سندبلاست

سندبلاست
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ بروزرسانی شده است.

سندبلاست چیست؟

سندبلاست روشی است که در آن ساینده با سرعت بسیار زیاد از داخل یک نازل با کمک فشار هوا بر سطوح پرتاب شده و باعث پاکسازی سطوح می شود. سندبلاست در فرهنگ لغت به معنی ماسه پاشی می باشد، برای همین است که بعضی ها به جای واژه ی سندبلاست، از واژه ی ماسه پاشی استفاده می کنند.

سندبلاست برای آماده سازی سطوح، رسوب زدایی، زنگ بری، زبر کردن سطوح قطعات، رنگ برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات و … به کار می رود. سندبلاست با آب به کمک دستگاه واترجت انجام می گیرد، به این صورت که یک ماده ی سنگین تر مانند ماسه و یا سیلیس با آب ترکیب می شود و با سرعت بسیار زیاد به سطح مود نظر پرتاپ می شود.

دلیل استفاده از سندبلاست:

فلزات در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب می شوند و در نتیجه لایه ای از اکسید، روی سطح فلزات را می پوشاند که در صورت باقی ماندن این اکسید، سطح فلزات کاملا پوسیده می شود. بنابراین برای جلوگیری از پوسیده شدن و از بین بردن اکسید از روی سطح فلزات از آن استفاده می کنیم.

اجزای تشکیل دهنده سند بلاست:

فشار زیاد آب که در کنار این مواد وجود دارد باعث جدا شدن رسوب از روی سطح اجسام می شود. در سند بلاست ها باید از مواد سایشی که سختی بالایی دارند استفاده کرد و دلیل آن هم این است که، ذرات نرم در فشار بالا به سطح مورد نظر نمی چسبند.

اولین بار دستگاه سند بلاست توسط جنرال بنجامین تیلگمن اختراع شد. او با اختراع این دستگاه روش های قدیمی تمیزکاری سطوح را منسوخ کرد و این فرآیند را به عنوان یک روش با صرفه و پر بازده در اختیار جامعه بشری قرار داد. اگر بخواهیم در مورد اینکه چرا از سیلیس یا ماسه در سند بلاست استفاده می شود صحبت کنیم باید بگوییم که سیلیس یکی از فراوان ترین مواد موجود در زمین است به همین دلیل در سند بلاست از این ماده برای لایه برداری استفاده می کنند.

سند بلاست معمولا برای رسیدن به دو هدف انجام می گیرد. اولین مورد تمیز کردن سطوح و پاک کردن آلودگی های چسبیده به سطح و مورد بعدی ایجاد نوعی زبری بر روی سطوح برای چسبنده شدن پوشش های اعمال شونده است. معمولا از سند بلاست در صنایع فولاد سازی، کشتی سازی و مخازن نفت و گاز استفاده می شود.

 سند بلاست سطوح فلزی:

یکی از معمولی ترین راهها برای حفاظت مخازن، خطوط لوله، سازه های فلزی و بدنه کشتیها در مقابل عوامل خورنده محیط، پوشش به وسیله رنگها، رزینها و عایقهاست. داشتن یک سطح مناسب، تمیز و عاری از هرگونه زنگ زدگی جهت اجرای پوشش لازم و ضروری می باشد .
برای تمیز کاری سطوح در ابعاد کوچک روش های سنگ زنی،سمباده زنی و برس زنی و در ابعاد وسیع تجاری آن انجام می گیرد.
عملیات سند بلاست عمدتا جهت نیل به دو هدف انجام می شود:
۱- زدودن و برطرف نمودن جرمهای خارجی و زنگ زدگی و رسیدن به سطح فلز
۲- ایجاد پروفیل(زبری)مناسب در سطح فلز جهت چسبندگی بهتر فیلم پوشش جهت حفاظ،سند بلاست بسته به نیاز در درجات مختلف اجرا می شود.

کاربرد سند بلاست:

۱. زنگ زدایی، ماسه زدایی و رنگ زدایی سطوح

۲. رفع آلودگی ها و تمیز کاری و مات کاری سطوح

۳. حکاکی و ایجاد نقش های مختلف بر روی سطوح

۴. ایجاد زبری و ناصافی، برای چسبندگی مناسب پوشش نهایی

پست قبلی

شیب بندی ساختمان و لزوم اجرای آن

پست بعدی

روان کننده بتن

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30