مجله ساختمانی

سنگ نما ساختمان

سنگ نما
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

سنگ نما

سنگ نما يکی از ابتدايی ترين مصالح ساختمانی میباشد که انسان برای ساختن ابزار و سرپناه و رفع نياز خود از این مصالح استفاده میکند. مقاومت سنگ نمای ساختمانی باید فاقد هرگونه شیار ، رگه، ترک، خلل و فرج پوسيدگی و لايه های سست باشد و حتی المقدور رنگی يکنواخت داشته باشد. بطور کلی سنگ طبيعی را که دارای مقاومت کافی در شرايط جوی و رنگ جالبی باشد می توان در عمليات ساختمانی و به صورت سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ باربر، سنگ پلاک، سنگ درپوش، سنگ ستون و حتی به صورت ظروف و وسايل سنگی استفاده نمود.

استفاده از سنگ در صنعت ساختمان از اهمیت بسزایی برخوردار است .سنگ ها به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل جوی و سرما وگرما و … در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه به دلیل آسان شدن عملیات استخراج سنگ، استفاده از آن در حال گسترش است و در مکان های مختلف ساختمان از آن استفاده می شود.

بطور کلی مواردی که باید در انتخاب سنگ نما به آن توجه نمود عبارتند از :

۱-سنگ باید در برابر شرایط جوی مانند سرما،گرما و اشعه UV خورشید مقاوم باشند.

۲-میزان جذب آب در سنگ نما باید کمتر از هشت درصد وزن سنگ باشد؛ زیرا سنگ نما نباید هنگام بارندگی آب جذب نماید

۳-سنگ نما در برابر سایش مقاومت داشته باشد.

۴-سنگ نما باید با ملاتی که چسبندگی لازم را داشته باشد اتصال انجام شود؛ در غیر این صورت سنگ از بدنه نما جدا می‌شود و باید از گیره اسکوپ به هنگام نصب سنگ استفاده نمود.

۵-سنگ نما باید فاقد هرگونه ترک و پوسیدگی باشد، از مواد رنگی در فرآیند تولید سنگ استفاده نشده باشد.

انواع سنگ های نما ساختمانی :

۱. سنگ نما تراورتن :

سنگ تراورتن امروزه پركاربردترین سنگ نمای ساختمان هاست . برجسته ترین ویژگی آن وجود حفره های موجود در سنگ می باشد. موجب شده تا قدرت جذب آن نیز بالا رود . سنگ تراورتن دو ویژگی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و در نرم بودن برای استفاده های ابزار زنی را به صورت یكجا در خود دارد.

۲. سنگ گرانیت :

نگ گرانیت یا سنگ خارا ازدسته سنگ‌های آذرین به شمار می‌آید.کانی‌های موجود در سنگ ها متنوع در رنگ میباشند از جمله سیاه ، سفید ،خاکستری ، قرمز و سبز یافت خواهد شد.

سنگ مرمر و مرمریت برعكس گرانیت نه تنها سنگ سختی نیست.دلیل عدم مقاومت كافی در برابر تغییرات آب و هوایی در فضاهای خارجی ساختمان بكار نمی رود.

۴. سنگ آنتیک یا دکوراتیو :

سنگ آنتیک از تکه های شکسته شده و خرده سنگ  تراورتن و مرمریت ( ضایعات و پرت تولیدات کارخانه های سنگبری)تشکیل میشود  و با ترکیب  و چسباندن ملاتهایی از جنس رزین  طرح های مختلفی را ایجاد میکند . همان طور که گفته شد یکی از روش های ساخت و تولید سنگ آنتیک، استفاده از ضایعات تراورتن است. به منظور این کار باید این ضایعات دارای شرایط و ویژگی هایی باشند.

۶. سنگ لایم استون  :

سنگ نما لایم استون یک نوع سنگ آهکی میباشد. میزان جذب آب بالا و تراکم این سنگ بسیار کم، در برابر سایش مقاومت خوبی ندارد و جلای خوبی برنمی دارد. سنگ لایم استون بدلیل جذب آب و جرم پذیری زیاد نباید در نمای بیرونی ساختمان، سنگ فرش و مکان هایی که در معرض رطوبت و رفت و آمد زیاد هستند استفاده نمود.

پست قبلی

نمای مینرال و مزایای آن

پست بعدی

پارتیشن خانگی

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30