بتن در صنعت ساختمان

این مقاله در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ بروزرسانی شده است.

بتن چیست :

بتن یکی از مواد اولیه ساختمان­ سازی است که در زمره پر استفاده ­ترین مصالح ساختمانی قرار گرفته است. در سراسر جهان از بتن در صنعت ساختمان سازی استفاده می­شود و تنها مصالح ساختمان سازی است که درجه محافظتی خوبی در مقابل تغییر فصل­ها دارد.

مزیت استفاده از بتون :

مقرون به صرفه

در دسترس بودن

دوام و طول عمر بالا

شکل ­پذیر بودن

مقاوم در برابر رطوبت

مقاوم در برابر حرارت

قابلیت بازیافت

اسپری و پمپ کردن بتن به شکاف­ها و ترک­های موجود در تونل­ها

قابلیت اجرا به شیوه ­های مختلف

مواد تشکیل دهنده بتن

۱. سیمان:

سیمان و آب تشکیل یک ماده چسبنده می دهد که باعث می شود سنگدانه و ماسه به یکدیگر بچسبند.

۲. آب:

آب به منظور ایجاد واکنش شیمیایی با سیمان (هیدراتاسیون) لازم است و رابطه مستقیم با عملکرد بتن دارد. میزان حجم آب مصرفی در بتن بر حسب میزان حجم سیمان تعیین میشود که به آن نسبت آب به سیمان گفته می شود.  هرچه نسبت سیمان به  آب بیشتر باشد مقاومت بتون بیشتر می شود.

۳. سنگدانه یا شن و ماسه :

سنگدانه موجود در بتن شامل ذرات ریز و درشت ماسه و شن است. در این سنگدانه های بتون معرفی شده است.

انواع بتن :

۱. سبک :

این نوع بتون کاربرد فراوانی در سازه اصلی ساختمان ها دارد. تفاوت میان بتون سبک ، سنگین و معمولی ، برحسب اندازه سنگدانه هایشان قابل تشخیص می باشد. اندازه سنگدانه های بتون سبک به نسبت سایر انواع بتون، کوچک تر و در نتیجه سبک تر است. ویژگی های سبک به همین سنگ دانه های تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

بتون سبک انواع و اقسام مختلف دارد که عبارتند از : فوم بتن ، اتوکلاو ، سبک هوادار و …  اشاره کرد.

۲. معمولی یا ساده :

بتن با سایز سنگدانه هایی متوسط را بتن معمولی می گویند. بتن معمولی ، نوع متداول دیگر این محصول بعد از بتون سبک است که امکان جایگزین کردن این  نوع بتون سبک امکان پذیر می باشد. بتون معمولی در واقع حد میان سبک و سنگین محسوب می شود.

۳. بتون سنگین :

این نوع بتون  از سنگدانه های درشت و سنگین تشکیل شده است. سنگین برخلاف نوع سبک آن از مصالح طبیعی سنگین مثل سولفات باریم طبیعی یا مگنتیت یا دانه های بوجود آورده شده همانند آهن و گلوله سربی تهیه می شود.

بتون سنگین همانطور که از نام آن واضح است سنگین وزن می باشند همینطور محافظ در برابر اشعه های پزشکی و پرتوها به کار برده می شود.  مصرف این بتن خیلی محدود می باشد.

۴. الیافی:

نوع تکامل یافته تکنولوژی کاهگل در بنای ساختمان می باشد ، این نوع مصالح ساختمانی از یکنواختی و یکدستی وچسبندگی مناسب برخودار می باشد.  کاربرد اصلی آن به عنوان یک مادة چسبنده و شکل ­پذیر برای تولید سطح های مقاوم  و پر انحنا را ایجاد می کند. این نوع بتون به دلیل واکنش فوق العاده در جذب ضربه یکی از بهترین مصالح مورد کاربرد در ساخت بناهای مقاوم در برابر ضربه … ، همچون سازه هایی باند فرودگاه­ها و پناهگاه­ ها و انبارهای نگهداری مواد منفجره و … است.

یکی از پرکاربردترین در صنعت ساختمان می باشد.بیشتر در پروژه های عظیم استفاده می گردد. این نوع براساس استاندارد های بین المللی و طبق  آئین نامه ها و دستورالعمل تولید شده و به محل های اجرای پروژه حمل می گردد.

۶. پیش ساخته:

این نوع مصالح پیش ساخته در یک قالب و فرم قابل استفاده مکرر که در محیطی قابل کنترل تولید شده و به محل پروژه مورد نظر حمل می شود. بدلیل استفاده از سنگدانه های ریز در ترکیب با بتون پیش ساخته متفاوت اند ، در نهایت بتون پیش ساخته شبیه به صخره های طبیعی، سنگ ها می باشد.

۷.بتون مسلح :

به میلگرد های بافته شده در بتون را بتن مسلح می گویند. کاربرد اصلی این نوع مصالح ساختمانی مقابله در برابر نیروهای کششی درسازه که به کمک میلگرد در ضعف بتن از بین رفته است. تا بدین صورت نیروهای کششی به این نوع مصالح وارد شود و موجب ترک ‌خوردگی و در پکیدن سازه نشود.

انواع بتن بر اساس نوع ساختار و مصالح به کار رفته، روش ساخت، طرح اختلاط، نوع واکنش هیدراسیون شناخته می­شود.

پیش تنیده

هوادار

قابل پمپاژ

طرح­دار

آهکی

شیشه­ای

غلطکی

عیار بتون به چه معناست :

به مقدار سیمان بر حسب کیلوگرم در هر متر مکعب بتن، عیار سیمان گفته می شود. به طور مثال اگر بتنی با عیار ۳۵۰ ساخته شود ، یعنی در هر متر مکعب بتن ۳۵۰ کیلو سیمان مصرف شده است. عیار بتن مصرفی در ساخت و سازهای ایران ۳۵۰ است.

فرآیند عمل­ آوری بتن :

عمل آوری عبارت است از حفظ رطوبت بتن تا زمانی که واکنش بین سیمان و آب تکمیل شود. عمل­آوری نفوذپذیریتاثیر مثبتی دارد. عمل­آوری به وسیله عایقکاری موقت، مقاومت بتن در برابر یخ زدگی برپاشش آب یا تولید بخار صورت می­گیرد که طی مدت هفت روز زمان می­برد در صورت نداشتن زمان کافی اینبه حداقل دو روز می­رسد

مراحل بتن ریزی:

تهیه و تولید :

تهیه بتن در کارخانه، یا در محل پروژه انجام می­گیرد.( مخلوط کردن سیمان، آب، سنگ­دانه و مواد شیمیایی دیگر)

 قالب­ بندی ( آرماتور) :

در این مرحله به تعداد، اندازه قالب­ها و نحوه قرارگیری میلگردها دقت فراوانی می­شود.

بتون ریزی :

بتن­ریزی در کف به علت حجم مصرفی زیاد بتن، با دستگاه­های پمپاژ صورت می­گیرد. بتن ریزی پایه­ها و ستون­ها با دست هم انجام می­گیرد، اما با پمپ هم صورت می­گیرد. اما بتن ریزی سقف باید به سرعت و یک دست انجام بگیرد تا ترک خوردگی در سقف ایجاد نشود.

ویبره کردن بتون :

این مرحله بسیار مهم می­باشد، باید اطمینان کسب کنیم تا در لایه­ها و بین ورقه­ها هوای اضافی باقی نماند. هوای اضافی در میان لایه­ها باغث متخلخل شدن و کاهش استحکام ومقاومت بتن می­شود. برای سطوح کوچکتر که سطح بتن ریزی عمق زیادی هم ندارد می­توان از ماله برای متراکم کردن بتن استفاده کرد. اما در سطوح بزرگ­تر و ضخیم­تر از ویبراتورهای لرزشی و فشاری استفاده می­شود. بیست و چهار ساعت پس از خشک شدن می­توان قالب­ها را جدا کرد

کاربردهای بتن

ویژگی­های منحصر به فرد این نوع مصالح ساختمانی باعث شده است که در هر محیط و شرایط جوی قابل استفاده باشد. این ماده چسبنده با مقاومت بالا نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به دیگر مصالح دارد.کاربرد های این مصالح در صنعت ساختمان عبارتند از :

۱. فاضلاب­ های شهری

۲.پی و فونداسیون ­سازی

۳. سازه ­ها و برج­های عظیم

۴. جاده ­ها و پل­ ها

۵. پارکینگ­ های طبقاتی

۶.صنعت راه­سازی

۷.ساخت و سازهای دریایی

۸.سدها

 پنج سازه مشهور با اسکلت بتونی :

در انتها چند سازه بتنی معروف جهان را معرفی میکنیم.

برج خلیفه

کانال پاناما

برج ویلز

پانتئون در رم

تندیس حضرت مسیح در ریودوژانیرو

پست قبلی

چسب بتن

پست بعدی

درب کرکره ای اتوماتیک

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر
ساعات کاری
شنبه با چهارشنبه : 9 الی 17:30
پنجشنبه : 9 الی 13:30
لینک های مفید
مجوز ها و نماد ها
مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک