بتن اکسپوز

بتن اکسپوز

بتن اکسپوز :

بتن اکسپوز یا بتن ‌نما، نوعی از بتن است که به عنوان سطح تمام شده کار استفاده میشود و روی آن (برای مدتی یا همیشه) پوشانده نمیشود، دلیل انتخاب بتنی با کیفیت و طرح اختلاط مناسب‌تر دقت نمود. زیرا قرار است که نمای کار باشد. در در اکثر ساختمان های بتنی که دارای تیر وستون از نوع بتن مسلح هستند .

بعد از اتمام کار برای زیبایی و و همچنین محافظت سطح رویه بتن از عوامل جوی یک سری پوشش هایی به عنوان نما از جنس سنگ و … بر روی سطح خارجی بتن که در تماس با محیط اطراف است قرار می گیرد این در حالی است که بتن اکسپوز یا نما در واقع خود، نمای ساختمان هستند.

بتن اکسپوز به پنل های بتنی گفته می شود که به صورت پیش ساخته برای استفاده در محل مورد نظر ساخته می شوند. این بتن ها به دلیل سطح صاف, یکدست و صیقلی خود در نماکاری و زیباسازی ساختمان کاربرد دارند و برای معماران این امکان را فراهم می کند که به راحتی برنامه های مربوط به دکوراسیون داخلی نظیر رنگ آمیزی را بر روی آنها اجرا نمایند.

در پروژه های بزرگ پیمانکاران برای داشتن یک نمای یکپارچه بتنی از بتن اکسپوز استفاده می کنند. همچنین از این متریال در پل های بزرگ و بعضی از ساختمان ها در سطح شهر متوجه می شوید که سازه اصلی آنها از یک بتن صاف تشکیل شده که هیچ نماکاری بر روی آن انجام نشده است. استفاده از بتن اکسپوز برای نماسازی ساختمان باعث می شود نیازی به استفاده از مصالح دیگر برای پوشش کار نباشد و هزینه های نماکاری به صورت چشمگیر پایین بیاید.

دلیل انتخاب این متریال : پایین بودن هزینه های بتن اکسپوز نسبت به سایر مصالح, سازندگان ترجیح می دهند از آن استفاده نمایند.

مزایای بتن اکسپوز :

۱. پیاده سازی سلایق در طرح و نقش

۲. قابلیت اجرا در ابعاد و اندازه های مطابق پروژه

۳.سرعت بالا در اجرا

۴.دوام و طول عمر بالا

۵. قابلیت نصب با استفاده از ملات های چسباننده (سیمان) و یا اتصال خشک

۶. امکان اجرا در فصول سرد و گرم

عناصر تشکیل دهنده بتن اکسپوز :

ازسنگدانه با قطر بزرگ به صورت محدود استفاده میگردد.

مقدار مصرف سیمان بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم در مترمکعب میباشد.

حداقل کلاس بتن C30/70 باید باشد .حداکثر نسبت W/C برابر با ۰.۵ باید باشد.

پینشهاد میگردد مقدار کمتری آب استفاده گردد.

به منظور جلوگیری از ریختگی و شل شدن بتن اکیدا پیشنهاد میگردد از بتن تازه استفاده گردد.

بتن اکسپوز به دو صورت قابل اجرا می باشد :

۱. بتن اکسپوز پیش ساخته :

بتن اکسپوز پیش ساخته به بتنی اطلاق می شود که به درخواست مشتری و بر اساس نقشه ساختمانی آن و سایز و ابعاد نما و همچنین طرحی که طراح نما در نظر گرفته است، در کارخانه پنل های بتن اکسپوز در ، شکل و رنگ و  مورد نظر تولید می شود. سپس این محصول را به محل پروژه یا همان ساختمان منتقل می کنند و با روش مناسب آن را در جای خود نصب می کنند.

روش های مختلفی به منظور نصب و اجرای پنل پیش ساخته بتن اکسپوز وجود دارد. نصب این متریال معمولا به شیوه های مختلف صورت می گیرد که عبارتند از:

۱. نصب به وسیله چسباندن پنل به دیوار با چسب مخصوص. نصب به وسیله استفاده از ملات سیمانی

۲. نصب مکانیکی که توسط قرار دادن پنل ها در ریل های فلزی مخصوص و محکم کردن آن ها با پیچ و مهره های طراحی شده برای این منظور دارد.

۲. اجرای اکسپوز در محل پروژه :

در محل پروژه مورد نظر سطحی که قرار است یتن اکسپوز بر روی آن نصب شود، قالب بندی می شود و درون قالب ها بتن ریزی می شود و سپس اجازه می دهند که بتن درون قالب ها خشک شده، سپس قالب را جدا کرده و در محل دیگری قالب بندی انجام شده و دوباره بتن ریزی می شود.

تمام سطوح که لازم است با این نوع بتن پوشانده شود، مورد اجرا قرار می گیرد. در این شیوه، قالب بندی به ترتیب از پایین ترین نقطه نما شروع می گردد  و به تدریج به سمت سطوح بالایی پیش می رویم تا اینکه تمام سطح نما با بتن پوشانده می شود.

روش بتن ریزی در محل برای پروژه های بسیار بزرگ که طرحی تقریبا یکدست و یکپارچه دارند و نیازی به تهیه پنل های پیش ساخته ندارد، استفاده می شود. سرعت اجرای این روش برای نصب این نوع بتن بالاتر است.

کاربرد بتن نما یا اکسپوز :

کاربرد اصلی آن در صنعت سد سازی برای پوشش دیواره های سد می توان از بتن نما استفاده کرد. همچنین در ساخت تونل ها، پل ها، زیرگذرها و امثال آن می بینیم که سطح آن ها را با بتن های پیش ساخته می پوشانند.

سطح صیقلی بتن اکسپوز در نمای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن پیش ساخته بدون تخلخل و حفره هواست و نمی تواند آب را جذب کند, به همین دلیل از آن در ساخت استخر و حوض های آب استفاده می شود.

هزینه اجرا و نصب این بتن ها در مقایسه با مصالحی که برای کفپوش راه ها و پیاده روها استفاده می شود پایین تر است و هزینه آن از نظر اقتصادی در پروژه های بزرگ بصرفه تر می باشد.

بتن اکسپوز برای محوطه سازی پارک ها و باغ ها نیز کاربرد دارد.

پست قبلی

بام پوش شینگل

پست بعدی

کاشی در صنعت ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30