مجله ساختمانی

سنگ نما ساختمان

سنگ نما

سنگ نما

سنگ نما يکی از ابتدايی ترين مصالح ساختمانی میباشد که انسان برای ساختن ابزار و سرپناه و رفع نياز خود از این مصالح استفاده میکند. مقاومت سنگ نمای ساختمانی باید فاقد هرگونه شیار ، رگه، ترک، خلل و فرج پوسيدگی و لايه های سست باشد و حتی المقدور رنگی يکنواخت داشته باشد. بطور کلی سنگ طبيعی را که دارای مقاومت کافی در شرايط جوی و رنگ جالبی باشد می توان در عمليات ساختمانی و به صورت سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ باربر، سنگ پلاک، سنگ درپوش، سنگ ستون و حتی به صورت ظروف و وسايل سنگی استفاده نمود.

استفاده از سنگ در صنعت ساختمان از اهمیت بسزایی برخوردار است .سنگ ها به دلیل مقاومت و پایداری در برابر عوامل جوی و سرما وگرما و … در ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه به دلیل آسان شدن عملیات استخراج سنگ، استفاده از آن در حال گسترش است و در مکان های مختلف ساختمان از آن استفاده می شود.

بطور کلی مواردی که باید در انتخاب سنگ نما به آن توجه نمود عبارتند از :

۱-سنگ باید در برابر شرایط جوی مانند سرما،گرما و اشعه UV خورشید مقاوم باشند.

۲-میزان جذب آب در سنگ نما باید کمتر از هشت درصد وزن سنگ باشد؛ زیرا سنگ نما نباید هنگام بارندگی آب جذب نماید

۳-سنگ نما در برابر سایش مقاومت داشته باشد.

۴-سنگ نما باید با ملاتی که چسبندگی لازم را داشته باشد اتصال انجام شود؛ در غیر این صورت سنگ از بدنه نما جدا می‌شود و باید از گیره اسکوپ به هنگام نصب سنگ استفاده نمود.

۵-سنگ نما باید فاقد هرگونه ترک و پوسیدگی باشد، از مواد رنگی در فرآیند تولید سنگ استفاده نشده باشد.

انواع سنگ های نما ساختمانی :

سنگ تراورتن امروزه پركاربردترین سنگ نمای ساختمان هاست . برجسته ترین ویژگی آن وجود حفره های موجود در سنگ می باشد. موجب شده تا قدرت جذب آن نیز بالا رود . سنگ تراورتن دو ویژگی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی و در نرم بودن برای استفاده های ابزار زنی را به صورت یكجا در خود دارد.

سنگ گرانیت یا سنگ خارا ازدسته سنگ‌های آذرین به شمار می‌آید.کانی‌های موجود در سنگ ها متنوع در رنگ میباشند از جمله سیاه ، سفید ،خاکستری ، قرمز و سبز یافت خواهد شد.

سنگ مرمر و مرمریت برعكس گرانیت نه تنها سنگ سختی نیست.دلیل عدم مقاومت كافی در برابر تغییرات آب و هوایی در فضاهای خارجی ساختمان بكار نمی رود.

سنگ آنتیک از تکه های شکسته شده و خرده سنگ  تراورتن و مرمریت ( ضایعات و پرت تولیدات کارخانه های سنگبری)تشکیل میشود  و با ترکیب  و چسباندن ملاتهایی از جنس رزین  طرح های مختلفی را ایجاد میکند . همان طور که گفته شد یکی از روش های ساخت و تولید سنگ آنتیک، استفاده از ضایعات تراورتن است. به منظور این کار باید این ضایعات دارای شرایط و ویژگی هایی باشند.

سنگ نما لایم استون یک نوع سنگ آهکی میباشد. میزان جذب آب بالا و تراکم این سنگ بسیار کم، در برابر سایش مقاومت خوبی ندارد و جلای خوبی برنمی دارد. سنگ لایم استون بدلیل جذب آب و جرم پذیری زیاد نباید در نمای بیرونی ساختمان، سنگ فرش و مکان هایی که در معرض رطوبت و رفت و آمد زیاد هستند استفاده نمود.

پست قبلی

نمای مینرال و مزایای آن

پست بعدی

پارتیشن خانگی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری
شنبه با چهارشنبه : 9 الی 17:30
پنجشنبه : 9 الی 13:30
لینک های مفید
مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک