سنگ تراورتن

سنگ تراورتن
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهک متخلخل می باشد که از دسته سنگ‌های تزیینی محسوب می شود. این سنگ به جا مانده از رسوبات آب‌های معدنی چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها و یا غار می باشد که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند.

این نوع سنگ در برابر تغیرات دما و آب و هوایی و باران و برف بسیار مقاوم میباشد. همچنین متنوع در رنگ ها و طرح های مختلف در بازار وجود دارد. سنگ تراورتن بطور معمول به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی خود نمایی میکنند .

شکل ظاهری این نوع سنگ دارای متنوع در طرح و رنگ های مختلف و بافت های مختلف می باشد. ترکیبات اصلی این نوع سنگ عبارتند از : آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها تشکیل شده است.این نوع سنگ گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می‌باشد.کاربرد سنگ تراورتن در فضاهای بیرونی ساختمان ها و هم فضاهای داخلی قابل استفاده باشند

مزایای سنگ تراورتن:

۱-سطح رویی تراورتن همواره خنک می ماند؛ انتخابی مناسب برای استخر و حیاط و نما در آب و هوای گرم است.

۲-سنگ تراورتن به دلیل داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و عایق صوتی دارد.

۳-رایج ترین رنگ های آن مقرون‌ به‌ صرفه هستند.

۴-بافت این سنگ دارای خلل و فرج و پرمنفذ، مانعی برای لیز خوردن است.

۵-به جای استفاده از ملات در نصب سنگ نما ، سنگ را اسکوپ می توان کرد.

۶-بافت این سنگ، نمایی دیدنی و لوکس به همراه می آورد.

۷-سنگ تراورتن دچار رنگ‌ رفتگی نمی شود.

۸-دیرتر کثیف شدن این سنگ نسبت به سایر سنگ ها می باشد.

معایب :

۱-عدم یکنواختی رنگ و مواج بودن طرح سنگ تراورتن یکی از معایب آن محسوب میشود و همچنین مقاومت پایین آن در برابر سرما کم می باشد.

۲-این نوع سنگ جاذب آب می باشد و در هنگام فرآوری و پولیش زدن به سنگ ، باعث کم شدن میزان جذب آب می شود.در مدت حفظ ماندگاری و زیبایی سنگ تراورتن تاثیر قابل توجهی می گذارند.

۳-این نوع سنگ نسبت به مواد اسیدی به شدت واکنش پذیر است . حساسیت این نوع سنگ به مواد اسیدی مانند الکل، قهوه، سرکه، آب های اسیدی و…. می باشد.

معادن معروف سنگ در ایران عبارتند از :

۱-حاجی آباد در جنوب ایران:

ویژگی های سنگ این معدن به رنگ کرم روشن و همچنین تیره و شکلاتی می باشد. در این معدن سنگ به دو شکل مشاهده می شود. بی موج و موج دار برش داده می شود . کاربرد این نوع سنگ در نماهای کلاسیک و رومی اغلب برش ها بصورت بی موج میباشد

۲-دره بخاری:

مشخصه سنگ سنگ تراورتن این معدن دارای زمینه ای کرم روشن تا شکلاتی است که دارای موج ها منظم و پیچ زیبایی درآن مشاهده می شود.

۳- آذرشهر در آذربایجان غربی :

ویژگی سنگ تراورتن قرمز در اذربایجان غربی دارای شفافیت و یکنواختی و ثبات رنگ طی سالیان طولانی می باشد. سنگ قرمز آذرشهر در فرآیند تولید به منظور پرکردن  خلل و فرج از رزین استفاده میشود.

۴- سیلور در شهر کاشان

۵-معدن تراورتن شکلاتی آقامحمدی در کاشان

۶-ابیانه

از صادراتی ترین سنگ های ایران ، سیلور ،  قرمز آذر شهر ، لیمویی ، دره بخاری را میتوان اشاره کرد.

پست قبلی

محوطه سازی و فضای سبز

پست بعدی

کناف در صنعت ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30