مقاوم سازی واحدهای مسکونی شهری

صفحه اصلیخبرمقاوم سازی واحدهای مسکونی شهری
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
مقاوم سازی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در مناطق شهری ۲۲۰ هزار واحد نوسازی شده و هنوز ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد بنای ناپایدار وجود دارد که باید بازسازی شود بر ضرورت مقاوم سازی واحدهای مسکونی ناپایدار شهری در برنامه‌ای منظم تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران محمد آیینی گفت: با توجه به آمار بیش از ۹۰ درصد از سطح کشور در خط زلزله قرار دارد و نزدیک به ۴۳ درصد واحدهای مسکونی کشور فاقد اسکلت و غیرمقاوم است که این میزان در محلات هدف بازآفرینی بیشتر است.

آیینی ادامه داد: حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در محدوده‌های هدف بازآفرینی شهری وجود دارد و در این واحدها حدود ۱۰ میلیون نفر زندگی می‌کنند که در معرض خطر قرار دارند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: با تلاش‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم اکنون بیش از ۵۰ درصد روستاهای کشور با ارائه تسهیلات ارزان قیمت طبق برنامه منظم مقاوم سازی شدند، هم اکنون در حوزه شهرها ۱۵ درصد بناها مقاوم شده اند که ضرورت دارد تا در خصوص مقاوم‌ سازی واحدهای مسکونی احداث شده در شهرها دولت حمایت لازم را داشته باشد.
وی بیان کرد: چنانچه حدود ۵۰ درصد واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده و ناکارآمد مقاوم سازی شود آن محلات رهیافت نوسازی را پیدا خواهند کرد و در تلاش هستیم تا در مناطق و محلات هدف بازآفرینی شهری به این سطح از پایداری واحدهای مسکونی غیرمقاوم شهری دست یابیم.

دبیر ستاد بازآفرینی شهری گفت: در یزد اگرچه خطر زلزله کم است اما طبق آمارها ۸۴ درصد بناها در محدوده های تاریخی یزد ناپایدار هستند که ضرورت دارد تا در همکاری موثرتر با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری این بافت ها و واحدها مقاوم سازی و ساماندهی شوند.

آسیب بیش از ۱۵ هزار بناهای مقاوم سازی نشده در خوی

آئینی با اشاره به زلزله خوی و میزان مقاومت ساختمان‌ها در آن منطقه اعلام کرد: در زلزله خوی ۱۵ هزار و ۵۹۷ بنای ناپایدار آسیب دید که اگر نوسازی شده بود علاوه بر مقاومت بیش از ۱۵ هزار واحد مسکونی ۳۰ هزار واحد جدید نیز احداث می‌شد و علاوه بر کم شدن خسارت ها شاهد تامین مسکن برای متقاضیان مسکن و آحاد جامعه بودیم.

نوسازی ۲۲۰ هزار بنای ناپایدار شهری

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: با توجه به تلاش های انجام شده از جانب دولت‌های مختلف برای بازآفرینی شهری و نوسازی در محلات هدف بازآفرینی شهری تاکنون موفق شدیم تا ۲۲۰ هزار واحدهای از بناهای ناپایدار شهری را نوسازی و مقاوم‌ سازی کنیم و هنوز حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بنای ناپایدار در شهرهای کشور وجود دارد که باید با توجه به بحران خیز بودن کشور از منظر حوادث طبیعی فرایند نوسازی این واحدها به سرعت انجام شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران عنوان کرد: بسته تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت های فرسوده بخش عمده‌ای از موانع را برطرف کرده و برای سازندگان و مالکان تشویق‌هایی را در نظر گرفته تا نوسازی در بافت های فرسوده تسریع شود.

اعمال تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی صدور پروانه ساختمانی در بافت‌های فرسوده

آئینی گفت: شهرداری‌ها در صدور پروانه ساختمانی ۵۰ درصد تخفیف اعمال می‌کنند و در برخی از شهرها نیز میزان تخفیف‌ها به ۱۰۰ درصد رسیده است که دولت مابه التفاوت را پرداخت می کند.

وی در ادامه تاکید کرد: انتظار داریم تا شبکه بانکی علاوه بر وظیفه قانون گذاری، به مسئولیت اجتماعی خود در خصوص نوسازی بافت های فرسوده پایبندی بیشتری نشان بدهد. در سال جاری بیش از ۴۵ هزار واحد برای دریافت تسهیلات به شبکه بانکی کشور معرفی شد که انتظار داریم تا همکاری در این خصوص بیشتر شود.

صدور پروانه ساختمانی با ابلاغ بسته ۱۹ بندی در برخی کلانشهرها جهش یافت

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ابلاغ بسته تشویقی ۱۹ بندی نوسازی بافت‌های فرسوده اولویت اصلی دولت است. با ابلاغ بسته در برخی از مناطق شهری تهران و همچنین تبریز شاهد جهش در صدور پروانه ساختمانی بودیم. با ابلاغ این بسته در برخی مناطق شهری تهران صدور پروانه تا ۲۰۰ درصد و در تبریز تا ۱۸۰ درصد رشد ایجاد شد.

آئینی بر تقویت همکاری ستاد بازآفرینی شهری پایدار ایران و همچنین ستاد مدیریت بحران کشور برای کاهش مخاطرات و افزایش تاب‌آوری شهرها تاکید کرد و گفت: ارائه گزارش‌های میان سازمانی برای همگرایی مدیریت بحران در محلات هدف، کاهش خطرپذیری با اطلاع‌رسانی تقویت شود.

برای اطلاع از قیمت اجرای سازه بتنی کلیک کنید.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک