طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان تصویب شد

صفحه اصلیخبرطرح تفصیلی شهر جدید اکباتان تصویب شد
akharin ajor
تحریریه آجر رو آجر
طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان

در جلسه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ کمیسیون ماده ۵ استان در خصوص طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان، به ریاست استاندار و با حضور مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان، که در آستانه ی دهه مبارک فجر برگزار شد، این طرح تصویب شد. این شهر در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر همدان با مساحت تقریبی ۱۰۴۴ هکتار و جمعیت پذیری ۱۰۴ هزار نفر قرار دارد.

بر اساس گزارش اخبار ساختمان، مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان در مورد هدف تعیین شده برای این طرح گفت: شهر جدید اکباتان با رویکرد نسل نوین شهرهای جدید ایجاد خواهد شد که با پرهیز از دیدگاه شهرهای جدید خوابگاهی و وابسته برنامه ریزی شده و افزون بر هدف ساماندهی جمعیتی، در جهت ارتقای عدالت فضایی در زمینه تأمین مسکن و خدمات با شهر همدان و دیگر سکونتگاه های استان به صورت هماهنگ عمل خواهد نمود.

ایوب اسداللهی همچنین درباره ی جزئیات این طرح تفصیلی و اهداف و اثرات این شهر توضیح داد: با در نظر داشتن سیاست های طرح مجموعه شهری همدان مصوب سال ۱۹۳۱ و نیز بر پایه عوامل و مزیت های توسعه، این شهر دارای نقش چند وجهی سکونتی، دانشگاهی، تحقیقات و فناوری، ارائه خدمات برتر و پشتیبان خدمات صنعتی خواهد بود.

او در خصوص این طرح تفصیلی ادامه داد: اهداف آتی این شهر در زمینه جذب جمعیت از یک سو به صورت تأمین بخش مهمی از تکالیف استان در طرح جهش تولید مسکن برای گروه های اقتصادی متوسط و آسیب پذیر و از سوی دیگر تأمین خانه های ویلایی با هدف جلوگیری از تخریب باغات موجود در استان خواهد بود.

طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان و ایجاد اشتغال و جذب سرمایه

وی ادامه داد: همچنین در زمینه تنوع بخشی اقتصادی و خدماتی، اثرات مورد نظر ساخت شهر جدید اکباتان شامل ایجاد اشتغال، جذب سرمایه، ایجاد فعالیت های نوین و برتر گردشگری و تفریحی در تعامل با شهر همدان و ایجاد فضاهای خدماتی نیازمند اراضی وسیع هستند.

مولفه های شهر ایرانی-اسلامی

اسداللهی در مورد رویکرد پایه این شهر شرح داد: با توجه به ضرورت های موجود در زمینه هویت و فرهنگ در شهرهای جدید نسل نوین، مؤلفه های شهر ایرانی-اسلامی در سطح کلان برنامه ریزی و همچنین سطوح میانی و خرد به ویژه در طراحی فضاها و معابر و تدوین ضوابط مورد استفاده قرار گرفته اند.

وی در ادامه توضیح طرح تفصیلی این شهر افزود: در این رویکرد، فضاهای شهری بستر زندگی جمعی جامعه اسلامی است که در آن بر اساس برقراری تعاملات اجتماعی، ساکنین از نظر ارزش ها و باورهای فرهنگی و دینی رشد خواهند یافت. با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به فضاهای عمومی شهر جدید اکباتان در راستای دستیابی به اهداف رویکرد شهرسازی ایرانی-اسلامی، الگوی کلی برنامه ریزی بر اساس شاخص های پیوستگی فضایی، وحدت در عین تنوع فضایی، سلسله مراتب، تعاملات اجتماعی و محله محوری ارائه شده و در تدوین آنها از الگوی بومی و کهن چمن های شهر همدان استفاده شده است.

گام بعد از تصویب طرح تفصیلی

مدیر کل راه و شهرسازی استان در خصوص گام های آتی و اثرات ایجاد این شهر گفت: در نخستین گام پس از تصویب طرح تفصیلی، تأمین زیرساخت های اساسی مورد نیاز با کوشش و هماهنگی حداکثری تمامی سازمان های خدمات رسان آغاز خواهد شد و همچنین شروع ساخت واحدهای مسکونی در راستای مصوبات ملی به ساماندهی بازار مسکن و زمین استان کمک خواهد کرد.

اسدالهی در پایان توضیح داد: برندسازی و جلب توجهات سیاسی و اقتصادی نهادهای دولتی ملی و بخش خصوصی به توسعه استان، ارتقای فرصت های اشتغال، سرمایه گذاری و درآمدزایی برای اهالی استان از نخستین مراحل ساخت شهر مورد انتظار خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت شیرآلات کلیک کنید.

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک