آبنما و کاربرد آن در محوطه سازی

آبنما

آبنما چیست:

آبنما متشکل از فواره و آب راکد یا متحرکی است در جهت ایجاد فضایی زیبا و آرامش بخش و همچنین متعادل ساختن هوا در محیط داخلی یا بیرونی خانه ،پارک ها ، باغ ها ، فضاهای سبز عمومی ، مراکز تفریحی و فرهنگی و… ساخته می شود.آبنما از قدیم یکی از زیباترین المان های فضای سبز در حیاط خانه ها،باغ ها و پارک ها بوده است که امروزه با ساخت آبنما در نوع ها و اندازه های مختلف به فضای آپارتمان و منزل نیز راه پیدا کرده است.

آبنما در فرهنگ ایرانی:

در ایران باستان آب پیام‌آور روشنایی و پاکی به‌ شمار می‌رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود. شاید به علت اینکه ایران کشوری کم‌ آب بوده، این مایع حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته‌است. آب در نزد ایرانیان نه تنها برای رفع نیازها مورد استفاده قرار می‌گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تأثیر بسیاری داشته‌است.

آب با قابلیت‌های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس‌های متفاوت در روح و روان انسان گذارده است.

انواع آبنما:

۱.استیل

۲.رزینی

۳.شیشه ای

۴.سنگی

۵.سرامیکی و سفالی

۶.سرریزی با دیوار حائل

۷.رومیزی و داخل سالن

۸.تخته سنگی

آبنمای موزیکال:

آبنمای موزیکال تلفیقی از نور ، آب و موسیقی است. چشمه موسیقی ، همچنین به عنوان یک چشمه رقص شناخته می شود ، یک نوع چشمه متحرک برای اهداف سرگرمی است که یک طراحی زیبایی شناختی (از جمله تصاویر سه بعدی) ایجاد می کند. این کار با استفاده از تأثیر امواج صوتی زمانبندی شده و نور بر روی ذرات آب است. آب رفته و نور را بازتاب می دهد و در این صورت تصاویر سه بعدی می تواند تولید شود.

تاسیسات این نوع آبنما می توانند در مقیاس وسیع ، با استفاده از صدها پمپ آب و چراغ ، و هزینه های بسیار بالا ، و یا در فرم های کوچکتر مانند آبنمای خانگی ، با بودجه پایین تری امکان پذیر است. ویژگی های موسیقی برای آبنمای موزیکال پیچیدگی بالایی دارد و نیاز به تجهیزات مکانیکی، هیدرولیکی، الکتریکی و الکترونیکی را دارد که تاثیر بسزایی روی بیننده و مخاطب دارد.

نکاتی در مورد طراحی آبنماها:

۱.زیر درخت نباشد

۲.مسیر بادهای شدید نباشد

۳.عمق منبع ذخیره آب

۴.مح.افظت توسط شبکه های آهنی

۵.تخلیه و سرریز آبنما

۶.تأمین آب تازه

۷.امنیت کابلهای تغذیه برق

۸.انتخاب صحیح پمپ آبنما

۹انتخاب صحیح کلیدهای الکتریکی

۱۰.حفاظت آبنما در فصل زمستان

کاربرد آبنماها:

امروزه در تزئین خانه های مسکونی، هتل ها، سفره خانه ها‌، مکان های عمومی، پاساژ ها و … از آبنماها استفاده می شود. کاربرد آبنما تنها به زیباسازی و جذابیت بخشیدن به محوطه خاتمه نمی یاید، بلکه آب نما ها تاثیر به خصوصی در خنکی هوای اطراف دارند.

آبنما در فضای خانه:

اگر آبنما در فضای ورودی خانه نصب شود حس طراوت و آرامش را برای شما و مهمانان شما ایجاد خواهد کرد.اگر نوع مناسبی از آبنما در فضای ورودی نصب شده باشد مثلا یک آبنمای کوچک رومیزی می‌تواند جلوه زیادی داشته باشد.

اگر ورودی شما نسبتا بزرگ و وسیع است، از آبنما می‌توانید برای جدا کردن ورودی از سایر بخش‌های ساختمان استفاده کنید به اصطلاح یک مرز بین ورودی و بقیه قسمت‌های خانه ایجاد کنید.در نشیمن خانه هم می‌توانید تفکیک فضا را ایجاد کنید، این کار را می‌توانید با استفاده از دیواره‌های آبی یا آبنماهای پرده‌ای که می‌توانند در وسط فضای خانه قرار بگیرند، انجام دهید.

پست قبلی

چهارچوب درب و فریم

پست بعدی

بازرسی ملک

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30