گابیون چیست

گابیون
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ بروزرسانی شده است.

گابیون 

گابیون یا توری سنگی، به توری فلزی که درون آن را از قلوه‌ سنگ و قطعات مختلف به صورت خشکه‌چینی پر می‌کنند. در قدیم نیز تورسنگ را به شکل سبد استوانه‌ای شکل بدون ته می‌ساختند که از خاک پر کرده و برای جان‌پناه به کار می‌بردند و به این کار سَلّه‌ اندازی نیز می‌گفتند. تورسنگ‌ها در مهندسی عمران، راه‌سازی و امور نظامی‌کاربرد دارد.

در مهندسی سازه، دارای توصیف و کاربرد متفاوتی هستند. توری گابیون که گاهی به آن توری سنگی گفته می‌شود، سبد‌های سیمی‌پر از مصالح سنگی است که در زمینه‌های مختلف عمرانی کاربرد دارد. این سبد‌ها با به هم پیوستن و در کنار هم قرار گرفتن، سازه‌هایی با ابعاد بزرگ تشکیل می‌دهند.

با توجه به کاربرد توری‌های ، بایستی آن را از جنبه‌های مختلفی از قبیل خصوصیات رفتاری، شکل پذیری، استحکام، طراحی و محاسبه سازه‌ها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد.از لحاظ اقتصادی بسیار ارزانتر از سازه‌های مشابه است.

مزایای گابیون :

۱-از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه

۲-کاربری فراوان در دنیا

۳-قابل استفاده در بسیاری از زمینه ها

۴-داشتن نقش سازه ای و غیر سازه ایتوری گابیون فلزی و روکش دار ساخته شده از مفتول آبکاری گالوانیزه گرم است که نوعی سبد سیمی  با مقاومت بسیار بالا در مقابل فشارهای مستمر توده‌های خاک، سنگ و فشار حاصل از جریان و موج‌های آب می‌باشد. گابیون در واقع قفسی ساخته شده از توری مقاوم با بافت شش ضلعی است که به راحتی می‌توان درون آن را از سنگ و قلوه سنگ‌های طبیعی پر کرد و به صورت خشکه چینی سنگ‌ها را بر روی هم مهار نمود و تور سنگی مقاوم را تشکیل داد.

امروزه از گابیون‌ و سبدهای سنگی در طرح‌های مختلف معماری و محوطه سازی نیز استفاده می‌شود و از این جهت نیز کاربرد دیگری یافته اند.

انواع گابیون :

مفتول استفاده شده برای ساختن توری گابیون باید دارای خواص خاصی باشد، برای هدف و کاربردی که تولید می شود مناسب نباشد. گابیون ها می توانند به صورت ها و اشکال متفاوتی که می تواند بر اساس هزینه و عملکرد آنها انتخاب شود. انواع مختلف گاببون عبارتند از:

۱-سبد گابیون :

توری گابیون را به شکل جعبه های مکعبی و در اندازه های متفاوت تولید می کنند و داخل آن را با مصالحی مانند سنگ و سنگریزه پر می کنند. در گذشته توری گابیون به شکل جعبه هایی ساخته و فروخته می شد اما در حال حاضر سبدهای گابیون در محل مورد نظر به صورت جعبه هایی معکب شکل و در اندازه های مختلف ساخته می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

۲-تشک های گاببون :

تشک های گابیون دارای ارتفاع کوتاه تری نسبت به سبدهای گابیون است و ظاهر پهن تری دارد. تشک های گابیون برای جلوگیری از فرسایش و کاهش سرعت موج ناشی جریان آب در کانال های آب مورد استفاده قرار می گیرد. این تشک های گابیونی به صورت پله ای چیده می شوند.

۳-کیسه گابیون :

این نوع گابیون ها به راحتی و سرعت ساخته می شود و ساختار متخلل و انعطاف پذیری دارد که در امور هیدرولیک و درشرایط اضطراری استفاده می شود.

۴-توری گابیون :

توری گابیون ممکن است به صورت سبد ساخته نشود. برای نگه داری سنگ ها و جلوگیری از سقوط آن ها از سطوح شیب دار کنار جاده ها و بزرگراه ها و خطوط راه آهن  توری گابیون را محکم به سطوح میبندند.

۵-گابیونی تزئینی :

در دکوراسیون داخلی و خارجی، طراحی باغ و محوطه سازی استفاده می شود. عناصر گابیونی محیط مناسبی برای رشد ریشه گیاهان فراهم می کنند و با رشد گیاهان در آن ها پایداری و زیبایی آن ها دو چندان می شود.

انواع توری های مفتولی :

توری گابیون

توری ها کاربردهای مختلفی دارند. از آن ها در صنایع مختلف استفاده می شود. یکی از کاربردهای توری ها استفاده از آن ها در صنایع ساختمان سازی است. توری هایی که به صورت فلزی ساخته می شوند برای ایجاد حصار و فنس در اطراف یک محیط مشخص و محصور کردن آن کاربرد دارند. توری های فلزی شامل موارد زیر می شوند

۱-فنس

۲-سیم نجاری

۳-سیم خاردار

۴-سیم گالوانیزه

۵-مش

۶-توری پرسی

۷-توری مرغی

۸-توری حصاری

۹-توری سرندی رولی

کاربرد گابیون :

کاربرد اصلی در زیر شاخه های مهندسی عمران می باشد. چرا که قبل از هر چیزی، از آن ها برای انجام امور عمرانی استفاده می شود. اما درمعماری و محوطه سازی و تزئینات معماری هم کاربردهای خاص خودش را دارد.

برخی از کاربردهای دیگر آن عبارتند از :

۱-استفاده در مهندسی سازه : سد سازی، پوشش کف آبراهه ها، موج شکن، مقاوم سازی بناهای سست، مهار دیوارهای سنگی، به عنوان فنس و حفاظ و…

۲-راه سازی : جاده سازی، مهار سنگ های متمرکز بر راهها

۳-ایجاد دیوارهای محافظ و یا دیوار حائل

۴-محوطه سازی

۵-نماسازی

۶-مبلمان شهری

۷-موج شکن

۸-مهار سنگ ها

۹-مقاوم سازی بناهای سست

۱۰-پوشش برای لوله ها برای جلوگیری از پوسیدگی

پست قبلی

لیکا چیست

پست بعدی

تیرآهن

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30