عایق صوتی نقش عایق حرارتی را هم ایفا می­کند. ضخامت قطعات یونولیت در افزایش میزان عایق تاثیرگذار است. ورقه­های چگالی بالای یونولیت در مرحله سفتکاری کار گذاشته می­شود.

پست قبلی

۱۷ توصیه در بازاریابی صنعت ساختمان

پست بعدی

معرفی پروژه های در حال ساخت

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری
شنبه با چهارشنبه : 9 الی 17:30
پنجشنبه : 9 الی 13:30
لینک های مفید
مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک