بابل دک

بابل دک

 بابل دک :

بابل دک یا سقف سبک حبابی، به عنوان اختراعی هوشمند و با تکیه بر اصول مهندسی در سال ۱۹۹۲ توسط آقای برونینگ، به عنوان اولین سقف دال مجوف با گوی پلاستیکی به ثبت رسید و توجه محققان را به خود جلب نمود. از آن تاریخ به بعد آزمایشات و تحقیقات فراوانی روی این سقف سبک انجام گرفت تا امروزه روند تکاملی سقف به محصولی مهندسی با مزایای فراوان بینجامد.

برتری تکنولوژی بابل دک نسبت به سایر دال ها:

۱.استفاده از میلگرد های سازه ای به عنوان نگهدارنده توپ های پر کننده

۲.سرعت بالا به دلیل پوشش سطحی سقف نسبت به پوشش خطی و تکی

۳.حذف آرماتور گذاری شبکه پایین و بالا در سقف

۴.کاهش هزینه نیروی انسانی

۵.کاهش مصالح مصرفی

۶.جلوگیری از اتلاف میلگرد

مزایای استفاده از سقف :

۱.کاهش مصالح فونداسیون و افزایش دهانه بین ستون ها

۲.امکان طراحی بی نظیر به دلیل حذف ستون ها ناشی از افزایش طول دهانه

۳.حذف تیر ها و آویز ها در سازه

۴.افزایش چشمگیر سرعت کار

۵.افزایش فضای مفید ساختمان به دلیل کاهش مصالح مصرفی

۶.کاهش قابل توجه اثرات زلزله

۷.کاهش مصرف بتن به دلیل حذف بتن غیر سازه ای

۸.کاهش استفاده از مصالح ساختمانی نسبت به ساختمان های بتنی و فلزی معمولی

۹.عایق صوتی و حرارتی بسیار مناسب

۱۰.افزایش مقاومت در برابر آتش سوزی و حریق

مراحل اجرایی بابل دک:

۱.مراحل شبکه میلگرد و توپ :

طراحی و محاسبه سازه بر اساس تکنولوژی بابل دک صورت گرفته و شرایط پروژه نظیر حمل و امکانات سایت در طراحی مدنظر خواهد گرفت.

روند تولید همزمان با اجرای فونداسیون، ستون و دیوار برشی یا بادبند و همچنین قرار دادن میلگرد های تقویتی و قالب بندی زیر سقف خواهد بود. همزمان شدن مش بندی سقف در روند تولید در کارخانه با عملیات اجرا در سایت موجب افزایش چشمگیر سرعت در کار خواهد شد.

حمل شبکه ها از کارخانه به سایت صورت می گیرد. با توجه به روش اجرای کار، هزینه حمل به دورترین نقاط کشور نیز با توجیه اقتصادی همراه خواهد بود.

ابعاد شبکه ها با توجه به شرایط سایت و حمل، طراحی شده و امکان تخلیه شبکه ها با تاور کرین، کامیون، جرثقیل و حتی بالابر یا نیروی انسانی نیز وجود دارد.

شبکه ها و میلگرد های تقویتی در جای خود قرار گرفته و یکپارچه سازی می شود. با توجه به عدم نیاز به مش بندی، این کار به آسانی و با سرعت بالا صورت گرفته و از اتلاف میلگرد در پروژه جلوگیری می گردد.

در صورت جانمایی صحیح تجهیزات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی در نقشه ها، امکان قرار گیری آن به آسانی و به سرعت، پیش از بتن ریزی وجود دارد. بدیهی است در غیر این صورت این عملیات پس از بتن ریزی صورت می گیرد.

ابتدا عملیات بتن ریزی و سپس مسطح سازی و ویبره صورت می گیرد. در این مرحله یک پارچه بودن شبکه میلگرد و توپ نقشی اساسی در کیفیت بتن ریزی و جلوگیری از جا به جا شدن توپ ها دارد.

پس از بتن ریزی و سپری شدن مدت زمان استاندارد، قالب ها از زیر سقف باز خواهند شد.

۲. شبکه نیمه پیش ساخته:

طراحی و محاسبه سازه بر اساس تکنولوژی بابل دک صورت گرفته و پروژه می بایست شرایط لازم جهت اجرای شبکه نیمه پیش ساخته را داشته باشد.

تولید پنل ها در کارخانه همزمان با اجرای فنداسیون و ستون و دیوار برشی یا بادبند صورت می گیرد. اشکال مختلف سازه با کیفیت بالا در این روش با بتن زیر در کارخانه تولید می شود. پس از بتن ریزی کف شبکه، بتن زیر، ویبره می گردد. امکان جایگزاری تاسیسات مکانیکی و تجهیزات برقی در این مرحله وجود دارد.

حمل توسط تریلر از کارخانه به محل اجرای پروژه صورت می گیرد. توجیه اقتصادی حمل به دورترین نقاط کشور امری بدیهی است. در این روش تخلیه توسط تاور کرین و یا کامیون جرثقیل صورت می گیرد.

در پروژه های عظیم که نقش مدیریت زمان دو چندان می گردد؛ استفاده از پنل های نیمه پیش ساخته می تواند مهم ترین تصمیم یک مدیر پروژه باشد. با توجه به بتن مسلح زیر که در شرایط استاندارد کارخانه تولید و ویبره شده است، نیازی به استفاده از میلگرد های تقویتی و حتی قالب بندی زیر نبوده و در زیر آن تنها جک و ساپورت قرار می گیرد. پس از جایگذاری، عملیات یکپارچه سازی صورت می گیرد.

عملیات بتن ریزی روی مش و مسطح سازی و ویبره به دلیل فیکس بودن توپ در بتن زیر، به آسانی و با نهایت سرعت صورت می گیرد.

پست قبلی

آتش سوزی در ساختمان

پست بعدی

چاه ارت و لزوم اجرای آن

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30