لامپ هالوژن

این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ بروزرسانی شده است.

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن از یک رشته نازک تنگستن و یک حباب شیشه ای حاوی گاز هالوژن تشکیل شده‌ است. این لامپ از انواع لامپ رشته ای می باشد که گازهای فشرده و خنثی و مقدار کمی ید و برم داخل حباب آن تعبیه شده است. کاربرد این لامپ ها بسیار زیاد است زیرا نور آنها در فضا خوب و مناسب است. این محصول در فضاهای متفاوت استفاده می شود. چراغ های هالوژن ظاهر زیبایی دارند و باعث تزئین محیط نیز می شوند.

عملکرد لامپ هالوژن

با هر بار روشن کردن چراغ، گاز هالوژن موجب داغ شدن رشته تنگستن و در نتیجه تولید نوری سفید رنگ می‌شود. این لامپ ها شبیه لامپ های رشته ای هستند. جریان الکتریکی از سوکت حرکت می کند و تا رشته تنگستن ادامه می یابد؛ تا زمان نوردهی، رشته را گرم می کند. تنگستن بخار شده در لامپ هالوژن های رنگی و غیر رنگی، دوباره روی رشته اش ته نشین می شود. این فرایند موجب افزایش طول عمر هالوژن می شود.

انواع لامپ مدرن هالوژن

۱.لامپ هالوژن LED:

این مدل از چراغ ها در اندازه و توان های متفاوت وجود دارد که دارای دیود های LED هستند که کنار هم قرار گرفتند و توسط جریان برق نور مناسبی تولید می کنند.
لامپ هالوژن LED گزینه ای مناسب برای جایگزینی لامپ های هالوژنی معمولی و انواع دیگر لامپ ها است.

۲.لامپ های هالوژن SMD:

اس ام دی به تکنولوژی از محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون ایجاد سوراخ بر روی بورد ساخته شده اند و آی سی ها با پایه کوتاه قرار گرفته اند. بیشتر قطعات ال ای دی که در موارد روشنایی و نورپردازی کاربرد دارند، نسل جدید هالوژن های ال ای دی، اس ام دی ها هستند.

۳.هالوژن COB:

در این مدل، چیپ های الکترونیکی بر روی برد الکترونیکی اتصال پیدا کرده اند و دیود به تعداد فراوانی وجود دارد که به شکل یک مرکز نورانی دیده می شود که برای تزئین فضا و نورپردازی استفاده می شود. به صورت توکار در دور تا دور سقف های منازل و دفاتر و غیره کاربرد دارد. مصرف انرژی هالوژن های COB ناچیز است.

انواع قاب :

قاب های هالوژن دارای انواع متفاوتی هستند که در زیر به آن ها اشاره شده است:
۱.آلومینیوم
۲.دایکاست
۳.کریستالی
۴.ورق

ملاحظات ایمنی

از آنجایی که لامپ‌ هالوژن در دمایی بیشتر از دمای لامپ‌ های معمولی کار می‌کند (تقریبا ۲۰۰ درجه سانتیگراد)، امکان ایجاد مخاطرات بیشتر به ویژه آتش‌ سوزی به وسیله این لامپ نیز از لامپ‌ های معمولی بیشتر است. از طرف دیگر حباب این لامپ‌ ها به علت نزدیک بودن به رشته تنگستن داخل شیشه، دارای حرارت بالاتری است.
از این جهت، استفاده از محافظ‌ ها و پوشش‌ های مناسب برای این لامپ‌ ها به ویژه در توان‌ های بالاتر از ۱ یا ۲ کیلووات بسیار ضروری است. استفاده از این گونه لامپ‌ ها در نزدیکی پارچه یا پلاستیک و… دیگر مواد قابل اشتعال می‌تواند خطراتی قابل توجه را به دنبال داشته باشد.

مکان های مورد استفاده لامپ هالوژن

برای استفاده از لامپ ‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. مصرف کم انرژی و نور مناسب باعث شده این لامپ به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در خانه استفاده شود. انواع معمولی لامپ ‌های سقفی توکار برای دکوراسیون استفاده می شوند. لامپ‌ های سقفی کم مصرف دست طراح را باز می‌گذارد و به او اجازه می‌دهد فضاهای مختلفی را به انواع لامپ ال ای دی سقفی اختصاص دهد.

پست قبلی

دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

پست بعدی

تریدی پنل در ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30