اسپیسر

اسپیسر بتن

اسپیسر یا فاصله گذار :

اسپیسر از نظر لغوی به معنای فاصله گذار یا فاصله نگهدار است که در سایزها و ابعاد مختلف و متنوعی تولید می‌شود و در ایجاد پوشش میلگردی مناسب نقش بسزایی دارد. آن ها در موارد مختلفی کاربرد دارند که از جمله آن‌ها می توان به رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی مثل دال ها و دیوار ها اشاره کرد از دیگر موارد مصرفی فاصله گذار در بتن، در ساختمان ها و پروژه هایی مثل سد سازی و تونل سازی است .

استفاده از فاصله بتن در نتیجه کار بسیار تأثیرگذار است به ‌طوری که در صورت استفاده هم کیفیت سازه و هم سرعت اجرا و انجام آن پروژه ساختمانی بالا خواهد بود؛ گاهی وجود اسپیسر بتن، سبب می شود تا فاصله میان دو میلگرد حفظ شود؛ از طرفی برای به وجود آوردن فاصله میان قالب بتن و خاموت از اسپیسر ها استفاده می گردد.

در حالت کلی آن ها در مدل های مختلفی تولید می شوند که از هر کدام در موارد ویژه و خاصی استفاده می شود علت استفاده از این قطعه، به وجود آوردن فاصله میان میلگرد و بتن است و از طرفی برای تأمین پوشش بتن نمی‌تواند قطعه هایی مثل سنگ یا چوب استفاده کرد.

مزایا استفاده از اسپیسر:

با گذشت زمان میلگرد ها در اثر تماس و مجاورت با مواد شیمیایی و شرایط محیطی مثل رطوبت، هوا، موادی مثل سولفات ها و غیره دچار خوردگی می‌شود که این پدیده اثر بسیار مخرب و زیانباری بر ساز خواهد داشت اما در صورت استفاده از اسپیسر پوششی بر روی میلگرد ایجاد می شود که آن را در مقابل شرایط آب و هوایی حفظ خواهد کرد.
 در ساختن بتن مسلح برای این که راندمان کار به میزان قابل توجهی افزایش یابد معمولاً از این قطعه استفاده می شود این قطعات ابزار های بسیار مفیدی هستند که در صورت استفاده مانع از حرکت شبکه میلگرد در بتن مسلح می شوند و به عبارتی آن را ثابت نگه می دارند.

۱.پلاستیکی:

این قطعه را باید به یکی از پر کاربردترین اسپیسر های دانست که در بتن های مسلح برای ثابت نگه داشتن میلگرد ها در جای خود به کار برده می شود. اسپیسر پلاستیکی را به عنوان یک جزء بیگانه در سازه می شناسند و علتش این است که قابلیت تحمل بار را ندارد و در یک بتن مسلح نمی‌توان آن را به عنوان قطعه‌ای که بتواند بار وارده بر آن بتن را تحمل کند .
در نظر گرفتن آفرین به هیچ عنوان بخشی از یک بتن مسلح نیست و دلیلش هم نوع جنس فاصله گذار پلاستیکی است و در واقع این قطعه هیچ وقت نمی تواند با بتن آمیخته شده و با آن سازگار گردد این نقص را می‌توان یکی از بزرگ ترین معایب اسپیسر پلاستیکی دانست.

مزایای اسپیسر پلاستیکی:

اسپیسر بنابر شرایط موجود بصورت اسپیسر پلاستیکی – اسپیسر بتنی – اسپیسر فلزی و اسپیسر چوبی تولید و عرضه می شود . اسپیسرهای پلاستیکی از نظر قیمت ، وزن ، صرفه اقتصادی و شرایط تولید از سایر اسپیسر ها دارای اهمیت و استفاده گسترده تری می باشد . از جمله مزایای اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به سایر اسپیسرها می توان به نکات زیر اشاره نمود :

۱.فرآیند تولید سریع اسپیسر پلاستیکی

۲.قابلیت تولید اسپیسرهای پلاستیکی در اشکال مختلف باتوجه به سیال بودن پلاستیک مذاب

۳.مقاومت بالای اسپیسرهای پلاستیکی

۴.حمل ونقل راحت به لحاظ وزن سبک و بسته بندی مناسب

۵.صرفه اقتصادی با توجه به قیمت پایین و سرعت بالای اجرا

۲.گرد دیوار:

از این نوع برای سطح های عمودی استفاده می شود. نام دیگر این محصولات، اسپیسر خورشیدی یا چرخی است. از این محصولات در مقطع های مربع، ستون و دیوار استفاده می شود. در بتن های پیش ساخته هم می توان استفاده کرد. در هر متر مربع، ۳ عدد مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، از ۱۶ عدد نوع گرد دیوار در ستون های با ارتفاع سه متر و ۲۴ عدد هم در ستون های بالای ارتفاع ۳ متر استفاده می شود.

۳.هارد:

برای سازه های سنگین دیگر نمی شود از اسپیسر معمولی استفاده کرد. به همین خاطر، اسپیسر هارد طراحی شد تا در سازه های سنگین مثل: فونداسیون، تیرهای سنگین و کف استفاده شود و برای میلگرد تا قطر ۳۲ جوابگو است و عملکرد مناسبی دارد. علاوه بر این می تواند باری در حدود ۲۷۰ کیلوگرم را تحمل کند.

پست قبلی

برق کاری در صنعت ساختمان

پست بعدی

نبشی و ناودانی در صنعت ساختمان

در مورد بانک اطلاعات ساختمان سوالی دارید؟
کارشناسان ما آماده پاسخگویی به شما هستند…


بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر، بازار هدف کسب و کار ساختمانی

بانک اطلاعات ساختمان آجر رو آجر از سال  1385 فعالیت خود را در زمینه شناسایی بازار ساخت و ساز آغاز نموده است. آجر رو آجر همواره در تلاش است پروژه های ساختمانی را از آغاز فرآیند ساخت و ساز شناسایی نموده و بازار هدف کسب و کار های ساختمانی را فراهم نماید.

مجوز ساماندهی
مجوز نماد اعتماد الکترونیک

دسترسی سریع

تماس با آجر رو آجر

فروش و پشتیانی همه روزه از ساعت 9 الی 17:30
پنج شنبه ها 9 الی 13:30