روش نصب سنگ نورگذر یکی از جذاب ترین و جدیدترین مصالح

سنگ نورگذر
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ بروزرسانی شده است.

سنگ نورگذر یکی از محصولات مدرن ساختمانی می باشد. این سنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود. سنگ هایی که در صنعت دکوراسیون استفاده می شوند انواع مختلفی دارند که از پرطرفدارترین آنها سنگ های نورگذر یا شفاف هستند. این محصول با قابلیت عبور دادن نور از خود، زیبایی خاصی را به محیط می بخشد. این قابلیت در این سنگ ها در هنگام ساخت ایجاد می شود. امروزه ازاین محصول برای تزئین و جذاب تر کردن محیط هایی مانند هتل ها و رستوران های داخلی و خارجی استفاده می شود. نام دیگر این سنگ ها ماربونکس می باشد.

سنگ اونیکس چیست؟

سنگ نورگذر به انواع مختلفی تقسیم می شود که سنگ اونیکس (onyx) یکی از انواع متفاوت آن می باشد. این سنگ از دسته ی سنگ مرمر که سنگی قیمتی و زیباست می باشد که در طراحی دکوراسیون داخلی کابرد دارد و بسیار منحصر به فرد و خاص می باشد. سنگ مرمر نورگذر یا همان سنگ اونیکس یکی از منابع نور محیط می باشد که می توان آن را در آباژورهای سنگی و یا میز کانتر به کار برد. یکی از ویژگی های این سنگ قابلیت سمباده زنی و یا صیقل پذیری بالا می باشد.

ویژگی ها سنگ شفاف مرمر

ویژگی های مثبت:
مقاوم بودن در مقابل اشعه خورشید که در نتیجه در محیط های باز قابل استفاده می باشد.
آسیب پذیر نبودن در مقابل رطوبت و آب.
قابلیت تحمل وزن بالا.
مقاومت در مقابل ضربات.
یکنواخت بودن در پخش نور.
مقاوم بودن در مقابل حرارت زیاد.ویژگی های منفی:
کم شدن شفافیت بر اثر تماس با مواد شوینده در طول زمان.
وزن سنگین.
به دلیل انعطاف پذیری کم و سختی سطح، با برش زدن طرح دلخواه روی آن ترک و شکستگی ایجاد می شود.
قیمت بسیار بالا.

این ویژگی های منفی سنگ طبیعی نورگذر باعث شده تا جایگزینی بهتر و جدیدتر تحت عنوان سنگ مصنوعی نور گذر ساخته شود.

سنگ مصنوعی نورگذریا ماربل شیت شفاف

یکی از محصولات مدرن ساختمانی برای طراحی دکوراسیون داخلی، سنگ مصنوعی نورگذر می باشد. این محصول نوین بیشتر در کشور های توسعه یافته دیده می شود. این محصول کاملا دست ساز می باشد ولی دقیقا شکلی مشابه سنگ طبیعی دارد که ویژگی های منفی سنگ طبیعی در آن رفع شده است. این نوع سنگ نورگذر در مجموع ویژگی های بهتری نسبت به سنگ طبیعی اونیکس دارد. به دلیل انعطاف پذیری بالا میتوان آن را به حالت منحنی ساخت. دارای وزن پایینی است. نور بیشتری را در مقایسه با سنگ طبیعی از خود عبور می دهد. نصب بسیار راحتی دارد. در تماس با مواد شوینده و شیمیایی و همچنین رطوبت دوام بالایی دارد. از نظر هزینه بسیار به صرفه تر از سنگ طبیعی می باشد. همچنین در مقابل ضربه مستحکم تر می باشد.

سنگ نورگذر

کاربرد سنگ نورگذر

سنگ نورگذر یا همان سنگ مصنوعی شفاف اونیکس برای زیبایی بخشیدن و طراحی دکوراسیون داخلی در محیط های مختلفی استفاده می شود. این محیط ها شامل موارد زیر می باشد:
میز کانتر رستوران ها، هتل ها و لابی
اتاق جلسات و دفتر مدیر و سالن اجتماعات
میز پذیرش
طراحی دکوراسیون داخلی منازل مثل ستون ها، کانتر ناهارخوری، اطراف شومینه و…
دیوارپوش
سقف کاذب
پشت تلویزیون
اتاق خواب
سرویس بهاشتی و حمام
پلکان

شرایط ساخت سنگ نورگذر

این سنگ دارای منبع نور درونی می باشد. داخل این منبع لامپ های کوچک یا صفحات نورانی قرار دارد که موجب ساطع شدن نور از آنها می شود. این سنگ قابلیت انتقال ۲۰ درصد نور را دارد. قبل از تنظیم نورپردازی این سنگ ها، بایستی چارچوب فلزی درست کرد و از لامپ ها smd یا رشته ای استفاده کرد. این لامپ ها در پشت کار مثل روی ستون یا دیوار نصب می شوند. سپس در ۶ وجه روی آنها پنل های سنگ نورگذر نصب می شود.

روش های نصب

چسب

به دلیل صاف نبودن سطح این پنل های سنگ پس از اتصال قابل دیدن خواهند بود. برای استفاده از چسب بهتر است ترکیباتی به کار رود که موجب پراکندگی بیشتر نور شود. بدین گونه از شفافیت سنگ کم نمی شود. بهتر است از چسب های حلال و یا تمام خشک استفاده نشود که باعث کاهش شفافیت این سنگ ها نشود. در نتیجه موادی مثل رنگدانه های اوپال سفید به چسب اضافه کنید و بعد آن را به کار گیرید. چسب سیلیکونی یکی از این نوع چسب هاست که برای لمینت سنگ نورگذر به کار می رود و موجب شفاف ماندن سطح سنگ می شود. در بعضی موارد ممکن است لازم باشد که از بتونه استفاده شود. ضخامت این چسب ها که باید بیشتر از ۹ میلی متر نباشد بسیار مهم است. این چسب ها قابلیت استفاده برای مقیاس بزرگ سنگ نورگذر را دارد.

نوار VHB

نوار VHB نوعی نوار چسبی می باشد که هنگامی که می خواهیم سنگ را به سطوح زیرینی مثل چوب، پلاستیک و شیشه بچسبانیم، از آن استفاده می کنیم. این چسب ها در برابر نور آفتاب و رطوبت بسیار مقاوم می باشند. از ویژگی های این نوار چسبی این می باشد که قابلیت تحمل اثرات انقباض و انبساط را دارد. روش چسباندن سنگ نورگذر با استفاده از این نوار بدین شکل می باشد؛ ابتدا تراز کردن یک نوار روی سطح سنگ و سپس فشار دادن با غلتک روی آن به جهت ثابت کردن آن، مرحله بعدی چسباندن نوار دوم بر روی سطحی که سنگ روی آن قرار می گیرد. در نهایت ۲۴ ساعت صبر می کنیم تا استحکام این نوارها افزایش یابد. معمولا برای هر ۱ کیلو از سنگ نورگذر، ۵۰ سانتی متر از نوار VHB به کار می رود.

مکانیکی

بهترین روش اتصال برای حجم بزرگ سنگ نورگذر، روش مکانیکی می باشد. روش اتصالات مکانیکی یعنی استفاده از پیچ و مهره برای اتصال اجزا سنگ  به هم. ابتدا سنگ را باکمک دریل سوراخ می کنیم و بعد پیچ را قرار می دهیم. بهتر است که برای سوراخ کردن سنگ پیچ را روی آن فشار ندهیم که آسیببی به سنگ وارد نشود. این نکته را در نظر داشته باشید که بعداز گذشتن مدتی پیچ دچار انبساط حرارتی می شود و موجب بروز مشکل در اتصال می شود. برای جلوگیری از این مسئله حفره پیچ و مهره  روی سنگ را گشاد تر ایجاد می کنیم. همچنین برای جلوگیری از صدمه به سطح سنگ سعی کنید پیچ ها بصورت خیلی محکم نبندید.

حفظ و نگهداری از سنگ نورگذر

برای افزایش دوام و ماندگاری محصولاتی که برای طراحی دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، رعایت یکسری نکات لازم می باشد. این نکات برای سنگ نورگذر به شرح زیر می باشد:
سنگ را روی سطح کاملا افقی جایگذاری کنید تا دچار تاب برداشتن نشود.
بهتر است در دمای مناسب اتاق نگهداری شود و در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
دو روز قبل از نصب سنگ نورگذر، قطعات آن را در محل مورد نظر قرار دهید. بدین صورت از نظر دما و رطوبت با محیط وفق پیدا می کند.
هنگام خرید سنگ نورگذر روی آن یک پوشش محافظ قرار دارد که بهتر است تا سی روز آینده آنرا جدا کنید.
برای شستشوی این سنگ از حوله نرم، شوینده خفیف و آمونیاک استفاده کنید. هرگز از بنزین، استون و حلال قوی استفاده نشود.

اگر به نورپردازی و زیبایی منزل یا محل کار خود اهمیت می دهید سنگ نورگذر را از یاد نبرید. این محصول به دلیل زیبایی و طول عمر بالا برای این امر بسیار مناسب می باشد.

پست قبلی

روش های نوین مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

پست بعدی

چوب مایع

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک