پرش لینک ها

لامپ هالوژن

لامپ هالوژن :

لامپ هالوژن ، که از یک رشته نازک تنگستن و یک حباب شیشه ای حاوی گاز هالوژن تشکیل شده‌اند. با هر بار روشن کردن چراغ، گاز هالوژن موجب داغ شدن رشته تنگستن و در نتیجه تولید نوری سفید رنگ می‌شود.از انواع جدید لامپ ها، می توان به هالوژن ها اشاره کرد. کاربرد این لامپ ها بسیار زیاد است زیرا نور این لامپ ها در فضا خوب و مناسب است. این لامپ ها در فضاهای متفاوت استفاده می شود. لامپ هالوژن ظاهر زیبایی دارند و باعث تزیین محیط نیز می شوند.

به طور توکار در سقف سالن ها ، منازل مسکونی ، اداره ها و غیره می توان از آن ها استفاده نمود.لامپ ها نوع دیگری از لامپ های رشته ای هستند. لامپ های هالوژن قدیمی توسط مقداری هالوژن و گاز های فشرده خنثی احاطه شده است.

انواع لامپ مدرن هالوژن :

۱.لامپ LED:

این نوع از لامپ های هالوژن در اندازه و توان های متفاوت وجود دارند که دارای دیوود های LEDهستند که کنارهم وجود دارند و توسط جریان برق نور مناسبی تولید می کنند.

لامپ هالوژن LED گزینه ای مناسب برای جایگزینی لامپ های هالوژنی معمولی و انواع دیگر لامپ ها است.

۲.لامپ SMD:

اس ام دی به تکنولوژی از محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون ایجاد سوراخ بر روی بورد ساخته شده اند و آی سی ها با پایه کوتاه قرار گرفته اند. بیشتر قطعات ال ای دی که در موارد روشنایی و نورپردازی کاربرد دارند. نسل جدید هالوژن های ال ای دی، اس ام دی ها هستند.

۳.لامپ COB:

در این نوع هالوژن ها، چیپ های الکترونیکی بر روی برد الکترونیکی اتصال پیدا کرده اند و دیود به تعداد فراوانی وجود دارد که به شکل یک مرکز نورانی دیده می شود که برای تزیین فضا و نورپردازی استفاده می شود. به صورت توکار در دور تا دور سقف های منازل و دفاتر و غیره کاربرد دارد.مصرف انرژی هالوژن های  COBناچیز است.

انواع قاب :

قاب های هالوژن دارای انواع متفاوتی هستند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

1.قاب هالوژن آلومینیوم

2.قاب هالوژن دایکاست

3.قاب هالوژن کریستالی

4.قاب هالوژن ورق

ملاحظات ایمنی:

از انجایی که لامپ‌های در دمایی بیشتر از دمای لامپ‌های معمولی کار می‌کنند (تقریبا 200 درجه سانتیگراد)، امکان ایجاد مخاطرات بیشتر به ویژه آتش‌سوزی به وسیله این لامپ نیز از لامپ‌های معمولی بیشتر است. از طرف دیگر حباب این لامپ‌ها به علت نزدیک بودن به رشته تنگستن داخل شیشه، دارای حرارت بالاتری است.

از این جهت، استفاده از محافظ‌ها و پوشش‌های مناسب برای این لامپ‌ها به ویژه در توان‌های بالاتر از ۱ یا ۲ کیلووات بسیار ضروری است.استفاده از این گونه لامپ‌ها در نزدیکی پارچه یا پلاستیک و… دیگر مواد قابل اشتعال می‌تواند خطراتی قابل توجه را به دنبال داشته باشد.

مکان های مورد استفاده :

برای استفاده از لامپ ‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. مصرف کم انرژی و نور مناسب باعث شده این لامپ به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در خانه استفاده شود. به جز انواع معمولی لامپ ‌های سقفی تو کار و لامپ‌های سقفی توکار مربع برای دکوراسیون استفاده می شوند. لامپ‌های سقفی کم مصرف دست طراح را باز می‌گذارد و به او اجازه می‌دهد فضاهای مختلفی را به انواع لامپ ال ای دی سقفی اختصاص دهد.