بازسازی ساختمان چیست؟ هزینه و مراحل اجرای آن

بازسازی ساختمان
این مقاله در تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ بروزرسانی شده است.

بازسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی در ساختمان گفته می شود که موجب نوسازی، ماندگاری و بهینه سازی استفاده از فضا در ساختمان های قدیمی می شود. همچنین بازسازی به منظور رفع مشکلات و خرابی های که با گذشت زمان ایجاد شده است انجام می گیرد.
اگر زمانی رسیده که فضای داخلی خانه برایتان تکراری شده است و یا هوس کرده اید تغییری در ظاهر خانه تان ایجاد کنید معنایش این است که باید به فکر بازسازی باشید. این راه ممکن است برای شما بهتر از نقل مکان کردن به ساختمانی دیگر باشد. بازسازی در مواردی مانند تغییر دادن نمای ملک، نورپردازی زیباتر، طراحی دکوراسیون و برطرف کردن خرابی هایی مثل لوله ها اجرا می شود. به طور معمول چند سال که از ساخت ملک می گذرد بخش هایی از ساختمان دچار خرابی می شوند، که بازسازی می تواند موجب بهبود این خرابی ها شود.

بازسازی تغییراتی با کمترین دردسر و هزینه

میل ذاتی انسان به تنوع طلبی موجب می شود گاهی اوقات فکر تغییر و تحول در خانه به ذهنش برسد. این امر نیازمند زمان، انرژی و هزینه می باشد که ممکن است باعث شود از انجام این کار صرف نظر کنید. بازسازی گاهی اوقات ممکن است انجام مواردی مثل اجرای روف گاردن، پارتیشن شیشه ای و یا کمد ریلی باشد که زیبایی خاصی به ملک می بخشد. بطور کلی نوسازی و بازسازی ساختمان باعث بالا رفتن ارزش خانه تان هم می شود.

تفاوت بازسازی و نوسازی

بطور کلی بازسازی یعنی اقدامات عمرانی که موجب بهسازی ساختمان از نظر زیبایی همچنین انجام تعمیرات لازمه با کمترین تخریب می شود.
قبل از هر اقدامی بهتر است تفاوت دو مقوله بازسازی و نوسازی را بدانید و بعد برای هر تغییری تصمیم بگیرید.
بازسازی به معنی این می باشد که همه چیز را از ابتدا بسازید ولی نوسازی یعنی فقط در بخشی از ساختمان تغییرمختصری ایجاد کنید.

بازسازی

به مجموعه اقداماتی می گویند که ساختمان به وضعیت اولیه خود بر می گردد. بازسازی در ساختمان های قدیمی و ساختمان های تاریخی که نیاز به مرمت دارند انجام می شود. بازسازی می تواند با انرژی و هزینه کم انجام شود و به صرفه باشد.
کارهایی که هنگام بازسازی انجام می شود عبارتند از:
ترمیم حفره های روی دیوار
نصب کاغذ دیواری
و…

نوسازی

عملیات تجدید ساختمان را نوسازی می گویند که گاهی اوقات با اضافه کردن عناصر جدید همراه می باشد. نوسازی در مقایسه با بازسازی کم هزینه تر می باشد. البته این هزینه بستگی به پروژه شما دارد. معمولا همزمان با نوسازی، ترمیم ها هم انجام می شود. مثلا اگر بخواهید در حمام خود تغییری ایجاد کنید ممکن است یک دوش به وان خود اضافه کنید تا مدرن تر دیده شود.

بازسازی بهتر است یا تعویض خانه؟

بعضی اوقات فکر تغییر خانه به سرمان می زند ولی دوس نداریم که از محله ی مان دور شویم و همینطور برای نقل مکان کردن باید متحمل هزینه های زیادی شویم تا به خانه ی نوساز برویم. در این شرایط بهترین راه پیش رو بازسازی است. گاهی اوقات بازسازی برای این انجام می شود که ارزش خانه قدیمی مان بالاتر رود.

بازسازی ساختمان با مجوز یا بدون آن؟

گاهی در بازسازی قصد تغییر نقشه منزل و یا تغییر جای دیوارها و راه پله و درکل قسمت هایی که مربوط به تایید شهرداری می باشد، را دارید. در این شرایط نیاز به گرفتن مجوز بازسازی و پرداخت عوارض سالیانه شهرداری می باشد. ولی اگر فقط قصد انجام کارهایی مثل عوض کردن پنجره، تعویض لوله کشی ها، اجرای دکوراسیون داخلی، کاغذ دیواری و ازاین قبیل را دارید نیازی نیست که مجوز بگیرید.

بازسازی به دو صورت انجام می پذیرد:

بصورت کلی و جزئی
بازسازی جزئی تغییر بخشی از ساختمان می باشد که احتیاج به تعمیرات خاصی دارد. ولی بازسازی کلی شامل عوض شدن نمای داخلی یا بیرونی ساختمان می باشد و فقط اسکلت تغییری نمی کند. همچنین ممکن است لوله و اتصالات آب و برق هم تعویض شود.

در بازسازی چه بخش هایی در خانه تغییر می کند؟

هنگام بازسازی به سازه کاری ندارند ولی ممکن است که کارهایی که در مرحله نازک کاری ساختمان انجام می شود دچار تغییر شود. مثل کناف کاری، کاغذ دیواری یا دیوارپوش، عایق  کاری، سنگ یا آجر نما، کف، نقاشی، نصب مواردی مثل کمد دیواری، نورپردازی و روشنایی، لوله و اتصالات، سیم کشی ساختمان. همچنین ممکن است بر اساس سلیقته تان رنگ دیوار و سقف اتاق ها را تغییر دهید. گاهی هم ممکن است بخواهید برای سرویس بهداشتی و حمام، سنگ و کاشی و شیرالات جدیدی نصب کنید.

نکاتی که در بازسازی ساختمان قابل توجه هستند

بازسازی ساختمان

در ابتدای امرعلت بازسازی را تعیین کنید. سپس میزان هزینه ای که می خواهید صرف بازسازی کنید در نظر بگیرید. مشخص کنید که قصد دارید بازسازی را بصورت کلی انجام دهید یا جزئی. زمان لازم برای این امر را مشخص کنید. در نهایت افراد کاربلد در این حوزه را انتخاب کنید و کار را به آنها بسپارید.

هزینه و عوامل تاثیر گذار روی آن

حفظ و نگهداری

اگر تصمیم به بازسازی خانه یا محل کار خود گرفته اید، قطعا اولین موردی که به آن فکر می کنید میزان هزینه های بازسازی می باشد. تعیین کردن این میزان بودجه بستگی به کیفیت متریال استفاده شده، متراژ و عمر ملک دارد. همچنین عواملی از قبیل عوض کردن کابینت، تغییر نقشه و جابجایی دیوارها، ساخت اتاق، نوع انتخاب دیوار پوش یا سقف و… روی این هزینه تاثیرگذار می باشد.

تاثیر نوع کاغذ دیواری و سرامیک روی هزینه ی بازسازی

نصب کاغذ دیواری یکی از کارهایی است که در بازسازی بسیار پرطرفدار می باشد. جنس و کیفیت کاغذ دیواری و قابل شستشو بودن آن روی هزینه ی اجرای آن تاثیرگذار می باشد. مورد دیگر این می باشد که چه پوششی را برای کف خانه تان انتخاب می کنید، کاشی و سرامیک و پارکت …؛ که بسته به کیفیت و کاربرد آن دارای هزینه های مختلفی می باشد.

اهمیت کمد لباس در بازسازی ساختمان

ممکن است یکی از دلایلتان برای بازسازی، کمبود فضا و کوچکی اتاق خوابتان باشد. کمبود جا برای وسایل و لباس ها باعث می شود اتاق بی نظم دیده شود. برای رفع این مشکل می توان در بازسازی، کمد های ریلی را جایگزین کمدهای لولایی کرد. درب کمدهای ریلی چون به شکل کشویی هستند، فضای زیادی را اشغال نمی کنند و بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک هستند.

کمد لباس در بازسازی

اهمیت سقف کاذب در بازسازی

سقف های کاذب متفاوتی با قیمت های مختلف در بازار وجود دارند. گاهی در بازسازی ساختمان از سقف کاذب استفاده می شود. این محصول هم زیبایی به فضا می دهد و هم بعضی هایشان عایق صوت و یا عایق رطوبت می باشند.

روف گاردن، یک تغییر زیبا

در بازسازی می توانیم با اجرای روف گاردن تجربه ی یک فضای سبز کوچک را در خانه داشته باشیم. روف گاردن که به آن بام سبز نیز می گویند در بالکن یا پشت بام اجرا می شود و در واقع ایجاد کردن یک پارک شخصی چند نفره و دنج در خانه تان می باشد. اقدامات مختلفی را می توان در ساخت روف گاردن انجام داد که بستگی به ساختار و متراژ فضا دارد. این اقدام ها می تواند حتی در فضاهای کوچک هم زیبایی و فضای سبز بی نظیری را ایجاد کند.

نصب پارتیشن شیشه ای

هدف از اجرای پارتیشن بخش بندی کردن فضا هم در محیط های اداری و هم در منازل می باشد تا بتوان استفاده بهینه تری از محیط کرد. در بازسازی می توان بجای دیوارکشی، برای اینکه هم یک تغییر ایجاد کرده باشیم و هم زیبایی خاصی به فضا دهیم از پارتیشن شیشه ای استفاده کنیم. حتی می توان با استفاده از چند پارتیشن، اتاقکی شیشه ای ایجاد کرد. این اتاقک های شیشه ای که در ادارات اجرا می شوند از نوع آکوستیک هستند که عایق صدا می باشند. دراستفاده از دیواره های شفاف، به دلیل متحرک بودن آن می توان چیدمان دلخواه را در اجرای آن انجام داد.

در نهایت برای اینکه بهترین نتیجه را از بازسازی منزل یا محل کار خود بگیرید، بهتر است انجام این کار را از طراحی ایده تا اجرای آن به افراد متخصص بسپارید. بدین طریق با صرف هزینه و زمان مناسب کار انجام می شود.

پست قبلی

چوب مایع

پست بعدی

معیار مالیات دستگاه های کارتخوان ۱۴۰۱

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک