دیوار باربر و تشخیص آن‌ها

دیوار باربر

دیوار باربر و غیر باربر چیست؟

دیوارها در هر سازه‌ای به منظور تقسیم فضای داخلی ساختمان و جداسازی ساختمان از فضای خارجی است. علاوه بر تقسیم بندی فضا، دیوارها وزن سقف و طبقات بالایی را تحمل و به فونداسیون منتقل می‌کنند. به طور کلی دو نوع دیوار در ساختمان وجود دارد. دیوارهای باربر (load bearing wall) دیوارهای غیر باربر( none load bearing wall).

دیوارهای غیر باربر باعث جداسازی فضای ساختمان است و وزنی را تحمل نمی‌کنند. اتاق خواب‌ها، آشپزخانه و دیگر فضاهای داخلی به وسیله دیوارهای غیر باربر به وجود می‌آیند.

دیوارهای باربر وزن طبقات بالایی و دیگر ملزومات را تقسیم کرده و به فونداسیون انتقال می‌دهند.

تعداد دیوارهای باربر در عملکرد ساختمان در مقابل تنش‌ها و فشارهای فیزیکی تاثیر مستقیم دارد. برای هر گونه تغییر در فضای داخلی ساختمان شناسایی دیوارهای باربر الزامی است. این کار توسط متخصص صورت می‌گیرد.

انواع دیوار باربر:

دیوار بنایی

دیوار برشی

دیوار حائل

دیوارهای غیر باربر:

دیوار های جداکننده داخلی داخلی

دیوار خارجی( نما )

دیوار جان پناه

بررسی دیوارهای باربر

دیوار حائل یکی از دیوارهای باربر محسوب می‌شود. این دیوارها از حرکت و ریزش خاک، آب و… در مکان‌هایی که اختلاف عرضی و ارتفاع وجود داشته باشد جلوگیری می‌کند.

دیوارهای برشی با خنثی کردن نیروهای جانبی وارد بر سازه‌ها مقاومت ساختمان را افزایش می‌دهد.

دیوارهای آجری باربر باید از یک نوع آجر ساخته شود. قبل از اجرا باید خیس شوند تا آب ملات را به خود جذب نکنند.

دیوار های سنگی در جاده‌های کوهستانی و خارج از شهر کاربرد دارند. دیوار سنگی از غلطیدن سنگ‌ها به سمت جاده جلوگیری می‌کنند.

دیوارهای عایق پر شونده که علاوه بر پوشش گرما و سرما نوعی دیوار حائل هم محسوب می‌شود.

دیوارهای باربر بر اساس قرار گرفتن به سه دسته  اصلی تقسیم می‌شوند.  دیوارهای طولی که نمای ساختمان را تشکیل می‌دهد. دیوارهای عرضی و خطی موازی.

شناسایی دیوارهای باربر

برای شناسایی دیوار باربر از پایین‌ترین قسمت سازه شروع به بررسی کنید. به طور مثال پارکینگ یا زیرزمین. توجه داشته باشید که دیوارهای باربر به طور مستقیم به پی ساختمان متصل هستند.

دیوارهای قرار گرفته در مرکز خانه هم از احتمال بالایی برخوردار هستند. هر چه از دیوارهای خارجی به مرکز نزدیک می‌شویم، فشار وارد هم بیشتر می‌شود. معمولا تعدادی دیوار باربر در مرکز وجود دارد.

تیرهای سقف در ساختمان روی ستون‌ها یا دیوارهای باربر قرار می‌گیرد. تیرها بار وارد شده را از طریق ستون یا دیوار باربر به فونداسیون انتقال می‌دهد. از روی شناسایی تیرها هم می‌توان به قرارگیری دیوارهای باربر دست پیدا کرد.

تیرهای تکیه‌گاهی به دلیل بزرگ بودن هم روی یک دیوار اصلی بزرگ قرار می‌گیرند. این دیوارها باربر هستند.

دیوارهای داخلی که در میان فضای داخلی ساختمان قرار گرفته‌اند. اگر تا طبقات بالا امتداد داشته باشد احتمال باربر بودن آن بیشتر می‌شود.

پست قبلی

بلکا و پتینه در صنعت ساختمان

پست بعدی

لامپ هالوژن

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30