پرش لینک ها

شیشه هوشمند در صنعت ساختمان

شیشه هوشمند :

شیشه هوشمند هنگام تولید در کارخانه با استفاده از یک لایه اشعه ماورا بنفش پوشانده می شود. وجود این لایه باعث می شود تا بتوان از شیشه در صورت نیاز برای نمایش دادن ویدیو ها و تصاویر نیز استفاده کرد. شیشه های هوشمند این قابلیت را دارند که با استفاده از جریان برق حالت مات و یا شفاف پیدا کنند، به همین دلیل گاهی اوقات به شیشه های هوشمند، شیشه تغییر پذیرگفته میشود.

شیشه های هوشمند میتوانند میزان تابش نور خورشید، تیره و یا روشن تر شده و از این طریق درمصرف انرژی صرفه جویی می کنند. به طور مثال در فصل های گرم سال، مات شده و از ورود نور خورشید به داخل و گرم تر شدن فضا جلوگیری می کنند. همینطور در فصل های پاییز و زمستان به بالاترین میزان شفافیت رسیده تا تمامی انرژی نور خورشید را به داخل منتقل کنند

مزایای شیشه هوشمند :

1.امکان تنظیم میزان شفافیت شیشه

2.جلوگیری از وارد شدن اشعه های مضر نور خورشید

3.عایق صوتی و عایق حرارتی

4.ایمنی و مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

5.هزینه مناسب و نگهداری ارزان

6.امکان استفاده به عنوان پنل تبلیغاتی، صفحه نمایش، پارتیشن و…

انواع شیشه هوشمند :

انواع شیشه هوشمند در حالت کلی به دو دسته تقسیم میشوند که عبارت اند از :

1.شیشه هوشمند پنجره

2.شیشه آفتاب‌گیر

کاربردهای شیشه هوشمند :

این نوع شیشه در اتلاف مصرف انرژی عملکرد مطلوبی دارند، در فراهم کردن شرایط زندگی مدرن و راحت نیز کمک کننده خواهند بود. در ساخت شیشه ها از چهار تکنولوژی الکتروکرومیک، کریستال مایع، ذره های معلق و مواد ترمودینامیک استفاده میشود.

۱. دکوراسیون شیشه ای :

از کاربردهای شیشه در ساخت دکوراسیون داخلی خانه می باشد. به عنوان مثال برای ساخت دیوار حمام و اتاق ها می توان از این نوع شیشه استفاده کرد تا علاوه بر یک دکوراسیون شیشه ای و زیبا، بتوانید با تغییر دادن حالت شیشه از شفاف به مات، حریم شخصی خود را نیز حفظ کنید.

کاربرد های آن عبارتند از : منازل مسکونی، در بسیاری از شرکت ها و ادارات، از شیشه های هوشمند برای جداسازی فضا استفاده می شود. با شیشه هوشمند می توان در زمان دلخواه شیشه ها را مات کرده و محیط کاملا خصوصی ایجاد کرد و یا در مواقع نیاز با شفاف کردن شیشه بر عملکرد کارکنان نظارت داشت.

۲. درب و پنجره ساختمان :

شیشه هوشمند در ساخت پنجره و درب شیشه ای ساختمان ها می باشد. با توجه به ویژگی عایق بودن در برابر حرارت و صوت شیشه های هوشمند، استفاده از این شیشه ها در ساخت ساختمان ها بسیار مناسب است. و به دلیل اینکه میزان شفافیت شیشه های هوشمند را می توان تغییر داد، ایجاد حریم خصوصی را به راحتی میسر می کند.

۳. عملکرد امنیتی :

این نوع شیشه عملکرد امنیتی در ساختمان ایفا می کنند، مکان هایی که اشیای قیمتی در آن نگهداری می شوند. موزه ها، صرافی ها، طلا و جواهر فروشی ها از  این مکان ها هستند.

شیشه در چنین مکان هایی می توان هر زمان که نیاز بود به دلایل امنیتی با مات کردن شیشه، اشیا را پنهان کرد. همچنین به دلیل عایق بودن شیشه در برابر اشعه UV، نور آفتاب نمی تواند به اشیایی که در پشت شیشه قرار گرفته اند آسیب برساند.

۴.ایجاد حریم شخصی :

این نوع شیشه در محل هایی که احتیاج به نصب پرده می باشد بسیارمناسب تر خواهد بود. در اتاق های مخصوص جراحی و یا محل استراحت بیماران از شیشه هوشمند استفاده میشود. علاوه بر ایجاد حریم شخصی بیمار و پزشکان مشکلات بهداشتی مربوط به نصب پرده و پوشش نیز حل شود.

۵. کاربرد آموزشی :

از این نوع شیشه می توان در مکان های آموزشی مانند دانشگاه ها استفاده کرد، انواع این شیشه ها دارای صفحه تاچ می باشند که می توان برای ارائه مطالب و کنفرانس های علمی، بسیار کاربردی باشد. همچنین از حالت مات این شیشه می توان به عنوان وایت برد نیز استفاده کرد.

۶. کاربرد شیشه هوشمند در تبلیغات :

به دلیل امکان پخش ویدیو و تصاویر بر روی شیشه ، از آن ها می توان در مراکز تجاری بزرگ استفاده کرد تا در مواقع نیاز شیشه به عنوان نمایش دهنده تبلیغات  استفاده شود. همچنین با نصب شیشه در فروشگاه ها و مراکز تجاری می توان دید و نظارت بهتری بر قسمت های مختلف داشت.