کمک پیش فروش مسکن به رونق بازار مسکن

صفحه اصلیخبرکمک پیش فروش مسکن به رونق بازار مسکن
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
پیش فروش مسکن

بر اساس گفته‌ی نائب رئیس اول اتحادیه املاک پیش فروش مسکن می تواند برای رونق تولید مسکن کمک کننده باشد. وی گفت که برای کاهش التهاب بازار مسکن دولت باید مواردی برای تشویق ورود سرمایه گذاران به تولید مسکن ارائه کند و پیش فروش مسکن می تواند به این امر کمک کند.

داوود بیگی نژاد در گفتگو با خبرگذاری مهر در خصوص احتمال نوسانات بازار مسکن در ماه‌های آینده توضیح داد: دولت برای کاهش التهاب بخش مسکن باید مشوق‌هایی در اختیار سرمایه گذاران و انبوه سازان قرار دهد تا با تولید مناسب مسکن با متراژهای مناسب و ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا، از التهاب احتمالی در بازار مسکن جلوگیری کند. چرا که اگر سرمایه‌ها به جای رفتن به بخش‌های غیر مولد و سوداگری در بخش مسکن جهت دهی و وارد بخش تولید مسکن شود هم سرمایه‌ی سرمایه گذاران کنترل خواهد شد و هم سرمایه گذاران به یک سود منطقی و معقول می رسند.

او تاکید کرد که افزایش تولید و عرضه مسکن می‌تواند از تورم در بخش مسکن جلوگیری کند و گفت: این که آیا تولید مسکن می‌تواند قیمت‌ها و تورم بخش مسکن را کنترل کند یک موضوع بدیهی است. به هر مقدار که تولید مسکن افزایش پیدا کند به همان نسبت افرادی که خواهان و نیازمند بخش مسکن هستند نیاز آنها تأمین می‌شود.

بیگی نژاد افزود: بسیاری از امکانات و تجهیزاتی که در حوزه مسکن استفاده می‌شود تولیدات داخل هستند اما نیاز انباشت تقاضا در حال حاضر به دلیل عدم تولید باعث شده تا قیمت مسکن به شکل غیر قابل باوری بالا برود.

پیش فروش مسکن و تأمین نقدینگی انبوه سازان

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اشاره کرد که بیشتر سازندگان مسکن به دلایل مختلفی مانند نبود منابع مالی مناسب از بازار مسکن و تولید آن خارج شدند. وی گفت: پیش فروش مسکن یکی از گزینه‌های مناسب برای تأمین نقدینگی انبوه سازان و سازندگان خرد بود اما متأسفانه سالهاست که قانون پیش فروش مسکن باعث شده تا سازندگان مسکن نتوانند وارد عرصه ساخت و ساز شوند.

او ادامه داد: نبود گردش سرمایه باعث شده تا بازار مسکن و ساخت و ساز قفل شود. سازندگان مسکن وقتی نتوانند واحد مسکونی خود را به فروش برساند و به همان نسبت نمی‌تواند تولید کنند بنابراین این عدم تولید مسکن در نهایت قیمت مسکن را افزایش و به ضرر قشر مستأجر تمام خواهد شد. اما تا زمانی که پیش فروش مسکن توسط مشاوران املاک صورت می‌گرفت سرمایه ولو اندک به سمت تولیدکننده هدایت می‌شد.

نائب رئیس اتحادیه املاک تصریح کرد: مشاوران املاک می‌توانند با جذب سرمایه‌های خُرد این امکان را فراهم کنند که سرمایه گذاران قوی و یا افرادی که نوظهور هستند وارد بخش مسکن شده و در تولید مسکن کمک کنند و از ورود سرمایه به بازارهای دیگر جلوگیری می‌شود.

بیگی نژاد در خصوص این پرسش که به نظر می‌رسد امسال و با آغاز فصل نقل و انتقالات شرایط سختی برای مستأجران بوجود بیاید؟ پاسخ داد: اگر دولت و یا مجلس قصد کمک به مستأجران را دارند از همین الان باید به فکر باشند و با اقدامات پیشگیرانه مانع از قیمت سازی و تغییر غیر منطقی قیمت‌ها اجاره شوند.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک