روف گاردن

روف گاردن
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ بروزرسانی شده است.

روف گاردن به سطح گسترده و وسیعی از بام توسط پوشش گیاهی پوشیده می شود. در این سیستم اجرای روف گاردن با استفاده از گیاهان پوششی و عمدتاً چمن شکل می گیرد و تنها ویژگی بام سبز گسترده ایجاد یک سطح سبز وسیع به لحاظ بصری و بدون کاربرد مشخص می باشد و تنها بعد زیست محیطی آنها قابل استفاده است. در این نوع از بام ها سازه هایی همچون آلاچیق،  مبلمان و  … تعریف نشده است.

مزایا روف گاردن

۱-خنک سازی ساختمان و محیط اطراف

۲-کنترل میزان آب کشی

۳-کاهش آلودگی هوا

۴-کاهش جذب حرارت ساختمان

۵- ایجاد محیطی مفرح و پاکسازی هوای اطراف

۶-کاهش جذب حرارت ساختمان

۷-ایجادچشم انداری زیبا

۸-کاهش مصرف انرژی

۹-طول عمر بام ساختمانها را افزایش می دهد.

۱۰-کاهش سر و صدا

معایبی از اجرای روف گاردن

۱-نشست ساختمان

۲-ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم

۳-ایجاد مشکل در زهکشی

۴-سخت شدن پوسته سطحی خاک

۵-آسیب دیدن لایه صافی

۶-رخنه و نفوذ ریشه

۷-ضخیم و سنگین شدن سقف

یک روف گاردن از سه قسمت عمده تشکیل شده است:

سقف ساختمان یا آن چیزی که هم اکنون بر بام همه ساختمان ها وجود دارد و بر روی آن لایه عایق رطوبتی مثل قیرگونی، ایزوگام یا هر عایق دیگری کشیده شده و احیانا روی آن موزاییک یا آسفالت یا سنگفرش شده است.

روف گاردن یک لایه محافطت کننده است و سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می کند.

خاک و کود و سیستم آبیاری باغ که هرکدام با دقت در محل خود قرار می گیرد. موادی که در ساخت روف گاردن استفاده می شود، دارای عمر بسیار طولانی هستند که این خصوصیت آن ها باعث می شود نیازی به تعویض دوره ای نداشته باشند. ماندگاری آن ها بین ۳۰ تا  ۵۰ سال است.

انواع بام سبز

انواع بام سبز بر اساس سیستم اجرایی بام های سبز یا روف گاردن به ۴ دسته تقسیم می شود:

۱-سیستم گسترده

این روش به اسم مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام سبز تنها شامل یک یا دو نوع گل و گیاه و محل کاشت کم عمق می‌باشد. در بیشتر موارد این روش برای زمانیکه حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

۲-سیستم متمرکز

این روش که بیشتر در ویلاها و یا تراس‌های بزرگ اجرا می‌شود و بیشتر یک فضای سبز شبیه به پارک می‌باشد. این روش روف گاردن به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع روف گاردن شامل انواع مختلفی از گیاهان می‌باشد. برخی از بام‌های سبز دارای درختان بزرگ نیز هستند.

تنوع انواع گل گیاه و وجود درختان کوچک یا بزرگ گاهی موجب می‌شود احتیاج به تقویت اساسی سازه داشته باشیم. در این روش در اکثر موارد نیاز سازه‌ای جدید را برای بام الزامی می‌کند، مخصوصا برای روف گاردن‌ هایی که که دسترسی عمومی نیز داشته دارند.

۳-سیستم ترکیبی گسترده و متمرکز

این نوع بام سبز ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز می‌باشد و هردو مزایای روش‌ها را در اما دارای ظرفیت بار و وزن بیشتری به سازه می‌باشد.

۴-سیستم مدولار

در سیستم مدولار محیط ناپیوسته هست و مدل های پیش ساخته ای است که بدون نیاز به زیرساخت، قابل پیاده شدن روی هر بام و بالکن و هر نوعی از روف گاردن ها هستند.

این قطعات پیش ساخته با پوشش گیاهی متنوع و از پیش کاشته شده به صورت گیاهان مختلف، درخت و درختچه عرضه می شود. در این سیستم گیاهان در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیش تر روف گاردن را می پوشاند، کشت و نگهداری می شوند و می تواند از مشکلات و هزینه های کلان ایجاد بام های ضد آب بکاهد.

پست قبلی

پروه چهل باغ در منطقه فرشته تهران

پست بعدی

آلاچیق

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک