تزئین حیاط با ایده های ساده

تزئین حیاط
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۶ بروزرسانی شده است.

حیاط سازی یکی از فاکتورهای مهم در زیباسازی خانه به حساب می آید. ایده های متفاوتی برای تزئین حیاط وجود دارد. امروزه می توان فضاهای کوچک و حتی حیاط خلوت آپارتمان ها را نیز تزئین کرد. اما اگر برای ویلا و باغ می خواهیم حیاط سازی انجام دهیم به سادگی یک حیاط کوچک نیست و اصول خاص خود را دارد.

حیاط سازی

برای طراحی زیباسازی حیاط همیشه نیاز به ابزارهای گران قیمت نیست و گاهی می توانید با گزینه های به صرفه و ارزان با استفاده از خلاقیت خود این کار را انجام دهید. معمولا بعد از یک روز کاری پر فشار وقتی به خانه می آییم وجود فضایی آرام برای استراحت کردن مثل یک محوطه زیبا و سرسبز می تواند استرس را کاهش دهد. این فضا برای مطالعه، ورزش و مهمانی های دوستانه نیز بسیار دلچسب است.

برای حیاط سازی علاوه بر گل و گیاه می توان دکور و وسایل تزئینی نیز به کار برد. حیاط سازی یعنی المان های مختلف را در کنار هم به منظور ایجاد یک فضای زیبا، هماهنگی بین بخش های مختلف، هارمونی و تعادل  قرار دهیم. این المان ها شامل دو بخش کلی می شود از جمله گل، گیاه، بوته و درخت ( عناصر زنده ) و بخش بعدی شامل سنگ و آجر به جهت تعیین کردن فضای رفت و آمد و پاسیو و غیره. بهترین حیاط سازی آن است که این دوبخش هردو استفاده شوند. راه کم هزینه ی حیاط سازی این است که بجای خرید وسایل جدید از وسایل قبلی به شکلی خلاقانه بهره ببرید. در ادامه به بررسی تعدادی از ایده ها برای محوطه سازی می پردازیم.

کاشت گیاهان چندساله و مالچ پاشی

درخت جدید بکارید و اطراف هر درخت را هر سال مالچ پاشی کنید. این کار باعث می شود با صرف هزینه اندک علاوه بر زیبایی دادن به فضا موجب حفظ رطوبت و کمک به رشد گیاهان شود. همچنین از رشد علف هرز در باغچه جلوگیری می کند.
اقدام دیگری که می توان انجام داد این است که درختان و گل های چندساله بکاریم. درست است که این گیاهان نسبتا هزینه ی بیشتری دارد اما در طولانی مدت موجب صرفه جویی می شود. بدین صورت با زیبا کردن محوطه ی حیاط خود می توانید فضایی دلنشین و سرسبز ایجاد کنید.

باکس گلدان برای تزئین حیاط

می توانید فلاور باکس در جلوی پنجره ها به صورت آویز یا دیواری قرار دهید. بدین شکل با صرف هزینه ی کم، محیطی زیبا ساخته اید.

پاسیو فضایی مناسب برای حیاط سازی

می توانید از محیط پاسیو بیشتر استفاده کنید. بدین گونه که با تزئین اطرف پاسیو، گوشه ای دنج بسازید. یک پیشنهاد این که اطراف پاسیو را چاله حفر ایجاد کنید و روی آن مالچ بریزید؛ یا می توانید روی آن هم سنگ های رنگی در اندازه های متفاوت بریزید. بدین صورت زیبایی خاصی با باغچه هایتان می دهد.

گودال آتش ( Fire Pit )

گودال آتش یک اقدام با نتیجه ی زیبا در حیاط سازی می باشد که فضایی دلنشین را در حیاط ویلا یا آپارتمان ایجاد می کند. فایر پیت هم کاربرد برای درست کردن غذا دارد و هم محیطی گرم برای دورهمی های دوستانه بخصوص در فصل زمستان ایجاد می کند. می توانید بجای خرید گودال، از سنگ و آجر و سیمان استفاده کنید و خودتان گودال آتش با هزینه ی کمتر بسازید.

تزئین حیاط

تزئین حیاط کوچک

بیشتر ایده هایی که در این باره وجود دارد معمولا مناسب برای تزئین حیاط های کوچک نیستند. اما ایده هایی هم وجود دارد که بتوان برای حیاط کوچک آپارتمان های امروزی اجرا کرد.

یکی از این اقدامات حیاط سازی قرار دادن آلاچیق کوچک و استفاده از گیاهان و درختان کوچک می باشد که زیبایی منحصر به فردی را به فضا می دهد.

برای تزئین با گل و گیاه در فضای کوچک بهتر است که گل هایی با رنگ های روشن و شاد و به شکل پراکنده قرار داده شود تا فضا بازتر و شاداب تر دیده شود.

فضاهای کوچک را می توان با تکنیک های مختلفی بزرگتر نشان داد. یکی از آن ها، تکنیک پرسپکتیو می باشد. برای این امر می توانید در بخشی از حیاط در قسمت انتهایی بواسطه طراحی کاری کنید که با ایجاد خطای دید فضا بزرگتر دیده شود.

درختانی که برگ بسیار سبز و پهن دارند موجب بزرگتر دیده شدن حیاط کوچک می شود. در نتیجه می توانید برای تزئین حیاط خود از این گیاهان که عمدتا مخصوص مناطق استوایی و حاره ای است، استفاده کنید.

استفاده از کاشی ها به شکل مورب برای کف حیاط موجب می شود با انتقال ذهن بیننده به گوشه ها، محوطه را بزرگتر نشان دهد.

می توانید سازه های آبی کوچک مانند برکه ها را در حیاط قرار دهید تا فضا بازتر به نظر بیاید.

نصب درب های شیشه ای یا آینه ای موجب دلبازتر دیده شدن محیط می شود. بدین صورت به نظر می رسد فضای زیبای حیاط، ادامه‌ی فضای داخلی می باشد. همچنین برای پیوسته نشان دادن محوطه با فضای داخلی می توان از نورپردازی حرفه ای نیز کمک گرفت.

استفاده از تخت های سنتی

اگر تم و طراحی حیاط شما به سبک سنتی می باشد می توانید از تخت های چوبی سنتی حتی آنهایی که دور ریختنی و آسیب دیده هستند استفاده کنید و حیاط‌‌‌‌‌‌‌ تان را زیبا کنید.

مسیر رفت و آمد بسازید

برای ایجاد مسیر رفت و آمد سنگ های پله یا سنگ های مخصوص محوطه سازی گزینه ی مناسبی می باشد. این مصالح هم هزینه ی بالایی ندارند هم زیبا هستند. با ایجاد مسیر رفت و آمد می توانید مهمانان خود را به محل نشستن راهنمایی کنید و همچنین با کاشت گل و گیاه در اطراف این مسیر فضایی بسیار قشنگ بسازید.

فضای محوطه را تقسیم بندی کنید

یکی از راهکارهای حیاط سازی با هزینه ی کم تقسیم بندی کردن فضای محوطه می باشد. مثلا بجای حصار گذاشتن دورتادور فضا که هزینه‌ی زیادی در پی دارد، فضا را بخش بندی کنید. قسمت هایی را به چمن اختصاص دهید، قسمتی به آلاچیق و بقیه ی محوطه را با گل و گلدان زیبا کنید. همچنین می توانید سطح باغچه را بالاتر ببرید تا سطح بستر محیط کشت بالاتر رود و از فشرده شدن خاک پیشگیری شود.

پست قبلی

ساختمان های عجیب و غریب جهان را بشناسید

پست بعدی

برج های بلند ایران را بیشتر بشناسید

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک