نبشی و ناودانی در صنعت ساختمان

نبشی و ناودانی

نبشی :

نبشی پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. این مقطع یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. علاوه بر این می توان از به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود.

انواع نبشی از لحاظ نوع تولید:

۱. پرسی:

این نوع نبشی را از یک ورق با طول ۶ متر که از وسط عرض ورق خم شده است می سازند وبه آن شکل می دهند این بدین معنی است که ماهیت اولیه این نوع نبشی از ورق فولادی است.

۲. فابریک:

این نوع نبشی ازهمان ابتدای فرآیند تولید به شکل نبشی از خط تولید خارج می گردد .
از لحاظ شکل ظاهری طبقه بندی می شوند  که بر اساس این دسته بندی نبشی های را به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می کنند که از ظاهرشان می توان متوجه تفاوت بین آنها شد.

انواع نبشی از نظر نوع ظاهری:

۱. بال مساوی:

نبشی را در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی ال ( L ) نشان می دهند واگر بال مساوی باشد پس از حرف L سایز بال را درج می کنند به عنوان مثال L200 یعنی نبشی های بال مساوی با اندازه بال ۲۰۰ میلیمتر نشان می دهند.

۲.بال نامساوی :

در این میان نبشی های نامساوی از جمله مقاطعی هستند که در صنایع خاص و ویژه ای به کار می روند که به هر دلیل، امکان استفاده از نبشی های متداول و یا اصطلاحا مساوی (L) وجود نداشته باشد و تنها راه حل استفاده از نبشی های نامساوی است. این نوع آهن آلات در ابعاد و ضخامت های مختلف موجود است.

انواع نبشی عبارتند از : استیل، آهن و همینطور نبشی نامساوی در تمام ابعادهای استاندارد و پرکاربرد. نامساوی با با سایز های مختلف تولید و عرضه می شوند. اگر بال ها نامساوی باشند در نقشه سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم درج می شود مثل L200*100 یعنی نبشی بال نامساوی که یک بال آن ۲۰۰ میلیمتر و یک بال آن ۱۰۰ میلیمتر است.

کاربرد نبشی:

یکی از مهمترین مقاطعی که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود که کاربردهای متنوعی دارد که از جمله این کاربردها می توان به کاربرد در عضو بادبندی , ساخت خرپا , سازه های LSF دکل های انتقال نیرو وانواع قاب های فلزی به کار رفته در ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اشاره نمود. در این مقاله به بررسی نحوه اتصال نبشی به عضو اتصال پرداخته شده است با توجه به طرح ارایه شده توسط مهندسین نبشی ها را بصورت شاخه و خرد شده ( نبشی لقمه) بکار می برند.

به طور معمول با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها , تیر آهن ها به بیم های باربر, ستون ها به صفحات درفونداسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند افزون بر موارد فوق در ساخت ستون و همینطور خرپا استفاده می شود. در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.

ناودانی چیست؟

به طور کلی به مقاطع فولادی به شکل U انگلیسی ناودانی گفته می شود. این محصول که در دسته پروفیل های باز قرار دارد به سه روش پرسی، فابریک نورد سرد و فابریک نورد گرم تولید می شود. در تولید به شیوه پرسی با قرار گرفتن ورق فولاد در دستگاه رول فرمینگ، فولاد شکل U گرفته و محصول تولید می شود. در روش فابریک از همان ابتدای پروسه تولید، محصول به صورت یو شکل از دستگاه خارج می شود و در روش آخر محصول را به شیوه نورد سرد و گرم تولید می کنند. از این نوع آهن آلات در ساخت ماشین آلات، سازه های دریایی، چارچوب های فلزی و … استفاده می کنند.

انواع ناودانی:

۱. مشبک:

ناودانی مشبک بیشتر در ساخت قفسه های مستحکم فولادی ، نصب سنگ به صورت خشک ، سازه های سبک فولادی مورد استاده قرار می گیرد . ناودانی مشبک از ورق گرم ، گالوانیزه می شود و به روش های سرد و گرم تولید می شود .

۲. ساده:

ناودانی ساده در واقع ناودانی صنعتی و ساختمانی است . این ناودانی با ورق گرم تولید می شود و در صورت نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه می شود . این نوع آهن آلات بیشتر برای ساختن پل های باربر به کار می رود و در ابعاد ۸ ، ۱۰ ، ۱۲ ، ۱۴ ، ۱۶ تولید می گردد که از ارتفاع ۳۰تا ۴۰۰ میلی متر می باشد .

۳. سبک:

ناودانی سبک که وزن آن از وزن تعریف شده در جدول استاندارد اشتال کمتر می باشد . ابعاد و وزن این محصول با اندازه های ثبت شده در جدول مهندسی محاسباتی تطابقی ندارد .

کاربرد ناودانی:

۱.ماشین آلات

۲.چارچوب

۳.ترمیم بناهای معماری

۴.ساختمان

۵.تجهیزات ساخت و ساز

۶.تشکیلات دریایی

پست قبلی

اسپیسر

پست بعدی

نرده چوبی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30