مجله ساختمانی

ترمز افزایش قیمت مسکن کشیده شد!

قیمت مسکن
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

بررسی روند رشد قیمت مسکن شهر تهران در ۱۲ ماهه منتهی به آذر ۱۳۹۸ از کاهش ۲/۴ درصدی سرعت رشد قیمت ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.

به گزارش پیام ساختمان رشد ماهانه قیمت مسکن شهر تهران از حدود هفت درصد در سال گذشته به ۸/۲درصد در سال جاری رسیده است.

میانگین رشد متوسط قیمت مسکن به صورت ماه به ماه قبل برای یک دوره ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه ۱۳۸۹ در شهر تهران ۹/۲ درصد بوده و این در حالی است که این شاخص در اسفند پارسال هفت تا هشت درصد اعلام شد.

آذرماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۹ میلیون و ۶۳۰هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن ۹۳ درصد افزایش یافت؛ در حالی که این عدد برای آذر امسال ۴۰ درصد بوده است.

دفتر اقتصاد مسکن، متوسط قیمت مسکن در تهران طی آذرماه ۱۳۹۸ را متری ۱۳ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اعلام کرد.در ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه در شهر تهران، بیشترین رشد ماهانه معادل ۴/۱۱ درصد در اردیبهشت و کمترین رشد ماهانه در شهریورماه معادل منفی ۵/۳ درصد بوده است.

با وجود نگرانی ها از افزایش قیمت مسکن در ماه گذشته، بررسی کلی بازار با توجه به ظرفیت آن، قرار گرفتن بازار مسکن در یک روند صعودی قیمت را دور از ذهن می سازد؛ هرچند با توجه به آمار اتحادیه املاک از رشد ماهانه ۱۲۸ و ۱۱ درصدی معاملات مسکن در آذر و دی، نشانه هایی از افزایش نسبی توان متقاضیان مصرفی دیده می شود.

البته چهار ماه پایانی سال با توجه به ذهنیت تورم سیستماتیک برای سال آینده معمولا ماه های پرمعامله ای در بازار مسکن هستند که افزایش معاملات و به تبع آن افزایش نسبی قیمت را در پی دارد.

افزایش معاملات مسکن در میان التهابات:

در دی ماه سال گذشته  معاملات ملک در تهران و کل کشور به ترتیب ۱۱ و ۱۹ درصد نسبت به ماه قبل افزایش پیدا کرد.

این در حالی است که پیش بینی می شد شاهد افت موقت خرید و فروش مسکن باشیم.

رشد نسبی قراردادهای خرید و فروش مسکن در حالی اتفاق افتاده که ماه قبل رشد ماهانه معاملات در تهران و کل کشور به ترتیب ۱۲۸ و ۵۲ درصد به ثبت رسید.

آمار سالانه نیز گویای افزایش ۳۵ و۱۲ درصدی خرید و فروش ملک در تهران و ایران طی دی ۱۳۹۸ نسبت به دی۱۳۹۷ است. بر اساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک تهران، دی امسال بالغ بر۱۲ هزار و ۴۸ قرارداد خرید و فروش ملک در پایتخت امضا شده که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵ درصد رشد نشان می دهد.

هم چنین دی ماه ۱۳۹۸ در کل کشور ۵۶ هزار و ۳۹۳مبایعه نامه امضا شده که نسبت به ۴۷ هزار و ۹۹ قرارداد خرید و فروش در ماه قبل ۱۹ درصد و نسبت به ۵۰هزار و ۱۵۸ معامله دی ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۲ درصد افزایش یافته است. آمار قیمت دی ماه هنوز از سوی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی اعلام نشده است.

منبع : خبر آنلاین

پست قبلی

هشدار برای افزایش قیمت مسکن در دوران پس از کرونا

پست بعدی

علت کاهش کیفیت ساخت و سازها

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30