داکت اسپلیت در سیستم سرمایش و گرمایش

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت یکی از رایج ترین سیستم های تهویه ی مطبوع در سراسر دنیا است. در واقع از انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی است که در زمستان وظیفه ی گرم کردن فضا و در تابستان وظیفه ی خنک کردن فضا را بر عهده دارد.
اسپلیت های کانالی همچون اسپلیت های دیواری از یک واحد داخلی (در اینجا هواساز ) و یک واحد خارجی به اسم کندانسور تشکیل شده است. این دو بخش به وسیله ی لوله های مسی به یکدیگر متصل می شوند. کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … می‌باشد و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اواپراتور، پروانه و … می‌باشد.

انواع داکت اسپلیت

داکت اسپلیت ها را از نظر نیروی محرکه کمپرسور به دو دسته معمولی (دور ثابت) و اینورتر (دور متغیر) تقسیم‌بندی می‌کنند. منظور از اینورتر استفاده از فناوری دور متغیر است که در آن ها تفاوت دارد. بزرگترین اختلاف بین اینورتر با معمولی در سرعت متغیر آن است که در نوع معمولی این سرعت ثابت است.
داکت اسپلیت ها بخاطر طرح های مختلفی که در یونیت ها و کانال های داخلی آن ها وجود دارد، در اکثر ساختمان ها از جمله بناهای با ارتفاع کم سقف کاذب نیز استفاده می شوند.

داکت اسپلیت اینورتر و معمولی

صدای کم‌تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع‌تر و در انتها مقرون به صرفه‌تر بودن، از برتری‌های اینورتر نسبت به انواع معمولی آن است.
در مدل معمولی، زمانی که دمای اتاق به میزان تعریف شده برسد، ترموستات اتاقی کمپرسور را خاموش می کند. همچنین در صورت بالا رفتن مجدد دمای اتاق، کمپرسور روشن می شود.
در مدل اینورتر دار، در شرایط مشابه، کمپرسور بجای خاموش شدن، دور آن تا گرم شدن اتاق به کمترین حالت می رسد. در نتیجه روشن و خاموش شدن کمپرسور به حداقل می رسد که موجب کم شدن مصرف برق و بالا رفتن عمر مفید کمپرسور خواهد شد.
به دلیل همین مزیت، نوع اینورتر با قیمت بالاتری در بازار عرضه می شود.

مزایا

این سیستم نسبت به سیستم های مرکزی استقلال کامل دارد، همچنین در مقایسه با رادیاتور راندمان گرمایشی آن نیز بالاتر است. ضمنا لوله کشی گرمایشی داکت اسپلیت از سقف می باشد و حجم لوله کشی آب گرم با استفاده از این دستگاه کاهش می یابد. علاوه بر این هزینه ی پایانی راه اندازی داکت اسپلیت با کویل تقریبا نصف هزینه ی سیستم های چیلر و مینی چیلر می باشد. این موضوع خود یکی از مهم ترین مزایای داکت اسپلیت محسوب می شود.

معایب

بهتر است بدانید که در این دستگاه امکان کنترل زوم وجود ندارد بدین معنا که با روشن کردن این دستگاه تمامی فضاها اعم از تمامی اتاق ها، سالن ها، راهروها و … با یکدیگر هم دما می شوند. در این سیستم دمای هوا توسط یک ترموستات که در بزرگ ترین بخش خانه قرار می گیرد، اندازه گیری می شود. همین امر سبب بروز بزرگ ترین مسئله در داکت اسپلیت می شود که آن، هم دما کردن تمامی بخش های یک واحد ساختمانی می باشد.

عملکرد داکت اسپلیت

به طور کلی در داکت اسپلیت ها از هوای برگشت داخل هر واحد استفاده می شود تا راندمان کاری دستگاه بالا رود که این امر موجب مصرف سوخت کمتر می شود. خوب است بدانید که سرمایش و گرمایش در این دستگاه به وسیله ی حرکت هوا در واحد داخلی (هواساز) با مکش هوای داخلی صورت می گیرد. عملکرد سرمایشی این سیستم کاملا مانند کولرهای گازی و اسپلیت ها می باشد و برای گرمایش در این سیستم از کویل آب گرم استفاده می شود.

پست قبلی

وال پست در ساختمان

پست بعدی

انواع ستون ساختمان براساس تحمل بار

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30